vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Що можна дізнатися зробивши УЗД нирок

УЗД нирок – це самий безпечний і інформативний спосіб діагностики ниркових захворювань. Він не вимагає тривалої підготовки, не має побічних проявів, легко переноситься дорослими та дітьми. Ультразвуковий метод дозволяє виявити камені, пухлинні та кістозні утворення в нирках, а також виявити відхилення у розташуванні нирок.

Что можно узнать сделав УЗИ почек

Діагностика патологій нирок та сечовивідної системи зараз дуже актуальна, тому що цими захворюваннями страждають багато людей. Ниркові хвороби часто протікають безсимптомно і виявляються на стадії, коли захворювання вже перейшло в хронічну форму і не підлягає лікуванню. Ультразвукове дослідження нирок сприяє виявлення патологічного процесу на ранній стадії, що значно збільшує шанси пацієнта на одужання.

Коли і для чого проводиться дослідження

За допомогою методу УЗД можна виявити будь-яку патологію органів сечовивідної системи. Під час дослідження визначається форма нирок, їх розмір і розташування по відношенню до інших внутрішніх органів.

Процедуру також виконують з метою правильного розміщення голок для вилучення рідини з кіст, визначення кровотоку та оцінки трансплантата перед пересадкою або після неї.

Проведення УЗД дозволяє виявити аномалії або дистрофічні зміни в розвитку нирок, оцінити їх контури і виявити на ранніх стадіях пухлинні новоутворення або кісти.

Дослідження нирок включає в себе доплерографію – метод, що дозволяє аналізувати кров’яні потоки в судинах, визначати їх швидкість і напрям. УЗД судин нирок полягає у відображенні хвиль ультразвуку від елементів, що містяться в крові. Датчик уловлює хвилі, потім перетворює їх в імпульси і виводить на екран у вигляді кольорових схем і зображень.

УЗД ниркових артерій дозволяє переглянути кровотік усередині артерії і помітити його зміну внаслідок звуження, спазму або тромбозу.

Стеноз артерій – найпоширеніше явище у пацієнтів з артеріальною гіпертензією. Захворювання проявляється у вигляді різкого підвищення артеріального тиску або симптомів, характерних для ішемії. У рідкісних випадках хвороба може проходити безсимптомно, і тоді УЗД ниркових артерій є єдиним способом визначення патології.

Дані методи дослідження дозволяють відстежити і оцінити кровопостачання нирок, виявити склеротичні зміни в судинах.

Ультразвукове дослідження нирок призначається при таких порушеннях, як:

 • ендокринологічні захворювання;
 • біль в області попереку;
 • часте сечовипускання;
 • відхилення в аналізах;
 • гіпертонія;
 • травми нирок;
 • утворення пухлин;
 • дизурія (розлад сечовипускання).
 • набряки обличчя та ніг.

За допомогою ультразвукового методу в медицині виявляють захворювання:

 1. Сечокам’яна хвороба. Утворення каменів відбувається внаслідок порушення обмінних процесів. Спочатку в нирках утворюються солі з кислот, потім ці солі перетворюються в конкременти. Камені перешкоджають нормальному відтоку сечі, утворення великого розміру можуть закупорювати сечові протоки. Під час проходження по сечових шляхах камені завдають сильні болі і коліки. Ці напади вимагають надання невідкладної медичної допомоги. Великі камені необхідно видаляти хірургічним шляхом.
 2. Пієлонефрит. Запальний процес у сечовивідних шляхах, може бути гострим або хронічним. Супроводжується болями в області попереку, підвищенням температури тіла і порушенням сечовиділення. Найчастіше захворювання виникає у вагітних жінок.
 3. Кіста. Освіта круглої форми, наповнений рідиною.
 4. Дефекти судин. Призводять до порушення сечовипускання, порушують кровопостачання. На ранній стадії проявляються головним болем, гіпертонією, набряком. Без своєчасного лікування можуть призводити до ниркової недостатності.
 5. Пухлина. На УЗД видно як ущільнення тканини, може бути доброякісною або мати ракові клітини.

Ультразвукове обстеження може доповнюватися методом ультрасонографії. Така діагностика допоможе визначити анатомічні особливості нирок при зниженні їх функцій.

Дітям призначають УЗД при стійкому підвищенні температури без видимої причини, а також якщо є передумови до таких захворювань, як пієлонефрит або гломелуронефрит (ураження ниркових клубочків). Якщо раніше були відхилення у структурі або розвитку нирок, УЗД дитині необхідно проводити регулярно.

Підготовка та проведення дослідження

Для точності результатів діагностики необхідно правильно підготуватися до УЗД. Головна умова для проведення процедури – наповнений сечовий міхур. Рідина тисне на миску і сечоводи, створюючи гіпертензію, при якій добре видно контури і патологічні утворення в сечоводах і нирках. Пити воду потрібно приблизно за годину перед проведенням дослідження. Саме стільки часу знадобиться на всмоктування води шлунком і наповнення сечового міхура. Вживання рідини безпосередньо перед УЗД не має сенсу.

Наступне умова: діагностика проводиться натще. Слід утриматися від вживання їжі протягом 12 годин до процедури. За добу до УЗД не можна їсти продукти, що викликають газоутворення: випічку, житній хліб, бобові, молочні продукти, газовані напої. Для кращої підготовки протягом 3 останніх днів можна приймати після кожного прийому їжі активоване вугілля або інші сорбенти.

Багатьох пацієнтів хвилює питання, як роблять УЗД нирок. Діагностика проводиться без втручання в організм, не створює дискомфорту і не займає багато часу. Єдиним неприємним відчуттям може бути нанесення вологого і прохолодного гелю. Пацієнт лежить нерухомо, а лікар після нанесення гелю на область нирок притискає датчик і візуалізує органи. Починається дослідження з сечового міхура, далі проводиться огляд сечоводів, потім нирок. Час від часу лікар буде перериватися для фіксування даних.

Розшифровка результатів

Після закінчення діагностики лікар робить розшифровку даних і видає протокол УЗД пацієнту для подальшого надання лікаря. У висновку УЗД містяться медичні терміни, розібратися в яких людині, далекій від медицини, складно. Давайте розберемося, що показує УЗД нирок:

 1. Розміри нирок. При запаленні, застійних явищах, утворення кіст і пухлин розмір нирок збільшується. При руйнуванні тканин відбувається зменшення органів. Нирки здорової людини в нормі мають постійний розмір: довжину – 10-12 см, ширину – не більше 6 см, товщину – 4-5 див.
 2. Розташування. Нирки знаходяться з обох боків хребта приблизно на рівні 11 і 12 хребців. Причому права розташована трохи нижче лівої, що є нормою. Опускання нирок вказує на дистопию (аномалію).
 3. Товщина паренхіми. Це функціональна частина, що відповідає за сечоутворення. У нормі її товщина становить 20-25 мм, а контури чітко проглядаються.
 4. Структура паренхіми. Тканина повинна бути однорідною, а порожнину нирок в нормі без каменів і піску.
 5. Ехогенність. Це здатність тканини пропускати ультразвук. Наявність ущільнень, кіст, пухлин, каменів перешкоджає прониканню хвиль. На моніторі визначення эхотени відображається у вигляді світлих сигналів.
 6. Фіброзна капсула. Це ниркова оболонка. Вона повинна мати гладку та рівну поверхню.

Показники даних параметрів у дітей відрізняються від аналогічних параметрів дорослих людей і з віком змінюються.

УЗД при вагітності

УЗД нирок при вагітності не вважається обов’язковим, але, враховуючи значну навантаження на нирки в цей період, деякі лікарі рекомендують майбутнім мамам не відмовлятися від дослідження. Саме в період вагітності часто виникають або загострюються захворювання органів сечовивідної системи. Ниркові патології негативно відбиваються на самопочутті вагітної і можуть завдати шкоди розвитку дитини. При відсутності своєчасного лікування захворювання нирок можуть викликати викидні або завмирання плоду.

УЗД нирок при вагітності дозволяє в точності визначити структуру і стан ниркових тканин, оцінити їх функції і вчасно виявити можливі порушення. Показання до ультразвукового методу:

 • відхилення від норми результатів аналізів;
 • біль у відділі попереку;
 • утруднене сечовипускання;
 • домішки в сечі;
 • перепади тиску;
 • хвороби сечовивідних органів.

УЗД нирок при вагітності рекомендується робити декілька разів за період виношування. Це пов’язано з тим, що зі збільшенням терміну вагітності робота нирок стає інтенсивніше. Навіть невеликий збій у функціонуванні нирок може призвести до спазму кровоносних судин, в результаті чого погіршиться доступ кисню до плоду.

Деякі майбутні мами ставляться з побоюванням до будь-яких процедур, тому їх хвилює питання, як проводиться діагностика. Підготовка до УЗД вагітних нічим не відрізняється від підготовки інших пацієнтів. 3 дні можна їсти продукти, що викликають газоутворення, після їжі треба приймати сорбенти, за 1 годину перед процедурою пити рідину.

УЗД нирок при вагітності не представляє ніякої небезпеки ні для матері, ні для плоду. Хвилі ультразвуку не проникають глибоко в тканини і не можуть впливати на дитину. За весь час застосування УЗД не було виявлено жодного випадку негативного впливу на вагітну жінку і її майбутньої дитини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code