vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що собою являє УЗД серця його розшифрування і норми

Після проведення УЗД серця розшифровка норми для пацієнта – завдання не з легких, і поставити діагноз за результатами без спеціаліста – не реально. Доросла людина, звичайно, може і сам провести аналіз результату ультразвукового дослідження. Але, не маючи медичної освіти, ця інформація стане в нагоді тільки щоб зрозуміти стан органу загалом.

Что собой представляет УЗИ сердца его расшифровка и нормы

Причиною смерті більшості людей на планеті є хвороби серцево-судинної системи. У зоні ризику знаходяться чоловіки, курці, люди, які ведуть малорухливий спосіб життя, з високим вмістом холестерину в крові, гіпертоніки. Якщо у пацієнта спостерігається головний біль, слабкість, запаморочення, підвищений артеріальний тиск, набряки на ногах, задишка, біль у грудях та в підлопаткових області, збільшення печінки в розмірах, холодіють кінцівки, а також періодично виникають болі під лівим ребром – це прямі показання для відвідування кардіолога.

Підозрюючи кардіологічне захворювання, фахівці іноді стикаються з труднощами діагностики серця. Велика ймовірність поставити неправильний діагноз, сплутавши з хворобами нервової системи, дихальних шляхів, захворюваннями з боку травного тракту. Тому якщо є симптоми, що вказують на кардіологію, призначають УЗД серця. Ультразвукове дослідження серця або ехокардіографія проводиться хворим, що перенесли інфаркт міокарда, при гіпертонії, ревматизмі. Також ЕХОКГ застосовується для виявлення вроджених вад серця і відхилень у його роботі.

Будова і принцип роботи серця

Як відомо із загального курсу анатомії, серце складається з чотирьох частин. Дві верхні називаються передсердя, дві нижні – шлуночки. Між передсердями знаходяться перегородки – межпредсердные. Шлуночки аналогічно розділені між собою міжшлуночкової перегородкою. Вони не дають змішуватися крові різних потоків – венозної і артеріальної.

Венозну кров в легені перекачує так зване «венозне серце», що складається з правого шлуночка і правого передсердя. Артеріальну кров, насичену киснем, качає «артеріальний серце», утворене лівим шлуночком і лівим передсердям. Кров підходить до серця і викидається з нього по судинах. Передсердя і шлуночок, а також шлуночки і великі судини з’єднуються між собою клапанами, які не дозволяють крові відтікає назад.

Робота серця циклічна і ритмічна. Фази серцевого циклу називаються систоли і діастоли. Під час систоли серцевий м’яз скорочується, і кров викидається із серця. Під час діастоли відбувається розслаблення м’язи, і кров наповнює серцеві шлуночки. Одним з показників норми при УЗД є фракційний викид. Це показник ефективності роботи серця, вимірюється в процентному співвідношенні об’єму крові знаходиться в шлуночку і об’єму крові, що викидається з нього в судини.

Під час УЗД зазвичай звертають увагу на фракційний викид лівого шлуночка. Кров з нього потрапляє у велике коло кровообігу, і саме малий відсоток фракції викиду лівого шлуночка може бути показником серцевої недостатності.

Методи ультразвукового дослідження

Ця процедура абсолютно безпечна. Ультразвукове дослідження-це самий популярний і ефективний метод обстеження внутрішніх органів. Засноване на отриманні зображення внутрішніх органів за допомогою ультразвуку. Ультразвук вигідно відрізняється від рентгенівських променів, тому УЗД можна робити багаторазово. Сам процес займе трохи часу, не принесе ніяких неприємних відчуттів.

Найчастіше використовуються такими методами УЗД:

 • ехографія (одномірне дослідження);
 • сонографія (двомірне дослідження);
 • доплерографія (ультразвукова доплерографія, УЗДГ), заснована на ефекті Доплера.

У кардіології найчастіше використовується ехокардіографія. Існує два види такого дослідження через грудну клітину із зовнішнього боку (трансторокальная) або з боку стравоходу (транспищеводная).

Діагностика може поєднуватися з доплерографією, яка допомагає побачити стан кровоносних судин, як рухається кров всередині серця і розпізнати порок. Розглянути навіть найдрібніші судини, діагностувати новоутворення можливо за допомогою эхоконтрастирования (для проведення обстеження вводиться контрастна речовина в кров).

Показання до дослідження:

 • підозра вади серця;
 • шуми;
 • зміни в ЕКГ;
 • інфаркт міокарда;
 • зміна артеріального тиску;
 • регулярні фізичні навантаження;
 • ознаки пухлини серця;
 • підозра на аневризму (розширення аневризма грудного відділу аорти);
 • вагітність (стан плода і самої породіллі, якщо були свідчення).

Ще на стадії вагітності за допомогою УЗД можна виявити вади розвитку серцево-судинної системи плода. Протипоказання, побічні ефекти. Протипоказань до самого дослідженню немає, побічних ефектів не виявлено.

УЗД – це найбільш інформативний і безпечний метод визначення стану серця. Непрямими протипоказаннями вважаються:

 • надмірна вага;
 • гигантомастия;
 • емфізема легень;
 • травма грудної клітки;
 • запалення шкірних покривів в місцях кріплення датчиків.

Як підготуватися до дослідження

Якщо призначена трансторактальная ехокг, то особливої підготовки не потрібно. Доктор знадобляться результати попередніх обстежень.

Пацієнт повинен бути максимально позитивно налаштований, так як хвилювання, стан агресії і стресу можуть викликати прискорене серцебиття, що в свою чергу може призвести до неточностей у вимірах.

Якщо призначено транспищеводное ехокг, то крім усього перерахованого вище, потрібно відмовитися від їжі за три години до дослідження. Дітям на грудному вигодовуванні эхокардиограмму роблять між годуваннями.

Проведення дослідження

Пацієнт перед початком дослідження лягати на спину або повертається на лівий бік. Лікар наносить спеціальний гель і починає обстеження за допомогою спеціальних датчиків. Час проведення ехокардіографії від двадцяти до сорока хвилин. По ходу проведення аналізу, визначають: з якою ефективністю працюють клапани, ударний об’єм камер серця і частоту скорочень, загальні розміри і розміри окремих частин (діаметр аорти, товщина стінок).

За результатами даного виду аналізу можна дуже точно визначити більшість захворювань серцево-судинної системи. Нормою встановлюють показники, які повинні бути при ідеальній роботі серця, але при їх прочитанні потрібно враховувати особливості притаманні конкретному пацієнту – вага, вік, вроджені патології.

УЗД серця розшифровка норми

Проводячи дослідження, лікар-фахівець оформлює протокол, в який заносить всі свідчення. По завершенню процедури надається розшифровка зафіксованих даних. Якщо виявлені патологічні зміни, спеціаліст з УЗД роз’яснює пацієнту результати. Остаточно ставить діагноз лікар-фахівець, який направив на це дослідження, і призначає лікування.

Подивившись висновок проведеного ультразвукового дослідження, доросла людина цілком може розшифрувати деякі показники. Ехокардіографія розшифровка норми допоможе людині без спеціальної освіти побачити картину загального стану досліджуваного органу. Зазначені дані порівнюють з нормальними показниками УЗД серця. Показники норми:

 • для викиду фракцій проміжок від 55 до 60 %;
 • для розміру правого передсердя межа від 2,7 до 4,5 см;
 • для ударного об’єму від 60 до 100 мл;
 • величина діаметра аорти в межах від 2,1 до 4,1 см;
 • товщина стінки діастолічна від 0,75 до 1,1 см;
 • систолічний розмір в межах від 3,1 до 4,3 см;
 • товщина лівого передсердя від 1,9 до 4,0 див.

Для УЗД серця показники норми містяться у зазначених вище межах. Всі показники розглядаються в сукупності. Регулярно відвідуйте лікаря.

Багато хто знає, що хворобу легше попередити, чим лікувати, і все одно не приділяють належної уваги своєму здоров’ю. УЗД серця – недорогий і доступний метод діагностики серцево-судинних захворювань.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code