vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Підготовка пацієнта до УЗД

УЗД в сучасній медицині відіграє величезну роль, дозволяючи визначити приховані всередині людського організму захворювання. Причому підготовка до УЗД грає не менш важливу роль, чим сама дослідження.

Подготовка пациента к УЗИ

УЗД внутрішніх органів може бути плоским, об’ємним або об’ємним у часі. В наші дні застосовується доплерографія, ехокардіографія, нейросонографія і тривимірне картування. Ультразвукові хвилі спрямовуються на ту ділянку тіла, який потребує дослідження. При цьому тканина цієї ділянки відображає хвилі по-різному. Якщо вона щільна, хвилі відбиваються добре, і навпаки, а рідина і зовсім не відображає їх, пропускаючи через себе.

Апарат УЗД вловлює відбиваються від органів і тканин хвилі і видає зображення на монітор. УЗД по праву вважається самим приємним медичним дослідженням не тільки для самого хворого. Надаючи масу корисної інформації, сам метод не вимагає неприємного втручання в організм людини. За допомогою УЗД можна досліджувати практично будь-який орган, різниця лише у підготовці до процедури. Для того щоб зрозуміти, як підготуватися до УЗД, необхідно знати особливості дослідження.

УЗД нижніх кінцівок

Наприклад, УЗД судин нижніх кінцівок, яке особливо часто проходять жінки, призначається за наявності скарг на тяжкість, набряки, сітки на ногах, оніміння і виступаючі вени. УЗД може виявити:

 

  1. Варикоз, тобто застій крові і розширення судин.
  2. Атеросклероз, тобто відкладення холестерину на стінках судин, яке призводить до їх потовщення.
  3. Тромбоз – утворення згустків крові, які перешкоджають її руху.

Підготовка до УЗД в даному випадку не потрібно. Пацієнт лягає, а лікар обстежує датчиком вени і артерії приблизно 30 хвилин.

УЗД черевної порожнини і підготовка до нього

УЗД черевної порожнини дозволяє обстежити багато органів, їх зміни, визначити товщину стінок, прилеглі тканини, м’язи і судини. УЗД призначається, якщо пацієнт скаржиться на газоутворення і тяжкість, якщо раніше ним була отримана травма, при болях у животі або якщо у роті є відчуття гіркоти.

Щоб результати були точними і не виникла необхідність повторного проведення процедури хворий готується як мінімум за 3 дні, сідаючи на спеціальну дієту, виключаючи не тільки смажену та гостру їжу, але і всі продукти, які спричиняють газоутворення.

УЗД черевної порожнини повинно проводитися при повному видаленні газів з кишечника. Особливо це відноситься до людей з перевищенням ваги. Краща дієта в цьому випадку – вживання ентеросорбенту і виключення молока, хліба, кондитерських виробів, алкоголю. В черевній порожнині за допомогою УЗД можна обстежити органи з рідиною всередині, а також паренхіматозні органи: печінку, селезінку, жовчний міхур і підшлункову залозу. Кишечник і шлунок, так як вони містять повітря, можна обстежити лише частково. УЗД проводять, коли пацієнт лежить на спині. У складних випадках лікар просить пацієнта вдихнути повітря або, навпаки, затримувати дихання, повертатися на правий або лівий бік.

Таке УЗД допомагає виявити камені в органах і протоках, визначити загальний стан, структуру і форму органів, стан жовчі і розміри жовчного міхура, стан проток і жовчовивідних шляхів. Саме обстеження, яке займає не більше півгодини, проводять натщесерце.

УЗД жовчного міхура і малого тазу

УЗД жовчного міхура часто вимагає не лише дієти, але і прийому лікарських препаратів, очисної клізми. За 12 годин хворий перестає їсти. Сама процедура проходить на глибокому вдиху, коли обстежуваний лежить на лівому боці або на спині. УЗД жовчного може виявити холецистит, холестероз, каміння і навіть рак.

УЗД органів малого тазу, яке діагностує захворювання яєчників, сечового міхура, простати, фаллопієвих труб і матки, проводиться трансвагінально (у жінок) і трансректально. УЗД показано при ниючий біль, що розвиваються, пухлинах, порушення сечовипускання. Перед процедурою сечовий міхур повинен бути повністю заповнений водою, так органи малого тазу забезпечені зорової доступністю. Якщо дослідження буде ректальним, обов’язкова вимога – випорожнити кишечник. Враховується і реакція пацієнта на латекс, так як при обстеженні на перетворювач надягають презерватив. Збираючись на процедуру, необхідно брати з собою шкарпетки і рушник.

УЗД при вагітності та УЗД серця

УЗД при вагітності призначається на 12 тижні, щоб оцінити розвиток плоду в цілому і розвиток його органів окремо. Якщо є ризик позаматкової вагітності, може бути призначено не більш раннє УЗД, щоб у лікарів була можливість втрутитися.

Можна, звичайно, прийти на УЗД без направлення, що роблять жінки, аби підозрюючи вагітність. В таких випадках вони не завжди отримують відповідь на своє питання. Адже УЗД покаже лише плодове яйце, але воно може бути порожнім, без ембріона всередині. І лише на 5 тижні вагітності результат УЗД вважається практично 100-відсотковими.

Якщо під час першого УЗД на 10 тижні, призначеного лікарем, визначається кількість ембріонів, варіанти розвитку з патологією, показується тонус матки, то на 19 тижні вже можна чітко побачити розмір і стать дитини, розвиток його органів, плаценту і навколоплідні води. Останнє УЗД на 32 тижні допомагає виявити ті аномалії, які не з’явилися на ранніх термінах, більш точно визначити дату пологів та стан плода.

УЗД серця абсолютно не вимагає підготовки з боку хворого, але дозволяє виявити величезну кількість захворювань ще до перших їх ознак. Лікар направляє на ехокардіографію, коли чутні шуми в серці, пацієнт скаржиться на задишку, запаморочення, відчуває загальну слабкість. У хворого може бути підвищений тиск або він страждає від хронічних захворювань. УЗД серця може виявити такі вроджені вади, як:

  1. Пролапс мітрального клапана. Його діагностують тоді, коли отвір між лівим шлуночком і передсердям розширюється, викликаючи у людини слабкість, задишку, кашель і біль. Пролапс аортального клапана характеризується недостатнім закриттям стулок. Ознаки в цьому випадку ті ж: задишка, болі, слабкість, запаморочення. Апарат при цьому показує потовщення лівого передсердя і шлуночка, разом із зворотним відтоком крові.
  2. Стеноз. Це звуження отвору, що супроводжується потовщенням стінок правого шлуночка та лівого передсердя. Коли страждає міжшлуночкова перегородка, в ній утворюється отвір, кров при цьому потрапляє в правий шлуночок з лівого.
  3. Дефект міжпередсердної перегородки. Це теж отвір, при якому стінки передсердь товщають.
  4. Артеріальна протока. При нормальному розвитку і рості дитини він повинен закритися майже відразу після народження, але якщо виявлений дефект, тобто відкриття, це може викликати низку небезпечних наслідків. Медицина піднялася на той рівень, коли УЗД серця можна провести навіть ще не народженому дитяті. При цьому не потрібно ніякої підготовки. Важливо тільки усвідомлення того, що серце плоду багато в чому відрізняється від серця вже народжену дитину. У плода аорто-пульмонарный канал може бути відкритий, а отвори в міжпередсердній перегородці – нормальне явище.

УЗД молочних залоз

Багато дівчат, вперше проходячи УЗД молочних залоз, стурбовані питанням, як проходить процедура і потрібно до неї готуватися. Така процедура займає всього 10 хвилин і абсолютно безболісна. Все, що потрібно від дівчини – оголити груди і лягти на спину. При великих розмірах грудей краще лягти набік або встати, піднявши руки вгору. УЗД створює зображення внутрішньої структури молочної залози. На груди наноситься гель, по якому вільно ковзає датчик. Після процедури лікаря потрібно ще якийсь час, щоб повністю вивчити результати. УЗД виявляє не тільки рак, але і доброякісні кісти.

В окремих випадках пацієнт приходить без всякої підготовки. Основні плюси УЗД внутрішніх органів в тому, що воно абсолютно безпечно для будь-якого організму, відповідно, може проводитися без обмежень, багаторазово. А завдяки швидкості і приємній атмосфері процедура не викликає відторгнення і негативної реакції у хворих.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code