vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Про що можуть сказати УЗД кульшових суглобів новонароджених?

Необхідність проведення УЗД кульшових суглобів новонароджених вводить багатьох батьків в сумнів. Дана діагностика використовується для раннього виявлення хвороб у цій ділянці тіла. Цей метод, як правило, не протипоказаний дітям, так як не має негативного впливу на їх організм. Однак є одна незручність даного дослідження – це дотримання спокою при виконанні процедури.

О чем могут сказать УЗИ тазобедренных суставов новорожденных?Ультразвукове дослідження кульшових суглобів (ТЗБ) для визначення їх фізіологічного розвитку спочатку застосував австрійський лікар Рейхард Граф в 1980 році. Його технологія на сьогоднішній день має величезну популярність, однак вдосконалені препарати вважаються найбільш надійними і придатними.

В яких випадках проводиться УЗД?

Як правило, доцільність здійснення дослідження у грудних дітей пов’язана з припущенням на дисплазію. Дане захворювання характеризується неправильним формуванням кульшової западини і чашоподібною частини ТЗБ суглоба у дитини. У частих випадках такий порок розвитку виявляють через деякий час після пологів, однак він може залишитися непоміченим протягом тривалого часу до того моменту, поки дитина не піде. При встановленні дисплазії на ранніх етапах розвитку лікування не вимагає тривалого часу і практично у всіх випадках дає позитивний результат. Якщо не вилікувати захворювання, воно прогресує та у подальшому позначається на здоров’я суглобів. До того ж дитина відчуває постійний біль, а також існує ризик обмеження його рухливості. УЗД-обстеження вважається найбільш швидкої методикою виявлення таких аномалій.

Дослідження у малюків виконується за тим, щоб оцінити точність формування суглоба і виявити початкові симптоми дисплазії. Крім цього, за здоров’ям суглобів немовляти стежить педіатр, а по досягненні місячного віку його оглядає ортопед. Спеціаліст, виконавши огляд кульшового суглоба дитини, відправляє його на обстеження ультразвуком при наявності будь-яких сумнівів. До того ж з даної проблеми рекомендується проконсультуватися з дитячим ортопедом.

У рідкісних випадках УЗД ТЗБ суглобів виявляє атипові результати, однак при цьому відбувається фізіологічне формування суглобів без проходження лікувальних заходів. Таким чином, розшифровка виконаного дослідження повинна бути надана кваліфікованим фахівцем, який має досвід у даній сфері спільно зі спостерігаючим ортопедом і радіологом.

Хто проводить процедуру?

УЗД кульшових суглобів у немовлят здійснює сонолог або сонографист – експерт з ехографії або рентгенолог, який закінчив дані курси. Додаткову підготовку іноді проходять лікарі суміжних спеціальностей. За підсумками дослідження розшифрування виконується сонологом або радіологом. Щоб отримати найбільш точні результати, допускається присутність радіолога на дослідженні. При цьому він може провести огляд самої дитини.

УЗД проводиться як в приватних, так і комунальних медустановах. У багатьох фахівців ультразвуковий апарат знаходиться в кабінеті, що дає можливість виконувати обстеження на робочому місці.

Часовий період, потрібний для встановлення лікарем підсумків УЗД, може бути змінений, виходячи з наступних обставин:

  • складності виконуваних обстежень;
  • ступеня терміновості заходів, необхідних для прийняття на відновлення новонародженого;
  • потреби додаткових відомостей від фахівця перед початковою розшифровкою інформації та швидкості її перебування;
  • випадки проведення минулих досліджень, дешифрування яких потрібно порівняти з справжнім тестом;
  • способи передачі інформації лікаря.

Кожна дитина особлива, проте існує перелік характеристик будови суглобів, які потрапляють в таку групу, як норма. Це свідчить про те, що виконуючи дитині потрібне дослідження ультразвуковим апаратом, висновок дисплазії може бути знятий. Тому в розшифровці УЗД лікар проставляє відмітку «здоровий».

Норма виконаного обстеження свідчить про відсутність набряклості м’яких тканин стегон, а також остеофітів. Разом з тим хрящі повинні бути рівної величини і мати гладку площину. Суглобовим сумкам притаманні певні розгалуження і складки, при цьому конфігурація їх кутів вірна. В ході обстеження лікар не переглядає синовіальну оболонку. Поверхня суглоба повинна мати чіткі контури без наявності будь-яких деформацій.

Як проводять УЗД кульшових суглобів дитині

Коли є сумніви на дисплазію, УЗД кульшового суглоба у дітей необхідно проробляти до того моменту, поки дитина не досягне 8-місячного віку. Суть в тому, що по пришесті цього часу відбувається окостеніння головки суглоба. Ядро окостеніння вже є та перешкоджає огляду будови кісткової структури, це не дає можливості вибудувати правильні кути для виконання дослідження.

У процесі здійснення УЗД-діагностики тазової частини, її обриси поміщаються на площині, яка використовується для побудови кутів і контурів. Грунтуючись на виконаному знімку ультразвуку та виміряних кутах, лікар виносить остаточний діагноз. Необхідно знати, що дані порушення поділяються за ступенями.

Щоб конкретно встановити наявність дисплазії, слід вірно покласти новонародженого. Головне, щоб при виконанні УЗД обидва суглоби залишалися в нерухомому стані. При цьому малюк повинен бути підготовлений до виконання процедури обстеження. Для цього необхідно скоротити рухи дитини. В ході УЗД малюк повинен лежати нерухомо. Процедуру краще виконувати через півгодини після прийому їжі, щоб уникнути можливих проблем. До того ж доцільно обстежити дитину в здоровому стані, щоб в нього нічого не викликало занепокоєння. Його не повинні мучити газоутворення в кишечнику, алергічні реакції або прорізування зубів.

Протягом аналізу можуть з’являтися деякі помилки. Це залежить від невірного вибору площині сканування, за допомогою чого спотворюються досліджувані кути. Хоча не потрібно побоюватися даної ситуації, адже завжди можна провести повторне діагностування. Фахівці відзначають, що не побачити дисплазію у дитини при проведенні УЗД неможливо.

Імовірність виникнення вад розвитку тазостегнових суглобів

При вірній діяльності суглобів спостерігається доречне і фіксоване місце розташування голівки стегнової кістки у певному гнізді. У немовлят з припущенням на розвиток дисплазії такі головки рухаються вперед або назад по площині гнізда. Існують більш серйозні ситуації, коли головки ТЗБ суглоба покидають межі западин. У даному випадку лікар виконує примусове повернення головки на колишнє місце. Якщо дисплазія протікає в ускладненій формі, виконати дислокацію неможливо.

Ризик появи успадкованих вад ТЗБ може зрости при певних аномаліях, що виникають в період виношування дитини і розвитку в утробі матері:

  • коли в період очікування малюка у майбутньої мами було виявлено маловоддя;
  • генетичні причини;
  • положення плоду в тазової частини.

Крім цього, таке патологічне явище виникає у багатьох випадках у дітей, чиї матері народжували в перший раз. Перед тим, як призначити УЗД, ортопед зобов’язаний акцентувати увагу на всіх перерахованих вище чинниках. Слід зазначити, що дисплазія не є єдиним відхиленням від норми. При наявності клацань в суглобовій області або неможливості розведення стегон грудної дитини в сторони також потрібно пройти УЗД кульшових суглобів. Разом з тим обстеження вважається необхідним, коли є асиметрія довжини ніг або шкірних складок на ногах.

Після завершення дослідження не варто побоюватися питати лікаря про отримані результати. Обговоріть всі нюанси для уточнення підсумкових відомостей. Це дасть можливість повною мірою представляти всю складність захворювання і зайнятися своєчасною терапією хвороби. Головне, щоб батьки звертали увагу на стан суглобів у дітей, а при будь-яких сумнівах на дисплазію зверталися за медичною допомогою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code