vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Підготовка до УЗД матки і способи проведення

В даний час УЗД матки – найбільш поширений спосіб дослідження. Воно дозволяє визначити структуру і форму матки, виявити можливі аномалії розвитку. Як правило, проводиться УЗД матки і придатків. Відхилення від нормального стану, виявлені під час процедури, допомагають діагностувати захворювання матки і підібрати максимально ефективне лікування.

Подготовка к УЗИ матки и способы проведения

В яких випадках проводиться УЗД матки

Якщо у вас спостерігаються такі симптоми, як: тривала хвороблива менструація, маткові кровотечі, нерегулярні «місячні», вам необхідно зробити УЗД матки. Також не варто забувати, що це найбільш швидкий і безпомилковий спосіб діагностування вагітності. В даний час ніхто не задається питанням, де зробити УЗД матки. Дану процедуру проводять практично в кожній клініці. УЗД може бути трансабдомінальним (через живіт) і трансвагінальним (через піхву).

Трансвагінальне УЗД дозволяє провести більш точне дослідження. Для даного дослідження у піхву жінки вводиться спеціальний датчик. За його допомогою лікар проводить повну діагностику порожнини матки. Фахівець, що здійснює УЗД, повинний в обов’язковому порядку використовувати стерильний презерватив, щоб запобігти інфікуванню. Як робиться УЗД трансабдомінальним способом? При даному виді дослідження на живіт пацієнтки наноситься спеціальний гель. Він забезпечить найбільший контакт датчика з животом жінки.

Підготовка до дослідження

Підготовка до УЗД матки вимагає дотримання деяких моментів. За добу до процедури необхідно виключити з раціону продукти, що призводять до підвищеного газоутворення.

Жінкам, які страждають здуттям кишечника, можна прийняти за пару годин до діагностики «Еспумізан» або інші аналогічні засоби. Якщо виконати ці рекомендації, то УЗД пройде успішно і безболісно.

Коли передбачається проводити УЗД матки через піхву, для того підготовки ніяких заходів проводити не потрібно.

Упродовж менструального циклу (МЦ) жінки її матка змінюється, забезпечуючи можливість зачати дитину. Зазвичай УЗД проводиться на 8-10 день циклу.

Для більш ефективного проведення ультразвукової діагностики трансабдомінальним методом лікар може порадити вам перед процедурою випити велику кількість води. Це необхідно тому, що ультразвукові хвилі, які використовуються під час процедури, через водну середу проходять краще. Наповнений сечовий міхур сприяє отриманню більш точних результатів.

Тому за 1,5-2 години до діагностики потрібно випити велику кількість води (бажано не менше літра). При проведенні трансвагінального УЗД ситуація зворотна – перед процедурою необхідно спорожнити сечовий міхур. Після проведення дослідження проводиться розшифровка отриманих даних і встановлюється діагноз.

Мінуси трансабдомінального дослідження:

 1. Щоб повноцінно наповнити сечовий міхур, потрібен достатній проміжок часу, що може викликати певний дискомфорт у жінки при проведенні дослідження. Особливо в період вагітності, коли внутрішні органи жінки перебувають під тиском у зв’язку з зростаючим плодом.
 2. Деякі жінки не можуть повноцінно наповнити сечовий міхур, у зв’язку з чим виникають неточності при проведенні УЗД.
 3. Більш низька чіткість зображення в порівнянні з трансвагінальним методом.

Плюси трансвагінального дослідження:

 1. Висока чіткість зображення.
 2. Незаповнений сечовий міхур не доставляє дискомфорт при дослідженні.

Мінуси трансвагінального дослідження:

 1. Не застосовується при дослідженні у дівчат.
 2. Частина жінок відчуває дискомфорт при трансвагінальному обстеженні.
 3. Невеликий кут огляду датчика.

Можливі ризики та параметри дослідження

За останніми науковими даними ультразвукове дослідження порожнини матки є безпечним.

Жінки з алергією на латекс після проведення трансвагінального дослідження можуть відчувати подразнення у паху, інші симптоми алергії. У цьому випадку пацієнтка повинна в обов’язковому порядку повідомити про це лікаря перед процедурою.

Після УЗД проводиться оцінка таких параметрів:

 1. Розташування матки. Нормою вважається відхилення матки трохи вперед. Якщо ж вона нахилена назад – це може стати причиною певних ускладнень у період вагітності.
 2. Контури матки. Нормою вважаються чіткі контури. Нерівності свідчать про наявність пухлини. Розмитість контурів показує на запальні процеси в тканинах, що оточують матку.
 3. Розміри матки. Оцінюється довжина і ширина, а також розмір. Збільшення розмірів пов’язане з вагітністю або раком, а невеликі розміри можуть бути при інфантилізмі матки (її недорозвиненості).
 4. Ехоструктура (або ехогенність) стінок матки. Норма – це їх однорідність. Будь-яке утворення може бути пухлиною.
 5. Ендометрію.

Ендометрією вважається оцінка структури слизової оболонки матки. Розрізняють декілька фаз:

 1. Регенерація. Характерно повне відновлення слизової оболонки (3-4 день МЦ).
 2. Проліферація. Тривалість даної фази близько двох тижнів. Для неї характерне потовщення слизової оболонки матки. Ендометрій в цей період змінюється в межах від 3 до 15 мм (5-8 день МЦ).
 3. Секреторна. На даній стадії секреції залози виділяють спеціальну рідину, необхідну для розвитку вагітності. Ендометрій в цей період змінюється в межах від 10 до 20 мм.
 4. Розміри і контури яєчників. Нормальний розмір (обсяг) яєчника прийнято вважати 2-8 куб. см. Зміна розмірів може говорити про можливі захворювання.

Ультразвукове дослідження маткових труб

На УЗД маткові труби можуть бути зовсім непомітні або мало помітні. Якщо в них починає протікати запалення – вони ущільнюються і на УЗД стають помітними. Ще одним випадком, коли маткові труби видно при дослідженні, є позаматкова вагітність.

Які захворювання можуть бути виявлені на ультразвуковому дослідженні:

 1. Міома матки – доброякісна пухлина. Основними симптомами при даному захворюванні є збільшена тривалість менструації і тягнучі болі внизу живота. На УЗД міома проявляється у вигляді міоматкового вузла, що призводить до збільшення розмірів матки.
 2. Ендометріоз – проявляється виявленням внутрішньої оболонки матки поза її порожнини. При ендометріозі характерні сильні болі під час менструації. При ультразвуковій діагностиці ендометріоз можна виявити у вигляді невеликих бульбашок в порожнині матки.
 3. Пороки розвитку матки виражаються у зміні її конфігурації та розмірів. Завдяки УЗД можна виявити особливості розвитку матки. При виявленні аномалії розвитку лікарі рекомендують провести процедуру гістерографіі.
 4. Рак шийки матки – пухлина, що з’являється в шийці матки. Спочатку жінка не відчуває жодних симптомів. Ультразвукова діагностика дозволяє виявити розміри пухлини, зміни в лімфатичних вузлах.
 5. Полікістоз яєчників – викликаний порушеннями в гормональному фоні жінки. Симптоматика полікістозу проявляється підвищенням ваги, порушенням МЦ, появою вугрів.
 6. Сальпінгіт – розвивається при попаданні в маткові труби інфекції, що передається статевим шляхом. В них утворюються спайки, що перешкоджають заплідненню. призводять до виникнення безпліддя. При ультразвуковій діагностиці сальпінгіт виражається у вигляді потовщення стінок маткових труб.
 7. Пухлини органів сечостатевої системи являють собою об’ємні утворення. Їх доброякісність або злоякісність можна визначити тільки після проведення додаткових обстежень.
 8. Апоплексія яєчника – виникає раптово при крововиливі в яєчник. Може бути викликаний травмуванням статевих органів або наслідком невилікуваного гінекологічного захворювання. При появі перших ознак даного захворювання (різкий біль внизу живота) необхідно терміново звернутися в лікарню. Там проведуть УЗД матки і яєчників, визначать дане захворювання.
 9. Позаматкова вагітність – при ультразвуковому дослідженні сканер бачить маткову трубу, в якій почався розвиток плоду. Цей діагноз служить сигналом для операції.

У 21 столітті, коли здоров’я людини виходить на перше місце, УЗД є одним із способів зберегти своє здоров’я на довгий час. Завдяки своїй доступності та інформативності воно стало найкращою можливістю для запобігання захворювань на ранній стадії. Ультразвукове дослідження матки значною мірою полегшило діагностування захворювань жіночої сечостатевої системи, ведення вагітності і спостереження за жінками, які перебувають у клімактеричному періоді.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code