vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Проведення УЗД лімфатичних вузлів

Лікар завдяки результатам проведення УЗД лімфатичних вузлів може отримати картину захворювання і визначитися з тим, які заходи вжити для деталізації отриманих даних

Проведение УЗИ лимфатических узлов

Коли потрібно обстежити?

Саме в них з хворого органу надходять в першу чергу шкідливі речовини і чужорідні частинки. У разі ураження органу злоякісними новоутвореннями метастази спочатку захоплюють лімфовузли. Тому в якості первинної діагностики застосовується ультразвукове дослідження. Воно доцільно і в наступних ситуаціях:

 1. Коли лімфовузли збільшені.
 2. При відчутті болю у лімфовузлах.
 3. Для підтвердження наявності лімфогранулематозу.
 4. Під час диспансеризації.

Як проводиться УЗД лімфовузлів?

УЗД лімфовузлів – це стандартна процедура, що не вимагає попередньої підготовки. Лише для дослідження ультразвуком заочеревинних лімфовузлів або вузлів малого тазу за три дні до процедури з раціону слід викреслити продукти, багаті клітковиною і викликають метеоризм. Якщо на тілі є рослинність, її необхідно збрити. Показання УЗД можуть бути помилковими, якщо лімфовузли знаходяться у місцях, де на шкірі є рубці, шрами, опіки.

УЗД-дослідження лімфатичних вузлів проводиться в положенні лежачи. У деяких випадках спеціаліст просить пацієнта змінити позу. Наприклад, під час УЗД лімфовузлів черевної порожнини потрібно напружити м’язи живота. Сама процедура зазвичай безболісна. Фахівець, що здійснює ультразвукове дослідження, змащує тіло слизьким гелем і водить по тілу датчиком в місцях розташування вузлів.

В ході УЗД-діагностики фіксуються:

 1. Розташування і кількість лімфовузлів.
 2. Їх розміри, контури і форма.
 3. Структура (новоутворення в тілі лімфовузла, наявність кіст, метастазів, запального процесу тощо).

Периферичні лімфовузли

Периферичні лімфовузли відображають стан імунної системи людського організму. Вони реагують на виникнення найменших патологій. У систему периферичних лімфовузлів входять:

 • підборідні;
 • підщелепні;
 • углочелюстные;
 • привушні;
 • потиличні;
 • задньоийні і переднешейные;
 • надключичні і підключичні;
 • пахвові;
 • пахові;
 • підколінні.

УЗД підщелепних лімфовузлів призначається, щоб виявити лімфаденіт. Він є вірним супутником захворювань імунної системи, різних запальних процесів, зростаючих пухлин. Завдяки використанню ультразвуку нерідко виявляються ангіна, свинка, кір, краснуха, вітряна віспа, тонзиліт, фарингіт, ларингіт. Крім того, різні венеричні захворювання, туберкульоз, токсоплазмоз, паразити. УЗД шийних лімфовузлів призначається при підозрі на наявність:

 1. Доброякісних або злоякісних лімфом.
 2. Раку.
 3. Лімфосарком.
 4. Хвороби Сезарі.
 5. Розростання метастазів.
 6. Актиномікозу.
 7. Туберкульозу.
 8. Сифілісу.
 9. Лепри.

Ультразвукове дослідження призначається лише в тих випадках, коли відсутня симптоматика цих захворювань. Коли ж у наявності яскраво виражені симптоми (наявність первинного сифілісу, палички Коха, лепроматозных клітин), УЗД лімфовузлів на шиї проводити не слід. Ультразвукові дослідження показано після лікування лепри, якщо протягом наступних двох місяців зберігаються зміни в клітинній структурі. Дослідження проводяться для виявлення причин такої патології. УЗД пахвових лімфовузлів призначається для діагностики і спостереження за станом хворого в період ремісії. Особливо при таких захворюваннях, як:

 1. Доброякісні пухлини молочних залоз.
 2. Рак молочних залоз.
 3. Динаміка стану метастазів.

Болючість при пальпації молочних залоз і пахв, ущільнення лімфовузлів, асиметрія, зміни на шкірі також можуть свідчити про запальний процес, травмах, загостреннях хронічних захворювань, інфекцій. УЗД пахових лімфовузлів дозволяє виявити інфекційні та запальні захворювання в органах малого тазу, наприклад:

 1. Пухлини.
 2. Венеричні захворювання.
 3. Прогресуючі метастази.

Особливо показано проводити УЗД-дослідження, коли збільшено відразу кілька лімфовузлів (поліаденіт). Крім того, щоб контролювати можливе виникнення метастазів у онкохворих, у яких ракові захворювання перебувають у стані ремісії.

Заочеревинні лімфовузли

УЗД заочеревинних лімфовузлів здійснюється для виявлення патологій як в самих лімфовузлах, так і в органах черевної порожнини. За допомогою ультразвукового дослідження діагностуються:

 1. Лімфоми.
 2. Лімфосаркоми.
 3. Розростання метастазів, наявних в черевній порожнині внутрішніх органів.

УЗД заочеревинних лімфовузлів також показано при невизначених симптомах:

 • лихоманці;
 • значному больовому синдромі;
 • комі;
 • синдромі прискорення ШОЕ;
 • пошуку вогнища ракової пухлини при виявленні метастазів;
 • гемологических захворюваннях.

Неодноразові дослідження проводяться для спостереження за ефективністю проведення лікування пухлин, запальних, бактеріальних та інших захворювань. Іноді вдається виявити важкі захворювання внутрішніх органів. Наприклад, аномалії розвитку жовчного міхура, цироз печінки, пієлонефрит, кісти в селезінці. Не рекомендується дослідження ультразвуком заочеревинних вузлів у вагітних. До них вдаються у виняткових випадках. Сама процедура короткочасна.

УЗД лімфовузлів – це лише перша сходинка у визначенні причин захворювання. Навіть при правильному первинному діагнозі необхідно додатково здати аналізи та пройти ряд не менш важливих процедур, щоб вибудувати правильну схему лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code