vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Симптоми і лікування варикозного розширення вен стравоходу

Варикозне розширення вен стравоходу, його симптоми турбують багатьох людей. Якими лікування і профілактика цього захворювання? Коли кров, що наповнює венозні судини стравоходу, перестає нормально перетікати по системі ворітної та верхньої порожнистої вен печінки, то починається варикозне розширення вен за рахунок зайвої крові, якої нікуди подітися. Багато фахівців вважають варикозне розширення вен шлунка і стравоходу одним з основних ознак цирозу печінки.

Симптомы и лечение варикозного расширения вен пищевода

Захворювання подібного роду є дуже серйозною патологією, часто призводить навіть до летального результату. Практика показує, що в подібному випадку тиск у посудині може збільшитися в 4 і більше разів. Таке суттєве підвищення внутрішнього тиску не може не відбиватися на стані кровоносної судини. За статистикою, в групу ризику потрапляють люди у віці близько 50 років.

Та ж статистика стверджує, що варикозу стравоходу більше схильні чоловіки, чим жінки.

Така ситуація складається тоді, коли тиск у ворітній вені набагато вище, чим у венах стравоходу. Туди надлишкова кров з кровоносних судин стравоходу не йде. Причиною високого тиску у ворітній вені можуть бути захворювання печінки: цироз, гепатит, пухлини, ехінококоз.

Можливою причиною аномально високого тиску у ворітній вені може стати і нещодавно перенесений туберкульоз. Фізична локальне здавлювання ворітної вени цілком може відбуватися за рахунок пухлини, кісти, каменів у жовчному протоці та інших можливих варіантів фізичного впливу на кровотік ворітної. Вкрай рідко, але буває, що подібним чином позначається серцево-судинна недостатність, аномально високо піднімаючи загальний тиск у кровоносній системі.

При кожній з перерахованих вище причин підвищення тиску в воротном посудині печінки відтік крові з вен стравоходу через них не відбувається, провокуються різноманітні застійні явища в судинах стравоходу. Підвищується тиск вже в кровотоках стравоходу. Це тиск провокує масштабні патологічні зміни в кровоносній системі стравоходу: робить судини ширше, змушує їх звиватися, видозмінюватися і утворювати таким чином варикозні вузли. Такі серйозні деформації згубно позначаються на стінках судин, які истончаясь, з часом можуть розірватися, викликаючи кровотеча з відня.

Симптоми захворювання

Багато років ви можете жити з цим захворюванням і навіть не підозрювати про його існування. На першому етапі розвитку варикозне розширення вен стравоходу вражає тільки дистальний відділ стравоходу. Симптоми при цьому можуть не спостерігатися. Можливі періодична тяжкість у грудях, невеликі порушення ковтального рефлексу, печія, відрижка та інші нездужання.

При подальшому розвитку ураження покривають всю поверхню стравоходу. Всі перераховані прояви цілком могли б бути наслідком запалення стравоходу. Але набагато частіше варикоз стравоходу супроводжується симптомами, прямо вказують на цироз печінки.

Класифікація симптомів

Проявляються ознаки:

  • гіпертрофовані розміри печінки та селезінки;
  • накопичення рідини в черевній порожнині аж до асциту;
  • візуально спостерігається розширення кровоносних судин навколо пупка, зване “головою медузи”.

Яким би раптовим не здавалося кровотеча, воно все одно супроводжується якимись провісниками такого розвитку подій. До них можна віднести відчуття першіння в області горла і солонуватий присмак у роті, быстросменяемые блювотою і кров’ю. Незалежно від місця кровотечі у хворого спостерігаються всі класичні клінічні ознаки крововтрати:

  • артеріальний тиск знижується;
  • частий ниткоподібний пульс;
  • синюшно-бліда шкіра і слизова оболонка;
  • запаморочення.

Рясна крововтрата може стати досить вагомою причиною розвитку гострої судинної недостатності, яка може привести до летального результату. Після крововтрати в стравоході дуже швидко розвивається постгеморагічна анемія, дуже часто супроводжується чорним калом.

Ускладнення захворювання

Важко визначити, яке саме небезпечне ускладнення викликає варикозне розширення вен стравоходу, але, швидше за все, ним стане кровотеча. При різких перепадах тиску в загальній кровоносній системі велика ймовірність кровотечі. Воно може виникнути в найнесподіваніші моменти: після переїдання, під час фізичного перенапруження, уві сні, що особливо небезпечно.

Кровотеча необов’язково має бути рясним. Це залежить від ступеня ураження стравоходу, в такому випадку воно являє пряму загрозу життю.

Навіть зовсім незначне, малопомітний, але перманентне просочування крові може привести до хронічної залізодефіцитної анемії. Судити про стравохідній кровотечі можна за блювання з кров’ю червоного кольору.

З’ясувати клінічну картину захворювання допоможуть лабораторні дослідження, УЗД печінки і рентген стравоходу для з’ясування місця кровотечі.

Лікування захворювання

Якщо кровотеча помірна або досить незначне, то досить ефективною лікувальною методикою в такому випадку стане використання різноманітних судинозвужувальних препаратів. Набагато більш складний клінічний випадок представляють собою рясні кровотечі.

Кровотеча з варикозних вен може зупинитися спонтанно, приблизно в чотирьох випадках з п’яти. Однак решта 20% випадків характеризуються летальними наслідками (майже половина хворих в цій групі помирає).

Такий результат, насамперед, залежить від причини непрохідності кровоносних судин печінки, причому основною причиною летального результату є аж ніяк не сила кровотечі, а серйозність хвороби, що породила це кровотеча.

Пацієнти з добрим функціональним станом печінки, як правило, повністю одужують. При цьому повинні дотримуватися дієта і правильний спосіб життя.

У виживших пацієнтів з високим ризиком виникнення кровотечі з ураженого стравоходу протягом наступних після кризи 1-2 років у 2/3 випадків спостерігається рецидив кровотечі. Постійне медичне супроводження хворого значно знижує цей ризик, але це ніяк не відбивається на основній причини варикозного розширення вен стравоходу (печінки).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code