vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Невроз серця: основні симптоми та лікування

Коли лікар проводить обстеження, щоб діагностувати невроз серця, симптоми повинні стояти на першому місці. Це захворювання вважається однією з форм функціонального розладу серця і негативно позначається на роботі вегетативної та ендокринної систем.

Невроз сердца: основные симптомы и лечение

Головна причина неврозу серця – сильний стрес. Якщо спробувати коротко описати механізм розвитку неврозу, то нервове напруження породжує більш сильна напруга. Часто цим розладом страждають люди, які живуть у великих містах, в постійній поспіху.

Симптоми неврозу серця

Кардіоневроз – друге назва неврозу серця. Найбільш характерними його симптомами вважаються панічна атака і кардіалгія. Однак досить часто ці ознаки є самостійною патологією, наприклад, психастенію, неврастенію, істерію, нав’язливими станами. Разом з цим лікарі можуть віднести ці особливості до рисам характеру пацієнта.

Ознаки неврозу серця можна розділити на 2 групи:

 1. Соматичні.
 2. Психологічні.

До соматичних відносяться:

 • періодичні стискаючі болі в серці;
 • задишка;
 • нудота;
 • запаморочення;
 • прискорене серцебиття;
 • озноб;
 • підвищене потовиділення;
 • напівнепритомний стан.

Група психологічних симптомів:

 • постійне відчуття роздратування;
 • відсутність апетиту;
 • безсоння;
 • тривожність;
 • панічний страх зупинки серця.

Напади при неврозі серця можуть тривати від 20 хвилин до 2 годин. Незважаючи на різноманітність ознак, всі вони досить характерні. Саме це дає можливість лікарям поставити правильний діагноз. Важливо, що зупинити напад може тільки приїзд лікаря, так як пацієнт перестане боятися зупинки серця. У більшості випадків седативні препарати належної дії не надають.

Так як пацієнт боїться, що у нього знову статися напад, він уникає самотності. Часто хворі переживають, що напад наздожене їх уві сні, і тоді ніхто не зможе їм допомогти. Тому вони не можуть заснути.

Друга група хворих неврозом серця, як не дивно, не бажає перебувати в суспільстві. Такий стан може супроводжуватися клаустрофобію або агорафобією. Такий страх і його уникнення тільки посилює фобическое поведінку. Природно, це впливає на якість життя хворого.

Симптоматика нападів

Навіть у тих випадках, коли у пацієнта немає соматичного захворювання, він може піддаватися нападоподібний станів. Під такими нападами варто розглядати сильні побоювання пацієнта, що серце перестане битися і він помре.

Початок нападу можна охарактеризувати такими симптомами, як внутрішнє занепокоєння і нудота. При цьому пацієнт може відчувати легке стиснення серця. Але часто для того, щоб настав сильний напад, не потрібно вагових ознак. Настає підвищення тиску, прискорене серцебиття, запаморочення. Пацієнту може не вистачати повітря. При тому що хворий знаходиться в стані напівнепритомності, непритомність не настає. Все це супроводжується великим страхом настання смерті.

Під час такого нападу пацієнт, як правило, просить оточуючих про допомогу. Йому стає легше, коли він отримує допомогу, частіше психологічну, а не медикаментозну. До того ж коли хворий перебуває в лікарні, то напади трапляються набагато рідше, чим за її стінами.

Що стосується страху смерті, то він не завжди може бути викликаний функціональними розладами серця. Важливо встановити соматопсихический процес: страх виражається через стан афекту і серцеві сенсації.

Після того, як у хворого стався перший напад, його фобії починають розвиватися і рости. У нього спостерігається дисфункція душевної рівноваги, він постійно знаходиться в стані очікування чергового нападу. В цьому випадку вже потрібно говорити не про страх смерті, а про страх виникнення страху.

Хворий може не реагувати на висновки лікарів про те, що з його серцем все гаразд, що напад не призвів до негативних наслідків. Встановити регулярність і інтервал між нападами важко і практично неможливо. В перервах між ними пацієнт контролює найменші зміни у своєму самопочутті. Він стежить за пульсом і роботою серця, намагається обмежити себе в навантаженнях і емоційних сплесках. Хворий впевнений, що подібний напад – це симптом важкого захворювання, вилікувати яке складно.

Медикаментозна та психотерапевтична допомога

Лікування кардионевроза повинно бути комплексним. Одного медикаментозного лікування недостатньо.

Лікар повинен зробити ряд обстежень, після яких призначить транквілізатори і бета-блокатори. Не обійтися пацієнтові і без прийому настоянок на травах.

Найбільш ефективними вважаються такі лікувальні трави, як:

 • валеріана;
 • лаванда;
 • розмарин;
 • звіробій;
 • пустирник;
 • меліса;
 • овес та інші.

Для відновлення режиму сну варто приймати снодійні препарати: Адалин, Ноксирон, Бромурал. Важливо, що такий препарат, як Люмінал, при неврозі серця можна вживати в малих дозах.

Ряд серцевих препаратів становлять Корвалол, Валідол і Валокордин.

Пацієнт повинен пройти курс психотерапії. Психотерапевт буде з ним розмовляти про те, що він не страждає ніякими серйозними захворюваннями серця. Лікар допоможе встановити і усунути подразників. Вони можуть бути і в робочому середовищі, і вдома.

Щоб визначити, які страхи переслідують пацієнта, психотерапевт може призначити сеанси гіпнозу. Також хворому необхідно пройти поведінкову терапію. Він повинен повірити в себе.

Інші методи лікування неврозу серця

Гарні в боротьбі з кардионеврозом масаж і спеціальна фізкультура. Щоб нормалізувати кровообіг, треба рухатися, тому лікар повинен прописати ряд вправ. Але всьому має бути золота середина.

Надмірна старанність не дасть позитивних результатів. Досить часто прогулюватися на свіжому повітрі до відчуття втоми. Якщо пацієнт займається якимось видом спорту, то важливо, щоб партнер був однаковим з ним за силою і витримці. Інакше робота психотерапевта буде дорівнює нулю: після поразок хворий може занадто засмучуватись.

Вранці потрібно приймати прохолодний, але не холодний душ, а ввечері – ванну з ефірними маслами. Позитивний ефект мають відвідування басейну і всілякі розтирання тіла.

Важливо нормалізувати режим дня. Пацієнт повинен регулярно їсти і вчасно лягати спати. Повноцінний сон – не менше 8 годин сну на добу. Їжа повинна бути насичена вітамінами.

Курортне лікування теж допоможе в боротьбі з неврозом серця. Однак відновлюватися стоїть на тих курортах, де не дуже жарко.

У деяких випадках невроз серця може розвиватися на тлі інших захворювань: гіпертонії, стенокардії, розладах залоз внутрішньої секреції і шлунково-кишкового тракту. Без лікування фонових хвороб неможливо перемогти кардіоневроз.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code