vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що відбувається на 9 місяці вагітності

9 місяць вагітності – це фінальний етап довгого очікування малюка і підготовки жінки до пологів. Насправді, з моменту зачаття, жінка – вже мама. І всі 9 місяців виношування дитини однаково важливі для повноцінного розвитку плоду. Однак дев’ятий місяць особливий саме тому, що це останній місяць, коли дитина нерозривно пов’язана з організмом матері.

Что происходит на 9 месяце беременности

Необхідно сказати, що останній місяць вагітності – це час з 36-го по 40-й тиждень «цікавого положення». чим дивний цей час? Справа в тому, що на дев’ятому місяці закінчується підготовка жіночого організму до пологів і годівлі грудьми, а організму малюка – до народження і самостійного життя поза маминого тіла.

Тому протягом цього періоду відбуваються важливі фізіологічні зміни в організмі майбутньої мами, так і дитини.

Розвиток малюка на 9-му місяці вагітності

В останні тижні вагітності дитина інтенсивно готується до самостійного життя і, насамперед, до процесу самостійного харчування. Тому на щелепах, слизовій оболонці губ і між жувальними м’язами з’являються так звані смоктальні валики, які допоможуть дитині в процесі годування груддю. Саме в цей час дитина починає робити смоктальні і ковтальні рухи. Крім того, відбувається остаточне формування нервової і травної систем малюка. Так, має місце слабка перистальтика шлунково-кишкового тракту, який за допомогою ворсинок просуває первородний кал «меконій» до виходу.

Крім цього, протягом останніх тижнів вагітності майбутній малюк додає у зрості, вазі і в цілому набирається сил для того, щоб «вийти в світ». До кінця дев’ятого місяця дитина має зростання 50-52 см і важить 3,0-3,5 кг, тому практично не може рухатися в матці і дуже хоче скоріше народитися. Ось чому в цей період починають посилено працювати наднирники дитини, які забезпечують гормональну підтримку дитини в процесі пологів. Також під впливом гормону кортизолу завершується розвиток легень, тому в утробі матері плід робить дихальні рухи, незважаючи на те що в легенях ще немає повітря. Це забезпечує повну готовність дихальної системи до самостійної роботи.

Крім вищесказаного, має місце зміна зовнішності малюка. Так, лануго – тонке волосся, що покриває тільце майбутнього малюка, поступово зникають. Також у дитини виростають нігті на ногах і руках, а у хлопчиків на УЗД чітко видно яєчка. Запаси підшкірного жиру достатні, шкіра плоду набуває рожевого кольору, отже, малюк готовий народитися.

Фізіологічні зміни в жіночому організмі

Що стосується жіночого тіла і психіки, організм мами теж інтенсивно готується до пологів і періоду лактації. Так, у жінок, які народжують вперше, змінюється форма живота – він опускається, оскільки головка малюка притуляється до кісток тазу для проходження по родових шляхах. Внаслідок цього матка має менший тиск на шлунок і діафрагму, тому печія і задишка з’являються рідше. Може мати місце недосип – жінка прокидається серед ночі і не може заснути – таким чином, організм готується до майбутніх нічних годувань. У цей період недолік сну і збільшена маса тіла можуть стати причиною відчуття втоми. Тому в цей час треба більше відпочивати і ні в якому разі, незважаючи на загострений інстинкт «гніздування», не «бити рекорди» з наведення чистоти в будинку перед появою малюка. Краще залучити для цього родичів і близьких.

Слід зазначити, що іноді жінка може відчувати періодично виникає біль в паху і в зоні лобка, що обумовлено розм’якшенням кісток і зв’язкового апарату кульшового суглоба. Іноді може турбувати біль під ребрами, що обумовлено тиском матки на діафрагму. Є й інші зміни:

 • шкіра на животі натягнута і може часом свербіти;
 • відчувається тяжкість внизу живота;
 • шийка матки розм’якшується і виникає відчуття, що дитина може народитися в будь-який момент.

Оскільки 9-й місяць вагітності, у всіх відносинах, час підвищеної відповідальності, на останньому місяці виношування дитини необхідно слідувати декільком простим правилам:

 • як можна більше відпочивати і перебувати на свіжому повітрі;
 • стежити за частотою рухів дитини в животі – вона повинна складати не менше 10 разів на добу;
 • відвідувати згідно з рекомендаціями головного акушера-гінеколога жіночої консультації;
 • придбати не менше 2-х бюстгальтерів для годуючих мам з натуральних тканин (щоб не помилитися з розміром, цю білизну слід купувати не раніше 36-го тижня);
 • частіше тримати ноги горизонтально для запобігання варикозного розширення вен і набряків;
 • вміти розслаблятися морально і фізично;
 • рухатися плавно, займатися улюбленим хобі (звичайно, крім екстремальних видів спорту тощо).

Коли настає час «ІКС»

Необхідно сказати, що якщо пологи затримуються, то плюс два тижні до орієнтовної дати – це нормально. Однак коли у майбутньої мами з’являються тривалі сильні болі внизу живота, які супроводжуються вагінальною кровотечею, необхідно викликати швидку. Також потрібно викликати швидку допомогу і повідомити свого лікаря про пологи, коли почалися перейми (тривалість 15-20 секунд, інтервал – 10-15 хвилин), відходять води або з’явилися кров’янисті виділення з статевих шляхів. Крім того, необхідно терміново звернутися до лікаря при тривалих і сильних головних болях, зміні зору, непритомність.

Якщо ж все йде за планом, то коли почалися перейми, слід викликати швидку, а поки вона приїде, необхідно прийняти душ і злегка перекусити, оскільки чекає нелегка «робота».

Що взяти з собою в пологовий будинок

До цього питання слід підійти грунтовно і заздалегідь. Деякі фахівці рекомендують тримати готовий «тривожний чемоданчик» для пологового будинку вже з 30-го тижня вагітності. У будь-якому випадку, не пізніше 37-го тижня майбутня мама повинна підготувати набір для перебування в пологовому будинку для себе і новонародженого.

Отже, що взяти для себе? Для майбутньої мами в пологовому будинку знадобляться:

 • набір медикаментів (яких саме – проконсультуватися з лікарем, який буде приймати пологи);
 • документи (обмінна карта, паспорт, флюорографія чоловіка, якщо плануються партнерські пологи);
 • вода негазована (1-2 пляшки);
 • післяпологова білизна, гігієнічні одноразові пелюшки (не менше 5-8 шт.), одноразові трусики, бюстгальтер для годування, прокладки для бюстгальтера, гігієнічні прокладки;
 • халат, рушник для душу, гумові тапочки, пару нічних сорочок, які зручні для годуючої мами;
 • гігієнічні приналежності;
 • мобільний телефон і зарядний пристрій до нього;
 • фотоапарат;
 • молоковідсмоктувач.

Для малюка необхідно буде зібрати наступний набір:

 • підгузники розміру 0-1 (25-30 шт.);
 • засоби гігієни (ватяні палички, дитяче мило з дозатором, присипка, вологі серветки, дитячий крем);
 • дитячий одяг («чоловічки» або сорочечки з повзунками, чепчики, шкарпетки, царапки, бодіки – все з натуральних тканин);
 • 4-5 тонких пелюшок і 2 шт. щільних;
 • електронний градусник.

Це приблизний перелік необхідних речей, які знадобляться майбутній мамі і немовляті під час перебування в пологовому будинку.

Слід сказати, що 9-й місяць вагітності – це закінчення прекрасного і таємничого шляху дитини в наш світ. Це чудовий і відповідальний час для майбутньої мами і всієї її сім’ї.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code