vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що робити, якщо при плоскостопості болять ноги?

Чому при плоскостопості болять ноги? Адже багато хто навіть не вважають це явище хворобою і абсолютно спокійно ставляться до даного діагнозу, не вважаючи його чимось серйозним або небезпечним. У широкому розумінні плоскостопість – це просто дефект, при якому ніякої шкоди здоров’ю не наноситься. Про те, що це серйозне захворювання, яке може привести до артриту, остеохондрозу та інших проблем з опорно-руховим апаратом, ніхто навіть не замислюється.

Что делать, если при плоскостопии болят ноги?

Плоскостопість – своєрідна плата за блага сучасних досягнень цивілізації. Ступні, як і коліна, утримують на собі вагу всього тіла, а тому вважаються найбільш слабо захищеними частинами тіла. Якщо звід стопи з якихось причин ослаблено, а вплив на нього велике, то ризик розвитку плоскостопості виростає в кілька разів.

Звідки береться недуг

До причин, що призводить до плоскостопості, відносяться:

  • зайва вага;
  • професійний фактор (люди, які тривалий час проводять на ногах);
  • спадковість;
  • носіння неправильного взуття;
  • вагітність.

Перший фактор, що сприяє появі проблем у стопі, – асфальт. Природа, створюючи людину, подарувала йому такі кінцівки, з якими було б зручно долати різні поверхні: гори, степи, долини – з усіма їх уступами, купинами і нерівностями. З появою асфальтованих рівних і твердих доріг ця функція в скелеті залишається незатребуваною, а тому поступово атрофується. Ще більшої шкоди завдають своїм ніжкам жінки, крокуючи по асфальту на високих підборах, в яких стопи приймають абсолютно не властиве їм положення.

Не варто забувати і про генетичні фактори – люди, у яких в роду було плоскостопість, набагато більш схильні до появи цієї недуги, чим всі інші. Вроджена плоскостопість – це прояв слабкості зв’язок, низького тонусу м’язів і проблем із сполучною тканиною, що дісталися від батьків. Спостерігаються такі дефекти і при наявності аномалій розвитку плоду. Така хвороба проявляє себе з самого раннього віку, і батькам дуже важливо вчасно це помітити і вжити заходів.

Придбаний недуга – результат неправильного поводження з ногами. Це носіння взуття без супінатора, вузькою, не за розміром, з плоскою підошвою, незручною. У першу чергу це стосується жінок, які заради гарного зовнішнього вигляду готові терпіти будь-які незручності, забуваючи про власне здоров’я. Варто додати, що від природи м’язи і зв’язки у жінок більш слабкі, а тому болі в ногах і розвиток різних деформацій у них зустрічаються в 2 рази частіше. Впливає на появу плоскостопості та вагітність: при ній вага тіла збільшується і протягом тривалого часу впливає на стопи ніг.

Як розвивається дефект

Самий небезпечний період для розвитку плоскостопості – дитячий і дитячий вік. Це 3 і 6 місяців у немовляти і рік, три і п’ять у дитини. Саме тоді організм малюка інтенсивно росте, форма і структура кісткової тканини піддаються диференціації, зростають навантаження на кінцівки. Але м’язи ще дуже слабкі зв’язки більш еластичні, кістки досить не зміцніли, тому склепіння стоп піддаються серйозним коливанням. Якщо у дитини є порушення роботи центральної нервової системи, ендокринології, він часто хворіє, то до його ніжок потрібно виявити підвищену увагу.

Стопа здорової людини має форму сфери (невелику ямку між п’ятою і пальцями). Формується вона завдяки м’язам і зв’язкам, які створюють три склепіння – поперечний, внутрішній і зовнішній поздовжній. Їх завдання – звести до мінімуму навантаження на тіло. Це своєрідний амортизатор, захищає кінцівки від перевантажень, змін і руйнування. При плоскостопості ці функції порушуються і амортизуючі властивості втрачаються.

У людини без порушень в стопах вага тіла припадає на середню частину п’яти, в положенні стоячи спираються на п’яткову кістку. Якщо м’язове рівновага порушена, самі м’язи слабшають, кістки деформуються, що веде до плоскостопості. А це початок появи серйозних патологій. Хребет постійно відчуває микроудары, з’являються болі в стопі і ногах, печіння при ходьбі, підвищується стомлюваність, коліна ниють, їх суглоби швидко зношуються.

Доктор поставить відповідний діагноз і підбере правильне лікування. До ознаками починається плоскостопості також відносяться:

  • мозолі і натоптиші;
  • п’яткова шпора;
  • зміни будови пальців;
  • кісточки біля великого пальця.

Часто при плоскостопості болять ноги в колінах, вимушених взяти на себе амортизуючу функцію. Виконуючи не призначену для них завдання, суглоби швидше зношуються, що призводить до розвитку артрозу спочатку самих колін, а пізніше – тазостегнових суглобів. Далі хвороба підбирається до хребта. Виникає біль в спині, втома, м’язи ниють, стає важко розігнути спину, випрямитися або рівно лягти на плоску поверхню. Не прийнявши заходи по лікуванню і на цьому етапі, незабаром можна діагностувати остеохондроз, міжхребцеву грижу, деформації хребта, радикуліт.

Дитяча плоскостопість

Плоскостопість у дитини – вірний шлях до розвитку сколіозу. Досвідчений дитячий ортопед зможе розпізнати провісники захворювання ще до того, як малюк почне ходити. Якщо ж цього не сталося, завдання батьків – вчасно помітити перші ознаки цієї недуги. Стопа формується до досягнення дитиною п’ятирічного віку. Це час, коли ще можна щось виправити і не допустити появи ускладнень. У старшому віці вилікувати плоскостопість буде неможливо, але завдяки спеціальної гімнастики, лікувальної фізкультури та носіння ортопедичного взуття можна буде не допустити ускладнень і звести до мінімуму негативні наслідки хвороби.

Зрозуміти, що у дитини є проблеми з ніжками, можна, якщо він не хоче довго ходити самостійно, часто проситься на руки, скаржиться на біль і втому в ногах. Якщо уважно придивитися, можна помітити, що він неправильно ставить п’яту або його коліна дивляться в сторони, а не вперед. Щоб запобігти подальший розвиток плоскостопості, дитині показаний щоденний масаж стоп, обмеження в русі і стоянні. Якщо дитина ще не ходить, краще не намагатися примушувати його це робити, коли його м’язи достатньо зміцніють і з’являться всі необхідні навички, він піде сам. Але намагатися навчити його ходити раніше покладеного часу не варто. Це призведе до мікротравм ніжок, розтягне і без того еластичні зв’язки, що сповільнить розвиток стопи і збільшить ризик появи плоскостопості.

Особливу увагу варто приділити першої взуття крихти. Вона обов’язково повинна бути ортопедичної, пошитого з урахуванням анатомії тіла. У ній повинен бути жорсткий, фіксуючий п’яту задник, невеликий каблучок і супінатор. Взуття має бути за розміром, не бовтатися і не тиснути на пальчики. Від кросівок і сандалій на рівній підошві краще відмовитися.

Профілактика плоскостопості у дітей і дорослих

Вилікувати плоскостопість повністю неможливо. Але зменшити його негативні наслідки цілком реально. Завдяки заходам профілактики і правильного догляду за ногами можна уникнути деформації, позбутися від болю, запобігти появі проблем із скелетом.

Перший засіб – жорсткий супінатор. Цей маленький помічник допоможе стопі прийняти правильне положення при русі і забезпечить повну амортизацію при ходьбі. Масаж ніг і стоп, гімнастика і лікувальна фізкультура також допоможуть в боротьбі з цією недугою.

В якості профілактики розвитку плоскостопості і як метод боротьби з ним допоможе ходіння босоніж в літній час. Краще, якщо це буде не рівна поверхня, а горбиста, з камінчиками, грудками землі, травою або піском. Це не тільки виконає своєрідний масаж, але і надасть загальнозміцнюючу дію на весь організм, оскільки саме на стопі розташовані нервові закінчення всіх органів тіла.

Стан ступень – це відображення здоров’я. І вчитися доглядати за ними потрібно з самого дитинства. Доброю звичкою стане катання босою ногою гумового кульки з пухирцями, яке можна робити сидячи за комп’ютером або перед екраном телевізора.

Це хороша альтернатива ходіння босоніж і профілактика багатьох проблем зі здоров’ям.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code