vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини, симптоми і лікування багатоводдя при вагітності

Багатоводдя при вагітності може не найсприятливішим чином вплинути на розвиток дитини. Навколоплідні води відіграють дуже важливу роль у розвитку малюка. Від їх кількості буде залежати самопочуття не тільки плоду, але і матері.

Причины, симптомы и лечение многоводия при беременности

Багатоводдя при вагітності можна зустріти досить часто, але більшість жінок не звертає уваги на дану патологію. Варто відзначити, що це відхилення від норми, яке необхідно лікувати, в крайньому випадку жінка повинна постійно перебувати під наглядом лікарів. Наслідки цієї ситуації можуть бути різними і не завжди приємними.

Багатоводдя – що це?

Багатоводдя – це патологія, яка виникає під час вагітності і означає, що в плодовому міхурі накопичилося занадто багато амніотичної рідини. Наприклад, нормою на 36 тижні вагітності є 0,6-1,5 л вод, при патології їх кількість становить 1,5-2 л.

Кількість амніотичної рідини взаємопов’язане з терміном розвитку плода. Чим більше термін вагітності, тим більше навколоплідних вод. На сьогоднішній день багатоводдя можна зустріти приблизно в 1% всіх вагітностей.

Види багатоводдя

З того, як розвивається багатоводдя, його поділяють на два види: гостре і хронічне. Якщо порівнювати ці два типи патології, то гостра вважається більш небезпечною і для вагітної, і для дитини. У такому випадку кількість амніотичної рідини збільшується дуже різко, за кілька днів, а в деяких випадках і з часом симптоми наростають. Як правило, гостре багатоводдя зустрічається на невеликому терміні вагітності і потребує її негайне переривання.

Хронічне багатоводдя спостерігається протягом всієї вагітності. Симптоми наростають поступово і менш помітні. Зрозуміти, що у жінки хронічне багатоводдя, можна лише на пізньому терміні.

Фахівці виділяють 3 ступеня тяжкості хронічної патології:

 • при легкому ступені кількість навколоплідних вод не більше 3 л;
 • при среднетяжкому ступені – коливається від 3 до 5 л;
 • при важкому ступені кількість амніотичної рідини перевищує 5 л.

Причини виникнення багатоводдя

Як би це дивно не звучало, але сьогодні причини багатоводдя вивчені дуже погано. Факторів, які можуть впливати на розвиток даної патології, досить багато, тому їх розділили на 4 групи:

 1. Материнський фактор. Жінка хворіє на цукровий діабет (у більшості випадків саме це захворювання викликає сильне збільшення кількості амніотичної рідини).
 2. Ускладнення під час вагітності. Патології плаценти: знижений рівень гемоглобіну, резус-конфлікт, гестоз.
 3. Плодові фактори. Аномалії та відхилення від норми у розвитку плоду, багатоплідна вагітність (як правило, в таких випадках у одного плода спостерігається багатоводдя, а у другого – маловоддя), плід має великий розмір і вагу.
 4. Ідіопатичне багатоводдя. Патологія виникає через проблеми з обміном навколоплідних вод. Даний обмін полягає в правильному виділенні і споживанні амніотичної рідини. Якщо в перші місяці вагітності споживання навколоплідних вод було мінімальним, то надалі їх кількість буде збільшуватися під впливом навіть незначного відхилення від норми. На збільшення кількості амніотичної рідини впливає те, скільки сечі виділить плід.

Симптоми багатоводдя

Симптоми багатоводдя пов’язані з видом патології і змінюються в залежності від терміну вагітності.

При гострому багатоводді симптоми дуже помітні. Виникає воно приблизно на 16-20 тижні. Буквально за кілька годин відбувається наростання симптомів. Живіт стає помітно більше, внизу живота і промежини виникає тяжкість і біль, з’являється сильна задишка.

Симптоми хронічного багатоводдя помітити набагато складніше. Кількість вод збільшується поступово, і відхилення стає помітним не відразу. Можна зустріти випадки, коли симптоми і зовсім відсутні, а багатоводдя визначають на черговому УЗД. Як правило, хронічне багатоводдя починає виявлятися приблизно на 30-33 тижні вагітності.

Основними симптомами є:

 • розмір живота набагато більше покладеного – висота стояння дна матки і окружність живота не відповідають нормі;
 • дуже погано чути серцебиття дитини (жінка ж дуже виразно чує всі рухи плоду, а при пальпації можна виявити, що дитина займає неправильне положення);
 • матка тисне на діафрагму, може виникати задишка;
 • постійна печія;
 • різка тахікардія;
 • слабкість;
 • починають набрякати гомілки;
 • болить низ живота і відчувається тяжкість;
 • поява численних розтяжок на животі.

Діагностика багатоводдя

Діагностувати наявність багатоводдя можна кількома способами. Необхідно зробити УЗД і з його допомогою вирахувати індекс навколоплідних вод (ІАЖ). Саме індекс дозволить точно дізнатися, чи є багатоводдя. Цікаво, що ІАЖ змінюється кожні 3 години. Важливо порівняти ІАЖ з нормою, яка повинна бути на певному терміні вагітності.

Жінка повинна здати деякі аналізи, які можуть підтвердити або спростувати наявність багатоводдя у вагітної. Як правило, це численні аналізи крові, а також кардіотокографія, доплерометрія, які допоможуть визначити стан дитини.

Якщо жінка перебуває в стаціонарі, то за станом дитини спостерігають кожен день, і при наявності будь-яких підозр лікар відразу ж призначає УЗД або додаткову здачу аналізів.

Лікування багатоводдя

Лікування багатоводдя при вагітності буде повністю залежати від того, чим воно спровоковане. Якщо у вагітної спостерігається середньотяжка або важка ступінь патології, то її негайно поміщають у стаціонар, де вона перебуває під постійним наглядом спеціалістів.

Якщо у вагітної виявили цукровий діабет, то роблять все можливе, щоб привести рівень цукру в порядок. При наявності резус-конфлікту проводять необхідне лікування, а також профілактику для дитини.

Як показує практика, в більшості випадків причина виникнення патології залишається невизначеною. Тоді лікування буде стосуватися нормалізації матково-плацентарного кровотоку, призначаються:

 • антиагреганти;
 • токолитики;
 • спазмолітики;
 • прийом вітамінів і мікроелементів;
 • актовегін;
 • можуть призначити індометацин, але тільки в таблетках.

Неважливо, чи є у жінки якісь інфекції: лікар обов’язково призначає їй спеціальну антибіотикотерапію. Під час її застосування будуть використовуватися різні ліки, які відносяться до групи макролідів.

Для цього лікарю необхідно акуратно проколоти черевну стінку і ввести спеціальну голку в порожнину матки для того, щоб відкачати зайву кількість вод з плодового міхура.

Ускладнення після багатоводдя

Ускладнення багатоводдя можуть бути різними:

 • гостре багатоводдя небезпечно тим, що доведеться перервати вагітність (переривання проводиться до 28 тижня вагітності);
 • може стати причиною передчасних пологів (матка дуже розтягнута і не витримує ваги амніотичної рідини);
 • води відходять задовго до початку пологової діяльності;
 • відразу ж після пологів або в післяпологовому періоді може відкритися кровотеча, що пов’язано з тим, що матка не може повноцінно скорочуватися;
 • під час пологів може відбутися відшарування плаценти (при подібному розвитку подій потрібно негайно робити кесарів розтин);
 • при відходженні вод можуть випадати петлі пуповини, що також означає сигнал до негайної операції;
 • дитина занадто активно рухається у великій кількості вод, досить часто займає неправильне положення в матці, можливо обвиття пуповиною;
 • присутні порушення в матково-плацентарному кровотоку, що викликає гіпоксію і затримку розвитку плода;
 • багатоводдя – основна причина розвитку гестозу, постійної блювоти, артеріальної гіпертензії.

Багатоводдя при вагітності – це досить небезпечна патологія, яка потребує негайного лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code