vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Ознаки ендометріозу на УЗД

Ендометріоз на УЗД виявляється у багатьох жінок репродуктивного віку і викликає серйозні побоювання щодо їх жіночого здоров’я. Ендометріоз являє собою захворювання, при якому клітини внутрішнього шару стінок матки розростаються поза цього шару. Основним методом, використовуваним для діагностики хвороби, є трансвагінальне ультразвукове дослідження, на якому видно, які зміни відбуваються в маткових оболонках.

Признаки эндометриоза на УЗИ

Нерідко ознаки ендометріозу виявляються у жінок при проходженні профілактичного обстеження, так як патологія нерідко протікає безсимптомно. У деяких випадках діагностика ендометріозу за допомогою УЗД виявляється утрудненою. Таким пацієнтам показане проведення додаткових лабораторних, рентгенологічних та ендоскопічних досліджень.

Різновиди ендометріозу

Генітальний ендометріоз може бути внутрішнім, вражаючим тіло матки, і зовнішнім, при якому захворювання поширюється на яєчники, маткові труби, піхву, шийку матки і очеревину.

Внутрішній ендометріоз буває трьох ступенів. При першій з них вражаються верхні шари міометрія на 2-3 мм. На наступній стадії маткова стінка уражається до половини своєї товщини. Третя ступінь хвороби характеризується повною поразкою міометрія (до серозної оболонки). При ендометріозі діагностика УЗД буде інформативна тільки на другій і третій стадіях хвороби.

Ознаки захворювання і його виявлення

Один з важливих питань, яке слід прояснити перед проведенням процедури: коли краще робити УЗД? Найбільш придатними вважаються 23-25 дні циклу. Це пояснюється особливостями фізіологічних процесів, що протікають у різних фазах менструального циклу.

У I фазі (1-11 дні) відзначається знижена ехогенність і однорідність ендометрію, лінія змикання переднього і заднього шарів слизової оболонки матки чітко візуалізується. Такий стан не дозволяє з високою точністю діагностувати ендометріоз. В період овуляції (12-15 дні) ехогенність ендометрія підвищується, але цей процес відрізняється нерівномірністю, тому можуть бути виявлені помилкові ознаки ендометриту або інших патологічних станів.

І тільки в II, секреторної фази циклу (16-28 дні) ехогенність ендометрію стає максимальною, а лінія змикання листків слизових оболонок стирається. Це створює найбільш сприятливі умови для виявлення різних патологій ендометріального шару матки, так як в цей період їх вираженість стає максимальною.

Ознаки ендометріозу на ультразвуковому дослідженні

На УЗД при ендометріозі можуть бути виявлені такі зміни:

  • підвищена ехогенність міометрія;
  • эхогенные включення до 5 мм, розташовані в товщі стінок матки (в деяких випадках вони зливаються один з одним, утворюючи порожнини);
  • збільшення передньо-заднього розміру матки, за рахунок чого вона набуває округлу форму;
  • нерівномірність товщини маткових стінок, гіперплазія ендометрія;
  • загин матки (у 15% хворих);
  • наявність ознак хронічного ендометриту на УЗД;
  • розширення судин (вони виглядають так, ніби вражені варикозом);
  • деформація сечового міхура внаслідок тиску матки;
  • наявність різних новоутворень (поліп ендометрію, вузли та інше).

Чим більша кількість перерахованих симптомів було виявлено у пацієнтки під час дослідження, тим більш точної вважається діагностика.

Одним з найбільш важливих проявів захворювання є наявність невеликих ендометріальних вузлів в стінках матки. Вони можуть мати як правильну, так і неправильну форму.

Між ними і сусідніми тканинами немає чітко окресленої межі. При цьому ехогенність вузла значно вище, чим у міометрія.

Всередині ендометріального сайту, можуть бути присутніми кістозні порожнини, які на УЗД видно як включення з низькою ехогенністю.

Зміни при ендометріозі у пацієнток різного віку

У дівчат і жінок у віці 12-20 років на УЗД виявляється куляста форма матки, але при цьому інші ознаки патології можуть бути відсутніми. Так, матка не ущільнена і не збільшена (якщо тільки несуттєво). В репродуктивному віці можна побачити ознаки, перераховані в попередньому розділі, а в період менопаузи розміри матки зменшуються, але її форма, як і раніше, залишається кулястої.

У більшості випадків лікар висуває припущення про наявність ендометріозу у пацієнтки на підставі зібраного анамнезу і проведеного огляду, але остаточний діагноз може бути поставлений тільки після здійснення ультразвукового дослідження. Його результати дають фахівцю підстави для призначення подальшого обстеження (при необхідності) або терапії, спрямованої на усунення симптомів захворювання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code