vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Плоско-вальгусна стопа у дитини: симптоми і лікування

Плоско-вальгусна стопа у дитини, лікування якої повинно підбиратися індивідуально, – серйозна патологія. З того моменту, як дитина починає робити перші кроки, проходить ще деякий час, перш чим її хода перестає бути невпевненою і незграбною. Але деякі батьки помічають, що під час ходьби їх малюк продовжує наступати на внутрішню поверхню ступні, цей дефект якраз і називається вальгус стопи.

Плоско вальгусная стопа у ребенка: симптомы и лечениеВальгусна установка стоп характеризується викривленням осі від гомілки до стопі у внутрішню сторону. При такій деформації у дитини відзначається зменшена висота склепінь стопи, п’ята і пальці при цьому відхиляються назовні. Спостерігається майже повна відсутність середнього поздовжнього внутрішнього зводу стопи. Також визначити вальгус стоп у малюка можна, поставивши його на ноги: ступні набувають положення, яке виразно нагадує букву «Х».

Трохи про формах патології

Відразу варто відзначити, що вальгус стоп може бути:

 • вродженим;
 • набутим.

У першому випадку викривлення кістки відбувається ще під час внутрішньоутробного розвитку малюка. Найбільш важкі види деформації стоп називають «стопою-гойдалкою» і «вертикальним тараном».

Діагностувати патологію спеціаліста-ортопеда вдається вже в перші дні життя новонародженого. Набута форма вальгусних стоп є результатом патологій, пов’язаних з сухожильних і зв’язковим апаратом дитини.

Що може спровокувати розвиток вальгусних стоп і плоскостопості?

Причини деформації стопи можуть бути різні. Найчастіше вальгус стопи, який зазвичай тягне за собою плоскостопість, стає наслідком:

 • недостатньої маси тіла плода;
 • передчасної появи на світ дитини;
 • вродженого вивиху стегна;
 • рахіту;
 • ожиріння;
 • частих простудних, бронхіальних, а також легеневих захворювань (у немовлят);
 • поліомієліту;
 • тривалої фіксації ніг (накладення гіпсу);
 • м’язової дистрофії;
 • дисплазії;
 • травм стоп і гомілки;
 • передчасного становлення малюка на ніжки (що є дуже поширеною помилкою серед батьків);
 • носіння неякісного взуття (надмірно м’якого або не відповідаючого розміру ніжки малюка).

Про видимі симптоми вальгусної стопи та плоскостопості

Найбільш виразно патологія у дитини проявляє себе під час ходьби. Батьки можуть зауважити, що роблячи кроки, їх малюк настає лише на внутрішню частину стопи. Як правило, діти з діагнозом «вальгус стопи» мають непевну, незграбну, шаркаючу ходу. Для такої патології характерно вище згадане Х-подібне положення стоп. Варто зауважити, що перераховані ознаки щодо ходи вважаються нормою для дитини, яка зовсім недавно зробила свої перші кроки.

Ступінь тяжкості деформації стоп залежить від градуса викривлення. Чим значніші відхилення від норми, тим більше важко лікувати патологію. Лікування плосковальгусної стопи у випадку з найбільш складним ступенем тяжкості вимагає тривалого часу. При відсутності ефекту від проведення комплексної терапії може виникнути необхідність у таких кардинальних заходах, як хірургічне втручання.

Як вже було сказано, вальгусні стопи в дитини дуже часто супроводжують плоскостопість. У підлітків на фоні описаної патології може спостерігатися розвиток сколіозу, остеохондрозу, артрозу, деформація гомілковостопних, колінних і тазових кісток. У вкрай важких випадках одна кінцівка стає помітно коротшою відносно іншої.

Все про лікування патології

Лікується патологія індивідуально, складанням схеми повинен займатися виключно висококваліфікований фахівець. Виправити вроджений вид деформації стопи нерідко допомагає застосування гіпсових пов’язок, шин або лонгетів. При призначенні фіксуючого елемента лікуючий лікар відштовхується від індивідуальних особливостей патології маленького пацієнта, визначити які дозволяють численні дослідження.

Найбільш істотних результатів дозволяють домогтися:

 • масажі;
 • процедури ножних ванн, парафінотерапії, озокеритових і грязьових аплікацій;
 • вплив електрофорезом;
 • курси магнітної терапії;
 • застосування методу електричної стимуляції м’язів ступні і гомілки;
 • процедури акупунктури;
 • курси лікувального плавання;
 • ЛФК (регулярне виконання лікувальних гімнастичних вправ).

При викривленні стопи, яка має вроджену форму, дитині може знадобитися накладення гіпсової пов’язки, застосування ортопедичної шини і інших елементів, що забезпечують фіксацію ніжки.

Про користь масажних процедур

Одним з основних методів лікування даної патології вважаються масажні процедури. Масажі сприяють регуляції тонусу м’язів ніг, зняттю напруги, поліпшенню кровопостачання. Крім того, масування суглобів і м’язів ніг, самих ступень, сідничної і поперекової областей і спинки маленького пацієнта зміцнить і збільшить його еластичність м’язів, що дуже важливо при лікуванні вальгусних стоп.

Для виконання процедури дитину укладають на живіт, при цьому його стопи повинні звисати з поверхні, на якій вона лежить (масажний або пеленальний стіл). Під гомілки підкладається маленька подушка-валик.

Починати масаж (як і закінчувати) рекомендується з погладжуючих рухів, поступово переходячи до легкого розтирання. Процедуру слід виконувати, використовуючи дитячу олію або крем (за умови, що у дитини немає алергії на компоненти, які містить засіб).

Масаж ніжок малюка слід починати з погладжувань, потім перейти до розминці м’язів, розтирань і легких похлопувань. Особливу увагу необхідно приділяти стопам і гомілкам, при цьому сильно розминати зону гомілки не варто, тут більш доречно буде застосування розслаблюючих прийомів – розтягнень, погладжувань.

Переходячи до масажу стоп, ніжкам малюка слід надати правильне положення (підошви повинні «дивитися» у внутрішню сторону). На цьому етапі найбільш ретельно варто попрацювати над виїмкою між пальчиками і п’ятою дитини. Тут оптимальними будуть розминаючі і пощипуючі прийоми.

Тривалість масажної процедури повинна становити не менше 15 хв, краще всього проводити їх раз у 2 дні. Місячного курсу буде досить, після чого необхідна 2-3 тижнева перерва.

Трохи про метод ЛФК

Плосковальгусні стопи у дітей – це патологія, виправити яку можливо тільки за допомогою комплексного лікування. Так, одним з дуже важливих методів є виконання спеціальних вправ (поворотів, стоп, згинань тильного боку стопи, згинань підошов, згинань пальчиків, обертань стоп). Батькам малюків, які вже стоять на ніжках і ходять, рекомендується придбати спеціальні рифлені килимки. Такий килимок розстилається на дні ванни, щоб дитина стрибала і тупотіла по ньому. Це зміцнить її стопи без зайвих навантажень на ще недостатньо зміцніли ступні.

В цілому комплекс гімнастичних вправ повинен складатися з урахуванням індивідуальних особливостей малюка (віку, ступеня складності патології тощо). Тому займатися цим питанням повинен тільки кваліфікований спеціаліст.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code