vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Причини і лікування аритмії у дітей

Статистика показує, що аритмія у дітей займає в середньому 3-е місце по зустрічальності і не є провідним захворюванням серед кардіологічних недуг. Лікарі відзначають, що ця хвороба діагностується випадково: в ході планового медогляду або при зверненні в поліклініку по абсолютно іншому приводу. І це зрозуміло: дитина не скаржиться на перебої серцевого ритму, так як не відчуває їх.

Причины и лечение аритмии у детейАритмія в дитячому віці, як і у дорослих, це порушення частоти скорочень серця. Найбільш часто хвороба виявляється у певні періоди життя: в молодшому віці близько 4-х років, у початковому шкільному близько 7-ми років, в підлітковому від 12-ти років.

Як проявляється хвороба?

У немовлят аритмію можна запідозрити за наступними симптомами:

 • часта задишка;
 • синюватий або блідий шкірний покрив;
 • часто виявляється занепокоєння;
 • неохоче смоктання молока і маленька вагова надбавка;
 • неспокійний сон з постійними нічними пробудженнями і плачем.

У дитини постарше аритмія може проявлятися наступними ознаками:

 • часті непритомність;
 • непереносимість фізичних вправ і навантажень або їх погана переносимість;
 • постійна втомлюваність;
 • відчуття перебоїв серцевого м’яза.

Непритомність є найбільш важливим симптомом аритмії. Раніше вважалося, що тільки неправильна робота ендокринної системи, зокрема, епілепсія, служить причиною непритомності. Але сучасні медичні дані свідчать про те, що близько 5-ти відсотків усіх непритомності пов’язані з зупинкою серця, після чого падає тиск. Ця аритмія загрожує дитячого життя, про що необхідно пам’ятати батькам. Лікарі в такому випадку запропонують госпіталізацію і, можливо, повне обстеження.

Аритмія у дітей виникає по безлічі причин. Тому виявити походження хвороби найчастіше не виходить. Медики схильні вважати, що основним чинником, що впливає на розвиток недуги, є недосконалість дитячої нервової системи, а також вегетативної та ендокринної. Робота синусового вузла, який і відповідає за скорочення серцевого м’яза, теж недосконала.

Фахівці вважають, що основними причинами появи аритмії серця у дітей є наступні:

 • пороки серця як вроджені, так і набуті;
 • недоношеність дитини або неправильний розвиток плоду всередині утроби матері;
 • міокардит та деякі інші серцеві захворювання;
 • судинні дистонії, патології нервової системи;
 • зневоднення організму;
 • пухлини серцевого м’яза.

Після перенесеної інфекції в тяжкій формі також можуть виникнути аритмії у дітей. При проведенні медикаментозної терапії проти інфекційної хвороби важливо підбирати такі препарати, які щадяще діють на серцевий м’яз.

І ще є одна важлива причина появи аритмії – спадковість.

Форми дитячих аритмій

Однією з форм цієї хвороби є синусова. Її називають ще дихальною аритмією, так як ритм серця залежить від дихання хворого. Найпоширеніший вік хворих цією формою – дошкільнята та молодші школярі. Така аритмія у підлітків вкрай рідкісна.

Лікарі вважають, що синусова аритмія – явище нормальне для зростаючого організму. Особливого лікування не потрібно. Все проходить з віком. Але є невеликий відсоток, пов’язаний з кардіологічними захворюваннями. В такому випадку необхідно медичне спостереження і курс лікування.

Екстрасистолія у дітей також поширена форма аритмії. Проявляється позаплановим серцевими скороченнями, які називаються экстрасистолами. Добова норма їх – близько двохсот. А при аритмії такого виду їх значно більше.

Екстрасистолія у дітей починається у віці від дитинства до підліткового. Дитина може відчувати певний дискомфорт в області грудей і серця. Діагностується недугу за допомогою кардіограми. Для дитячого здоров’я в цілому не представляє небезпеки. Необхідно спостереження кардіолога.

Ще одна форма порушень ритму серця у дітей – пароксизмальна тахікардія. При ній серце б’ється зі швидкістю до 180 ударів. Це триває від декількох секунд до декількох місяців.

При нападі з’являється запаморочення, слабкість, задишка, блідість, зниження тиску. Може настати і непритомність. Це пов’язано з недостатністю кровообігу з-за такого високого ритму.

Напад такий тахікардії батьки можуть зняти самостійно, натиснувши пальцями на пару секунд на очні яблука дитини. Але якщо йому не стане легше, то виклик швидкої допомоги необхідний.

Миготлива аритмія рідко зустрічається у дітей. Причинами її можуть бути серйозні кардіологічні захворювання. Ця форма аритмія дуже небезпечна для організму дитини, тому батьки повинні пам’ятати про це. Недуга протікає нападами, під час яких серце безладно скорочується. Головний орган людини в цей момент працює неправильно, припиняє постачати кров’ю всі тканини. Дитині загрожує загибель під час такої серцевої недостатності. Не можна намагатися самостійно зняти напад. Лікарська допомога вкрай обов’язкова, аж до реанімації.

Діагностика і методи лікування дитячої аритмії

Порушення ритму серця діагностується за допомогою електрокардіограми та функціональними методами. Дитяча аритмія протікає прямо, а приховано. Тому бажано проведення ЕКГ у різному віці дитини, починаючи від дитинства і до підліткового періоду.

При проведенні обстеження лікар розуміє, пов’язана аритмія з незрілістю організму або з серйозним захворюванням. У першому випадку серце не може скорочуватися в нормальному ритмі і викидати кров в потрібній кількості. Це не небезпечно для організму, що росте і проходить з віком. Але повторне проходження ЕКГ обов’язково. За порадою лікаря через певний проміжок часу батьки приводять дитину на медичний прийом.

У другому випадку призначається додаткове обстеження. Це може бути добовий моніторинг ритму серця. Іноді виникає необхідність у складному електрофізіологічному дослідженні методом через стравохід. Процедура нагадує гастроскопію, тобто електрод вводиться всередину через стравохід, а ритм серця записує реєструючий прилад. Дитина ставиться на облік до кардіолога.

Необхідна фізична активність, але обов’язково така, з якою дитина справляється без праці. Доктор призначає вітамінний комплекс для зміцнення організму.

У більш складних випадках аритмії можуть лікувати хірургічним втручанням. Але така можливість є тільки у жителів великих міст. Частіше все ж вдаються до медикаментозного способу.

Лікарі постійно нагадують батькам, що лікувати дітей потрібно строго під медичним наглядом. Самолікування дитини в серцевих хворобах неприпустимо. Найменша помилка може призвести до смерті. Неправильне ліки або неприпустима його доза обернутися сумними наслідками.

Профілактика аритмії полягає в лікуванні основного захворювання, якщо воно є, в регулярних відвідинах лікаря для медичного огляду. Помірне фізичне навантаження, здоровий спосіб життя, раціональне харчування – все те, що служить ефективними заходами проти багатьох захворювань, згодиться і при боротьбі з аритмією.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code