vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Показання до проведення ехокардіографічного дослідження серця та його розшифровка

Ехокардіографічне дослідження серця, розшифровка і норма показників якого здійснюється кваліфікованим лікарем, вважається найбільш точною методикою діагностування в медичних сферах. За допомогою ехокардіографії можна визначити морфологічні і функціональні зміни в серцевій діяльності, патологічні та порушені процеси в клапані.

Показания к проведению эхокардиографического исследования сердца и его расшифровка

Ехокардіографія (Ехо-КГ) вважається неінвазивної методики обстеження, що володіє високою информационностью і нешкідливістю. Виконується Ехо КГ людям різного віку, в тому числі грудним дітям та жінкам в положенні. За рахунок того що обстеження не потребує попередньої підготовки, його допускається здійснювати в будь-яке прийнятне для людини час.

Ехокардіографія: показання до проведення

Ультразвукове дослідження серця дає можливість спеціалісту встановити численні параметри, показники норми або ймовірні невідповідності в серцево-судинній системі. Крім цього, лікар має можливість визначити величину серця, щільність оболонки, учащенность серцебиття, а також виявити або підтвердити наявність кров’яних згустків і рубців. Разом з тим це дослідження оцінює стан середнього м’язового шару серця, його зовнішньої сполучної оболонки, великих судин і двостулкового клапана. Допускається визначення параметрів стінок шлуночків і клапанних структур. В цілому УЗД показує всі параметри серцевого м’яза.

По закінченні Ехо КГ лікар записує результати дослідження в протокол. Ехо КС розшифровка допомагає встановити кардіологічні недуги, відхилення від нормативних показників та патологічні процеси. Разом з тим лікар, спираючись на результати даної розшифровки, виносить діагноз і прописує хід лікування.

Звертатися за медичною допомогою до фахівців потрібно тоді, коли у людини спостерігаються наступні ознаки:

 • присутність шумів в серці, виявлених при прослуховуванні;
 • хворобливі відчуття в області грудей;
 • серцева недостатність;
 • хронічне або гостре ішемічне захворювання серця;
 • переутомляемости, нестача повітря, занадто світлий колір шкіри і ін

УЗД виконується після пережитих травм грудної клітки або хірургічних втручань. Ті пацієнти, які часто мучаться від головного болю, повинні пройти Ехо КГ в обов’язковому порядку. Причиною появи больового симптому в голові може стати наявність частинок тромбів, що переміщуються по серцю через дефект перегородки. Щоб діагностувати вади серця, в тому числі вроджені, потрібна ехокардіографія. Дане дослідження призначається людям, які мають гипертоническое захворювання або атеросклероз, або тим, хто приймає антибіотики при онкологічному захворюванні.

Проведення ехокардіографії

Підготуватися до дослідження нескладно. Пацієнту для цього слід зняти речі до талії і лягти на кушетку лівим боком. Дана поза забезпечує звід лівій області грудей і верхньої частини серця. Це дозволяє побачити більш чітку картину головного людського органу з чотирикамерній позиції.

Потім спеціальним гелем маститься область грудей, куди потім закріплюються датчики. За рахунок того що вони розташовуються в різних ділянках грудної клітки, лікар може детально розглянути всі відділи серця і виконати вимірювання з записом показників серцевої діяльності. При цьому обстеження не доставляє болючих, а також дискомфортних відчуттів. Звукові хвилі ультразвуку за допомогою датчиків переходять в тіло людини. Акустичні хвилі здійснюють рух в тканинах і змінюють вигляд, після цього вирушаючи назад до датчика. Тоді і виникає электросигнал, в подальшому оброблюваний фахівцем. Спотворення коливань відбувається внаслідок зміни стану органів людини. В цьому є основна різниця Ехо КГ від ЕКГ, стежить за серцевої динамічністю, а не пристроєм серця.

Підсумкові дані відображаються на екрані у вигляді точного зображення. Вищеописаний метод дослідження вважається найвідомішим і називається «трансторакальна ехокардіографія». Лікар, аналізуючи серцеву діяльність при вищевказаному положенні хворого, сидить з лівого або з правого боку і виконує аналіз виводиться на монітор електронного знімка.

При виявленні хронічних хвороб здійснювати Ехо серця рекомендується щорічно протягом одного рази. При виконанні УЗД вагітної жінки на другому триместрі лікар може встановити показники серцевої діяльності плода і визначити ритм серця.

Розшифровка Ехо КГ

По закінченні дослідження, проведеного эхокардиографом, виконується розшифровка Ехо КГ серця. Дати правильний та повний аналіз здатний тільки досвідчений кардіолог. Індивідуальний аналіз виявлених у висновку результатів здатний дати тільки приблизне поняття клінічної картини. Виходячи з цілей виконання, вікового критерію і стану пацієнта, Ехо КГ може дати спотворені результати.

У кожному підсумковому висновку після виконаної ехокардіографії прописується перелік нормативних даних, числа яких вважаються відображенням структури і функціонування камер серця. Додатково до цього в розшифровці прописуються розміри лівого і правого шлуночка та інших ділянок серця.

Важливими показниками, за рахунок яких можна встановити природний стан м’яза серця, вважаються відомості про функціонування шлуночків і знаходиться між ними перегородки.

Параметри лівого шлуночка (ЛШ) представлені 8 головними показниками:

 • маса міокарда ЛШ;
 • індекс маси міокарда ЛШ (ИММЛЖ);
 • об’єм ЛШ в спокійному стані;
 • товщина стінки поза скорочень серця при роботі;
 • фракція викиду (ФВ);
 • ударний об’єм.

У чоловіків норма маси міокарда дорівнює 135-182 г, а у жінок – 95-141 р. ИММЛЖ дорівнює 71-94 г/м2 для чоловіків і 71-80 г/м2 для жіночої половини населення. Якщо говорити про обсяг лівого шлуночка, то його нормативний показник знаходиться в межах від 4,6-5,7 см, а при скороченні – 3,1-4,3 див. Щільність стінки повинна бути дорівнює 1,1 див. У разі зростання цього показника є вірогідність розвитку гіпертонії. ФВ не повинна перевищувати 55-60%, при меншому значенні у людини розвивається серцева недостатність. Нормативний ударний об’єм ЛШ становить 60-100 мл

Розшифровка ультразвукового дослідження серця

Закінчивши УЗД-діагностику найголовнішого людського органа, лікар, який здійснює дану методику, виконує розшифровку у вигляді підсумкового висновку. При виявленні невідповідностей нормативними даними роботи серця по закінченні УЗД необхідно проконсультуватися з фахівцем про вибір доцільної терапії.

Розшифровка УЗД серця може бути проведена самостійно, якщо є медична освіта. Прописані в протоколі дані необхідно зіставити зі стандартними показниками дослідження серця.

Величина фракційного викиду знаходиться в межах 55-60%, ударний об’єм становить 60-100 мл, аорта має розмір від 2,1-4,1 см, діастолічна товщина – 0,75-1,1 см, розмір лівого передсердя – 1,9-4,0 см, а правого – 2,7-4,5 див.

Слід зазначити, що, крім УЗД і Ехо КГ, можуть бути призначені додаткові обстеження. Приміром, ехокардіоскопія (Ехо КС) або допплерехокардіографія серця. Ехо КС вивчає пристрій серця та його діяльність з допомогою ультразвуку.

Завдяки такому дослідженню можна виявити на ранніх етапах серцеві захворювання та запалення. З допомогою допплерехокардіографіі можна провести кількісну оцінку трансмітрального кровообігу або оцінити функціонування клапана.

Отже, при виявленні відхилень від нормативних даних за підсумками дослідження серця потрібно усвідомлювати, що на результат діагностики впливає вік пацієнта, стать, наявність супутніх захворювань та ін Винести правильний діагноз може лише кваліфікований кардіолог. Швидке звернення до нього дасть можливість вирішити всі проблеми і приступити до лікування захворювань серцево-судинної системи.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code