vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини і лікування гіпертонічної хвороби

Гіпертонічна хвороба – найбільш відомий недугу серцево-судинної системи. Це стабільно підвищений тиск. Причини гіпертонічної хвороби різноманітні, але головна – звуження артерій та їх відгалужень.

Причины и лечение гипертонической болезни

Звуження спочатку є результатом спазму, але з часом артеріальні стінки товщають і просвіт артерій стає стабільно судженим. Щоб кров могла проходити через стислі артерії, серцю доводиться посилено працювати, викидаючи більше крові в кровоносну систему. З-за цього збільшується тиск і виникає гіпертонія.

Чому виникає артеріальна гіпертонія

Причиною появи високого тиску вважають порушення роботи серцево-судинної системи. Поява даного захворювання виникає в результаті постійних нервових перенапруг, тривалих і глибоких переживань, багаторазових потрясінь. Виникнення гіпертонії сприяє і надмірне напруження, що відноситься до розумової роботи, праця у нічний час, вплив шуму і сильної вібрації.

Підвищене вживання кухонної солі теж може стати причиною гіпертонічної хвороби. Сіль викликає спазм артерій і утримує в організмі рідина. Встановлено, що підвищений використання солі (понад 5 г на добу) в значній мірі підвищує ризик виникнення гіпертонії, зокрема, якщо є спадкова схильність.

Спадковість відіграє не останню роль у розвитку гіпертонії, особливо якщо цією недугою хворіла близька рідня: сестри, брати, батьки. Допустимість виникнення даного захворювання особливо збільшується, якщо високий тиск є більш чим у двох найближчих родичів.

Причиною розвитку цієї недуги можуть бути й інші захворювання: цукровий діабет, атеросклероз, ожиріння, захворювання наднирників, нирок, щитовидної залози, хронічні інфекції, наприклад, тонзиліт.

У багатьох жінок гіпертонія з’являється під час менопаузи із-за дисбалансу гормонів та посилення емоційних реакцій.

Цікаво, що у віці до 40 років даним захворюванням більше страждають чоловіки, а в старшому віці частіше хворіють жінки. Це пояснюється передчасною смертністю чоловіків середнього віку із-за ускладнень при захворюванні гіпертонією і змінами, що відбуваються в організмі жінок в період менопаузи. Останнім часом гіпертонія помолодшала, все частіше її виявляють у молодих людей.

Є ще кілька причин, за яких може виникнути даний недуга:

 • надмірна вага;
 • сидячий спосіб життя (робота в офісах), мала фізична активність;
 • підвищене вживання алкогольних напоїв, перевищує 60 мл в день;
 • дисбаланс у харчуванні, коли їжа надмірно калорійна, що веде до ожиріння і сприяє розвитку діабету;
 • куріння, оскільки нікотин викликає стабільний спазм судин, який, закріпившись, робить їх стабільно жорсткими, що веде до зростання тиску в артеріях;
 • стреси, при яких в кров надходять гормони, які є причиною спазму артерій, це робить їх жорсткими і створює умови для розвитку гіпертонії;
 • хропіння, який підвищує тиск в черевної порожнини та грудної клітки, а це теж викликає спазм судин і веде до появи високого тиску.

Як проявляється гіпертонічна хвороба

На початку захворювання артеріальна гіпертонія проявляється у вигляді запаморочення, болі в потилиці, пульсації в голові, вушного шуму, слабкості, безсоння, нудоту, порушення ритму серця, почуття виснаження.

Згодом до цих симптомів може приєднатися задишка під час ходьби, при сходженні по сходах, при фізичних навантаженнях.

В цей час постійно є високий тиск, більше 140/90 мм (норма – 120/80 мм). Присутні пітливість, озноб, почервоніння обличчя, заціпеніння кінцівок, можуть з’явитися тривалі больові відчуття в серці. При застої рідини набрякають руки, присутній обрюзглость обличчя, одутлость століття, скутість.

У страждаючих цією недугою часто перед очима виникають мушки або пелена, що свідчить про стиснення судин сітківки, відбувається ослаблення зору, а з-за крововиливи в сітківку можлива і стійка сліпота.

Щоб не допустити такого погіршення здоров’я, треба систематично перевіряти тиск. Його вимірюють спеціальним приладом – тонометром. Рекомендується суворо дотримуватися інструкції і дотримуватися певних правил, вимірюючи тиск. Виконувати вимірювання потрібно в тихій, сприятливій обстановці. Хворого потрібно посадити на стілець зі спинкою біля столу. При накладанні манжети на плече потрібно стежити, щоб її середина збігалась з рівнем серця.

Чим небезпечно високий тиск

При тривалому перебігу даного захворювання може розвинутись ушкодження судин нирок, серця, очей, мозку. При стабільно підвищеному АТ зміна кровообігу в даних органах може викликати ішемічний інсульт, стенокардію, інфаркт міокарда, набряк легень, відшарування сітківки очей.

При таких захворюваннях потрібно негайне зниження артеріального тиску, оскільки зволікання може коштувати життя хворому.

Захворювання часто ускладнюється миттєвим підвищенням ПЕКЛО – гіпертонічним кризом. Його може викликати стресова ситуація, емоційне напруження, навіть зміна погоди. При гіпертонічному кризі підвищення АТ може тривати від кількох годин до кількох днів і супроводжуватися запамороченням, розладами зору, головними болями, зміною серцевого ритму, блювотою. Хворий у цей час наляканий, може бути присутня загальмованість, сонливість або, навпаки, збудження, в деяких випадках може відбутися втрата свідомості.

При наявності змін судин під час гіпертонічного кризу може виникнути порушення кровообігу мозку або інфаркт міокарда.

Як лікувати гіпертонію

При лікуванні високого тиску потрібно не лише знизити АТ, але й не допустити погіршення стану хворого. Остаточно вилікувати гіпертонію не можна, але можна призупинити її подальший розвиток, скоротити частоту появи кризів.

Хвороба вимагає спільного об’єднання зусиль лікаря і бажання хворого, щоб добитися результату. На будь-якому етапі цієї хвороби треба:

 • дотримуватися дієти з обмеженням солі і вживати якомога більше продуктів, що містять магній і калій;
 • не палити і не вживати спиртне;
 • не допускати зайвої ваги;
 • робити лікувальну зарядку, по можливості плавати, ходити пішки;
 • регулярно приймати медикаменти, призначені лікарем.

Підбір медикаментів здійснює лікар персонально, враховуючи рівень АТ, а також наявність наявних захворювань.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code