vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Огляд методів обстеження і діагностики шлунка: УЗД і гастроскопії

Фахівці рекомендують своєчасно проводити обстеження шлунка, УЗД або гастроскопію, якщо виникли клінічні симптоми певного гастроентерологічного захворювання. Разом з тим, лікування і профілактика різних захворювань шлунково кишкового тракту вимагають обов’язкового проведення УЗД.

Обзор методов обследования и диагностики желудка: УЗИ и гастроскопии

Які види захворювань визначає УЗД ШКТ

Сутність методу діагностики за допомогою УЗД зводиться до диференційованого взаємодії ультразвукових хвиль і різних за своєю структурою тканин організму. Дослідження дозволяє оцінити стан шлунку пацієнта в анатомічному і функціональному плані.

Присутність патологічних процесів виявляється одночасно з визначенням їх поширеності. Тільки УЗД ШКТ у більшості випадків застосовують для первинної діагностики хвороб, оскільки воно не кожен раз може давати цілісну інформацію про виявлених патологій. Найкраща візуалізація певних захворювань, наприклад, поліпів або пухлин, вимагає введення в шлунок фізіологічного розчину або інших речовин. Цей метод необхідний і для того, щоб виявити порушення моторики шлунка.

Ультразвукове дослідження шлунка дозволяє швидко і ефективно діагностувати поліпи в шлунку, виразку, грижу та рак. При підозрах на ерозію органу або виразку пацієнту призначається УЗ-дослідження і гастроскопія, яка є доповненням до основного методу. Лікуючий лікар, який отримав результат аналізу, може остаточно поставити діагноз і призначити курс лікування. У більшості випадків ерозія – це наслідок або симптом появи пухлин у печінці або товстому кишечнику. З метою дослідження шлунково кишкового тракту УЗД проводиться тільки на голодний шлунок, тобто натщесерце після того, як витриманий нічний перерву в 6 – 8 годин.

Проведення ендоскопічного УЗД необхідно для того, щоб фахівець зміг підтвердити серйозні патології. Пацієнту, який прийшов проходити УЗД на голодний шлунок, вводиться зонд з датчиком через стравохід. Ідеальну ехограму можна отримати, якщо процедура проводиться в наступних положеннях: сидячи, стоячи і лежачи.

Щоб отримати докази серйозних патологій – доброякісних і злоякісних утворень – проводиться ендоскопічне УЗД. Для виявлення захворювання здійснюється процедура, пов’язана з введенням зонда з датчиком на кінці в харчовий тракт, а саме у внутрішню порожнину шлунка.

Проведення УЗД шлунку у дітей

Діти, як і дорослі, теж можуть проходити обстеження шлунка, УЗ-дослідження їм роблять по мірі необхідності. Батьки при цьому задаються питанням про те, як часто можливе проведення ультразвукового дослідження без нанесення шкоди організму маленького пацієнта. Провести УЗ-дослідження можна в будь-якій поліклініці, де є відповідне обладнання.

Фахівці стверджують, що УЗ-дослідження не є шкідливим для здоров’я малюків, оскільки для ультразвукової діагностики характерні фізичні властивості звукових хвиль, а не проникаюче випромінювання. Якщо є необхідність, то УЗД проводять новонародженим у пологовому будинку. Подібний метод діагностики використовують у стаціонарних умовах та при спостереженні за здоров’ям дітей в молодшому віці у поліклініках.

Щоб провести УЗД ШКТ дитині, йому необхідно роз’яснити, що від нього вимагається. Малюк повинен розуміти, що це потрібно, так як він повинен позитивно налаштуватися перед проведенням обстеження. Проводити дослідження порожнини шлунка у дітей повинен дитячий лікар функціональної діагностики.

Показання до УЗД діагностиці

Необхідність проведення УЗ-дослідження шлунка пов’язана з підозрою на дуоденогастральний рефлюкс, виразкові захворювання, різні новоутворення. Завдяки методиці, можна виявити різні анатомічні аномалії у будові таких органів, як шлунок і дванадцятипала кишка. Можливо здавлювання шлунка брижової артерії або розвиток гіпертрофічної форми гастриту, що покаже діагностика з допомогою УЗД. Обстеження дозволяє уточнити причину болю, яка має неясне походження.

Проведення діагностики на основі УЗД допомагає виявити і оцінити наслідки:

 • перфорації (прориву) стінок шлунка або кишечнику;
 • гострого і хронічного гастриту;
 • онкологічних захворювань;
 • розвитку виразкової хвороби органів травлення та її стадії;
 • травм живота.

Направити на обстеження ультразвуком пацієнтів з проблемами шлунку можуть такі лікарі: терапевти, онкологи, гастроентерологи, хірурги.

Підготовка до проведення УЗД

УЗ-дослідження проводиться на голодний шлунок після того, як минуло 9 годин з останнього прийому їжі. За 2 дні до проведення обстеження важливо відмовитися від прийому в їжу житнього хліба, квашеної капусти. Перед проведенням дослідження за кілька днів до діагностики фахівці рекомендують вживати свіжі овочі та фрукти, бобові і газовані напої в обмеженій кількості. Це зменшує рівень загазованості кишечника. Інакше інформативність УЗД буде знижена.

Необхідно включити в список каші, нежирні сорти м’яса і риби. Вживання алкоголю категорично забороняється. Перед проведенням УЗД не слід палити хоча б протягом декількох годин, оскільки під впливом нікотину можуть з’явитися спазми жовчовивідних шляхів. Це негативно позначиться на результатах проведеного дослідження.

Бажано, щоб процедура проводилася вранці, оскільки прийом їжі протягом 6-8 годин до початку УЗД не рекомендується. Перед проведенням обстеження лікар може попросити пацієнта випити 0,5-1 л води. Як правило, додатково внутрішньовенно лікар вводить фармакологічний препарат, який підвищує скоротливу функцію шлунково-кишкового тракту.

Як роблять УЗД шлунка

Якщо такий вид діагностики, як УЗД ШКТ проводиться через поверхню передньої черевної стінки, тобто поверхневим методом, то пацієнт лягає на спину. Після цього лікар наносить гель на датчик. Фахівець повинен водити датчик по поверхні, притискаючи його.

УЗД шлунково-кишкового тракту може проводитися двома методами:

 1. За допомогою ендоскопічного втручання, коли в порожнину шлунка вводиться датчик.
 2. Через поверхню зовнішньої черевної стінки.

Вибрати необхідний варіант УЗ-дослідження шлунка можна тільки після консультації з лікарем, який в процесі лікування дає всі необхідні рекомендації. Саме фахівець вибирає методику лікування і технологію діагностики.

Проведення УЗД передбачає використання тонких оптоволоконних зондів, що дозволяє пацієнтам не відчувати дискомфорту і болю. Перед дослідженням спеціаліст з УЗД повинен нанести на шкіру гель в невеликій кількості. Це витісняє повітря, що знаходиться між шкірою і датчиком.

Потім лікар придавлює пристрій датчика до шкіри, дотримуючись різні кути під час його переміщення по поверхні черевної порожнини. Це дозволяє отримати максимально інформативну картину. Щоб спеціаліст міг провести якісне дослідження процесу надходження рідини в шлунок із стравоходу, пацієнт повинен випити невелику кількість води. УЗ-дослідження шлунка проводиться протягом 30 хвилин.

Коли діагностика закінчена, то його результати видаються пацієнту, який повинен передати їх лікарю. В цьому випадку всі особливості клінічного випадку будуть розглянуті в подробицях лікарем, у якого на руках буде компакт-диск, що містить фрагменти УЗД. Результати стануть в нагоді лікаря, яким було проведено УЗД, у разі повторного візиту пацієнта. Це дозволить фахівцю зробити якісний аналіз змін, що відбулися в процесі захворювання.

Ендоскопічний метод діагностики, пов’язаний з введенням зонда з датчиком в рот, вимагає лежачого положення пацієнта. Тільки воно проводиться, коли пацієнт лежить на лівому боці, а не на спині, як у першому випадку. Це дозволяє більш ретельно розглядати орган всередині. На цю процедуру йде близько 15 хвилин.

При проведенні процедури деякі пацієнти можуть відчувати напади болю, тому уникнути їх допомагає застосування наркозу. Його дія може бути одразу припинено після закінчення процедури.

Особливості проведення УЗ-дослідження шлунка з контрастуванням

Обстеження шлунка з контрастуванням проводиться в 3 етапи. Пацієнт перед проведенням УЗД не повинен приймати їжу, тобто діагностика проводиться натще. При оцінці вмісту шлунка беруть до уваги те, що його норма в порожнині органу повинна становити не менше 40 мл Товщина його стінок і діаметр його поперечного перерізу теж є важливими диагностируемыми показниками.

Перед контрастуванням водою пацієнт повинен випити 0,5 л кип’яченої води.

Під час проведення процедури повинна бути видна п’ятиступінчаста стеночная структура. Лікар під час діагностики спостерігає, які зміни в ній відбулися.

Метод УЗД з контрастуванням являє собою дуже важливу процедуру діагностики моторної функції ШКТ. Фахівець проводить оцінку швидкості наповнення і спорожнення шлунка. Цей спосіб важливий і для проведення діагностики.

Лікарю важливо оцінити не тільки швидкість наповнення і спорожнення шлунка, але і дванадцятипалої кишки. На додаток до УЗ-дослідженням шлунка з контрастуванням застосовується метод ЕФГДС, тобто езофагогастродуоденоскопія. Ці два методи доповнюють один одного.

Який метод ефективніше: УЗД або гастроскопія

Кожен з методів діагностики володіє своїми недоліками і перевагами. Певні види змін можна помітити тільки при проведенні УЗ-дослідження. Деякі з них може показати тільки ендоскоп. Серед основних переваг ультразвуку можна виділити наступні:

 1. Чудова роздільна здатність приладів.
 2. Можливість розпізнавання кровотоку судин.
 3. Визначення стану органів у зоні ультразвуку.
 4. Дослідження структури органів з будь-якого ракурсу.
 5. Наявність можливості отримати відео або фото обстеження.

Особливе значення для хворого має відсутність необхідності введення всередину приладу. Це дозволяє створити більш комфортні умови проведення дослідження. Час, витрачений на даний вид діагностики, буде менше, чим в результаті проведення гастроскопії з допомогою ендоскопа.

Які недоліки є у методів УЗД і гастроскопії

Основний недолік УЗ-дослідження шлунка пов’язаний з тим, що відсутня можливість отримання фізіологічних рідин і біопсії. Разом з тим, з допомогою ультразвукового дослідження можна отримати повну картину внутрішньої порожнини органу.

Метод гастроскопії передбачає можливість забору фізіологічних рідин і біопсії на аналіз. Орган може бути досліджений за допомогою устаткування з хорошою роздільною здатністю. Є можливість зробити фото порожнини шлунка і отримати вид його дослідження.

Серед недоліків методу можна виділити такі, як:

 1. Відсутність можливості огляду органу з кожної сторони.
 2. Неможливість визначення кровотоку органу.
 3. Недоступність інших органів.

Оскільки гастроскопія пов’язана з введенням чужорідного тіла в порожнину шлунка, пацієнт буде відчувати від даної процедури дискомфорт. Якщо порівнювати гастроскопію з УЗ-дослідженням, то для проведення потрібно більшу кількість часу. Який метод вибрати, краще обговорити з лікарем. Якщо виникли сумніви, то можна пройти дослідження двома способами. УЗ-дослідження ШКТ має вартість, величина якої залежить від регіону, де знаходиться клініка. При цьому ціна може змінюватись в межах 700-2900 рублів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code