vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Обстеження головного мозку у дітей з допомогою УЗД

Інформацію щодо будови та функціонування мозку немовляти можна отримати з допомогою нейросонографії – УЗД головного мозку дітей. Ця технологія є сьогодні найбільш вживаною.

Обследование головного мозга у детей с помощью УЗИ

УЗД є широко поширеним методом виявлення хвороб мозку у новонароджених. В процесі такої процедури лікарі здатні визначити межі структур мозку, швидкість течії крові і іншу корисну інформацію. УЗД голови дає можливість виявити пухлини, абсцеси, крововиливу в мозок, його набряк, недорозвинення і гідроцефалію.

Коли призначається УЗД головного мозку у дітей

Важливим моментом є здатність ультразвукових хвиль проходити лише через м’які види тканин, тому УЗД мозку дитині можна провести тільки на першому році життя, поки відкриті джерельця. На жаль, після року виконання нейросонографії є неможливим.

Як правило, УЗД мозку дитині призначається у віці від 1 до 1,5 місяців.

Особливо важливо провести дане дослідження у таких випадках:

  • недоношені малюки;
  • дітки, які з’явилися на світ з низькою масою;
  • мають нестандартну форму голови або обличчя;
  • гіпоксія (кисневе голодування) у процесі розвитку в утробі або під час пологів;
  • родові травми;
  • підозри на неврологічні захворювання;
  • є патології розвитку.

На жаль, нейросонографія поки не входить в курс обов’язкових процедур, що призначаються новонародженому. Можливо, це зміниться протягом наступних декількох років. А до тих пір батькам слід самостійно контролювати цей момент. Дитина, вчасно проходить подібного роду процедури та дослідження, має всі шанси вирости здоровим і нормально розвиненим.

Процес проведення дослідження

Щоб отримати ультразвук, використовуються п’єзоелектричні кристали. Механічні коливання з високою частотою називаються ультразвуковими хвилями. Дитина, схильний до процедури такого роду, не отримає абсолютно ніякої променевого навантаження.

Додаткової підготовки для проведення дослідження не потрібно. Досить просто покласти малюка на спеціальну кушетку. Процедура ідентична тій, що проходять жінки під час вагітності, тільки в даному випадку спеціальний датчик поміщають на голову дитини, а не на живіт. Такий вид УЗД можна провести навіть спить новонародженому.

Для дослідження в основному використовуються джерельця, але додатково можуть бути задіяні скроневі кістки і великий потиличний отвір.

Діагностичний апарат УЗД має три основні складові компоненти: датчик, приймає апарат і монітор. Датчиком лікар обережно проводить по голівці дитину, попередньо змащених спеціальним гелем. Ультразвукові імпульси надходять у приймає апарат, перетворюючись там в електричні, і виводяться на монітор у вигляді рухомої картинки.

Коли обстеження завершилося, його результати, розшифровка яких проводиться радіологом, і висновок передають лікаря. Спираючись на отримані дані, лікар-фахівець може визначити, чи існують які-небудь проблеми або приводи для занепокоєння.

Що можна з’ясувати, вдавшись до УЗД

Дослідження ультразвуком дає можливість на ранніх термінах виявити зміни в структурі мозку, визначити його розміри, контури і площа шлуночків.

Уважне вивчення великих судин у мозку дає можливість визначити наявність ділянок, стінки яких надмірно розширені (аневризми).

УЗД також здатне виявити менінгіт.

Найчастіше страхом для батьків є виявлення кісти судинних сплетінь, виявленої з допомогою ультразвуку. Така освіта являє собою бульбашки з рідиною, які, як правило, в подальшому не проявляються у вигляді симптомів. Відомо, що на певному етапі розвитку в утробі в судинних сплетеннях формуються кісти, які з часом зникають. Це вважається нормальним. Іншою причиною їх появи може бути крововилив в сплетіння судин. Вони можуть з’являтися і після народження дитини, але зникнути через час. Вони не вимагають контролю або нагляду лікаря.

На другому місці за частотою виявлення знаходяться субэпендимальные кісти. Вони теж являють собою порожнини, наповнені рідиною, розташовані біля шлуночків мозку. Можуть виникати внаслідок крововиливу в цю зону або порушеного кровопостачання та доставки кисню. Зазвичай вони теж ніяк не проявляються, зникаючи через час. Однак причиною їх появи був патологічний процес, тому лікарі рекомендують тримати їх під контролем та повторити дослідження через один або два місяці.

Наступний вид кісти теж вимагає спостереження з боку лікарів і називається арахноїдальні кісти. Їх поява може бути викликано вадою розвитку покриває весь мозок оболонки (павутинної). Тому розташовуватися вони можуть де завгодно. Такі кісти розміром 2-3 см зазвичай не заподіюють незручностей дитині. Але із-за можливого подальшого росту кіста будь-яких розмірів потребує УЗ-контроль та спостереження лікаря-невролога. На відміну від попередніх видів даний не зникає сам по собі.

Підозра на гіпертензійний синдром у дітей є якщо не самим, то одним з найбільш частих приводів звернення до ультразвукового дослідження мозку. Причиною виникнення можуть бути як пухлини, гематоми і кісти, так і надлишкові скупчення рідини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code