vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Підготовка та проведення УЗД щитовидної залози

При направленні на УЗД щитовидної залози підготовка не потрібна, як це буває з обстеженням інших внутрішніх органів, таких як жовчний міхур або шлунково-кишковий тракт. Ця Процедура абсолютно безболісна і, навіть якщо проводиться в медичному центрі, не є особливо дорогою.

Подготовка и проведение УЗИ щитовидной железы

Для чого необхідно проводити дане обстеження?

Як правило, такого роду обстеження призначається при наявності підозри на проблеми з цим ділянкою, іноді лікар може призначити УЗД в профілактичних цілях, щоб виключити можливість захворювання щитовидки. Часто при скаргах пацієнта на нервову систему або проблеми з серцем причина може ховатися саме в захворюванні щитовидної залози. Ультразвукова діагностика допомагає виявити навіть незначні зміни, поява вузлів або збільшення окремих ділянок цього органу, а лікар призначить ефективне лікування.

Існує певний перелік порушень роботи організму, при яких показане дослідження щитовидної залози. Можливо, вам варто звернутися до ендокринолога за напрямком, якщо у вас:

 • сильно випадає волосся;
 • нестабільне нервовий стан, часто змінюється настрій;
 • тривалий час спостерігається дещо підвищена температура тіла;
 • є збої серцевого ритму;
 • відчуття кома в горлі при ковтанні, покашлювання;
 • різко і без видимої причини змінюється маса тіла.

Для профілактики лікарі рекомендують жінкам старше тридцяти п’яти років щорічно робити УЗД щитовидної залози, оскільки саме в цьому віці збільшуються ризики появи проблем з цим органом. Як відомо, при виявленні захворювання в початковій стадії лікування проходить швидше і безболісніше.

Крім того, існує певна група ризику, до якої входять люди, чия робота пов’язана з тривалим перебуванням біля комп’ютера або частими змінами кліматичних зон. Крім того, в цій групі знаходяться люди з цукровим діабетом, які приймали гормональні препарати в минулому.

Однак не обов’язково знаходитися в групі ризику, щоб зробити УЗД щитовидної залози. Час від часу це цілком можуть робити навіть ті люди, у яких не спостерігається зовнішніх симптомів проблеми з цим органом.

Буває, що для підтвердження діагнозу, якщо після УЗД залишаються сумніви, лікар призначає пункцію щитовидної залози. Проводиться ця процедура теж під контролем апарату ультразвукового дослідження, і така міра допомагає отримати більш точні результати, не зачіпаючи навколишні щитовидку органи.

УЗД при вагітності

Крім того, УЗД щитовидної залози рекомендується пройти вагітним жінкам, оскільки в період виношування ризик виявити захворювання підвищується в кілька разів. Така ситуація пов’язана з тим, що під час вагітності більша частина роботи залози спрямована на розвиток плода, тому будь-яке порушення функції буде позначатися на майбутньому дитині.

Серйозність ситуації підкреслюють можливі наслідки порушення роботи щитовидної залози під час виношування дитини, аж до відшаровування плаценти, серцевої недостатності або викидня.

Зате дозволить вчасно виявити та усунути такі проблеми, як порушення розвитку майбутньої дитини (при нестачі йоду в організмі вагітної жінки), поява вузлів або зміна об’єму залози, яка до вагітності могла бути в нормі. І хоча невелике збільшення щитовидної залози в цей період – нормальне явище, все ж необхідно бути впевненою, що її обсяг не перевищує 20 кубічних див.

Профілактика захворювань щитовидної залози передбачає включення в раціон продуктів, багатих змістом йоду. В сучасних супермаркетах продається безліч продуктів, що допомагають вирішити проблему з дефіцитом йоду: морська сіль йодована), морська риба, різного роду морепродукти. Іноді ендокринолог може призначити профілактичне лікування препаратами, що містять йод в потрібних пропорціях. Крім цього, важливо вести здоровий спосіб життя, підтримуючи гарну фізичну форму – в цьому випадку навіть стресові ситуації навряд чи серйозно позначаться на стан щитовидної залози.

Показники при обстеженні

Що може показати апарат УЗД при дослідженні щитовидної залози? Насамперед розмір і контури органу, його положення, структуру, наявність або відсутність новоутворень та їх кількість. Крім цього, розміри часток відносно один одного, стан регіонального лімфотоку, що оточують залозу тканини шиї і гортані.

Показники норми можуть відрізнятися в залежності від індивідуальних особливостей людини. Середнє значення, як правило, визначається виходячи з величини маси тіла пацієнта, однак для дітей у віці до 16 років величина залози не повинна перевищувати 15 кубічних див.

Що стосується дорослих, то для ваги в п’ятдесят кг середнім показником норми вважається 15.5 кубічних см, для ваги в шістдесят кг цей показник вже складає 18.7 сантиметрів, для людини вагою в сімдесят кілограмів – 22 см, а для пацієнта від 80 кг – вже 25 сантиметрів кубічних. При вазі від дев’яноста кілограмів і вище стандартні показники норми починаються від 28.4 сантиметрів до 32, але і в цьому випадку потрібно підходити до діагностування індивідуально.

Якщо обстеження проводиться після операції, лікар може побачити розмір і стан залишкової тканини, наявність або відсутність вогнищ новоутворень. В цілому, якщо структура тканин однорідна, а лімфовузли не збільшені, в поєднанні з чіткими контурами щитовидної залози це вказує на її нормальне функціонування.

У разі виявлення відхилень від норми лікування, як правило, призначає лікар-ендокринолог, але попередня розшифровка може допомогти зорієнтуватися в тому, чого очікувати в постановці діагнозу:

 • наявність дифузного збільшення залози, швидше за все, вкаже на захворювання токсичного зоба;
 • показана апаратом округла порожнину з чітким контуром, заповнена рідиною, що вказує на наявність кісти;
 • порушення однорідності структури тканини щитовидної залози, що супроводжується підвищеною ехогенністю, показує наявність запалення органу;
 • якщо збільшений розмір щитовидної залози супроводжується її набряком, то, швидше за все, захворювання має вірусну чи бактеріальну природу;
 • знижена функція залози, яку ще називають гіпотиреозом, характеризується наявністю фіброзної тканини замість нормальної, а присутність вогнищевих ущільнень вказує на доброякісну або ракову пухлину.

Якщо лікар виявив пухлинні вузли в тканинах залози, він може призначити УЗД з КДК. Це дослідження допоможе діагностувати причину захворювання та з допомогою кровотоку з’ясувати напрямок метастазів. Саме для того, щоб уточнити характер та вид вузлового освіти, проводять пункцію щитовидної залози.

При цьому ультразвукове дослідження допомагає фахівця вибрати найбільш сприятливий шлях для введення голки. Інструмент, з допомогою якого роблять прокол, ретельно підбирають по довжині і діаметру, в залежності від розташування вузла. Місце майбутнього проколу обробляють, застосовуючи місцеву анестезію, щоб неприємних відчуттів було як можна менше. Переміщення голки та інші необхідні процедури відбуваються також під контролем апарату УЗД.

Звичайна процедура проведення ультразвукового дослідження не представляє подібної складності для пацієнта. Для початку процедури потрібно прилягти на кушетку особою вгору та відкрити шию для сканування. Іноді під плечі пацієнта кладуть подушку або валик, щоб збільшити область сканування. Район шиї, де буде проводитися сканування, лікар змащує гелем, який полегшує контакт датчика з поверхнею шкіри. Потім під різними кутами лікар проводить сканування залози з допомогою датчика. За твердженням пацієнтів, які проходили цю процедуру, ніяких хворобливих відчуттів вона не викликала.

Що необхідно зробити до процедури?

Як вже говорилося, особливих заходів перед процедурою сканування робити не потрібно, однак є кілька моментів, які можуть зробити процедуру більш комфортною. Отже, як підготуватися до УЗД щитовидної залози?

Якщо раніше ви вже робили подібне дослідження, найкраще буде захопити з собою його результати, щоб спеціаліст міг зорієнтуватися, якого моменту слід приділити більше уваги. Крім того, якщо обстеження проводиться не в платному діагностичному центрі, то бажано взяти з собою рушник. Воно знадобиться, щоб розмістити його під головою, а після них можна буде витерти з шиї гель.

Вирушаючи на діагностику, краще всього буде одягнутися так, щоб було максимально комфортно. Прикраси для шиї: ланцюжки, підвіски і т. п. краще залишити вдома, оскільки вони можуть зашкодити процедурі.

Якщо процедура призначена дитині або літній людині, то фахівці рекомендують не їсти перед проведенням УЗД. Справа в тому, що при натисканні датчиком в процесі дослідження на шию може спрацювати блювотний рефлекс, особливо у людей з підвищеною чутливістю.

Іноді перед обстеженням щитовидної залози на апараті УЗД лікар може видати направлення на здачу аналізу крові, щоб визначити показники гормонів щитовидки.

Буває, що фахівець, перш чим сканувати щитовидну залозу, проводить дослідження лімфатичних вузлів. Робиться це за наявності підозр на ракові захворювання, оскільки саме лімфовузли, як правило, страждають першими, і, якщо є причини для хвилювань, це відразу буде помітно. А лікування, проведене на самих ранніх стадіях, завжди дає кращий ефект.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code