vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Негативний вплив стресу на імунну систему

Стрес впливає на здоров’я та імунну систему людини. Існує ціла наука – психонейроімунологія, яка вивчає механізми дії різних станів мозку на імунітет. Вона розкриває закономірності впливу стресу на імунну систему і ризик розвитку захворювань у результаті цього впливу.

Негативное влияние стресса на иммунную систему

Поняття стресу

У повсякденному житті такі явища зустрічаються досить часто. Люди з різними типами психіки або поглядами на життя по-різному сприймають однакові ситуації. Через це одне і те ж явище для однієї людини стане сильним стресом, а інший навіть уваги на нього не зверне.

Всіх людей можна умовно розділити на оптимістів і песимістів. Оптимісти сприймають те, що відбувається з ними, не як стресові ситуації, а як виклик реальному житті, який треба подолати. Тому вони збираються з силами і мобілізують свої системи життєзабезпечення для боротьби. Це допомагає їм впоратись з ситуацією і вийти переможцем.

Песимісти схильні до перебільшення важливості якого-небудь явища. Найменші перешкоди стають причиною того, що людина починає замикатися в собі. Йому здається, що питання не можна вирішити позитивно. Песиміст постійно знаходиться в глухому куті.

Відповідною реакцією впливу подразників навколишнього світу (або стресових ситуацій) є активізація роботи нервової системи. Це призводить до стимуляції всіх систем організму, що виражається в реакції на подразнення.

Всі живі організми прагнуть до ідеального внутрішнього балансу. Внутрішні та зовнішні впливи постійно порушують його. Якщо порушення виявилося досить сильним, то виникає стрес. Основою будь-якого стресу є порушення балансу, що відбувається всередині організму.

З-за обмеженої кількості енергетичного запасу людина не може перебувати тривалий час у стані стресу. З цієї причини парасимпатична нервова система намагається швидко повернути організм у звичний врівноважений і спокійний стан.

Намагаючись боротися зі стрессорами, компенсаторні сили витрачають масу енергетичних ресурсів. Даний процес супроводжується наявністю деформаційних явищ ендокринної, нервової та імунної систем. В них відбуваються короткострокові або довгострокові зміни. У більшості випадків вони призводять до наслідків, погіршуючих загальний стан організму.

Стрес та імунна система

В залежності від проявів стрес робить позитивний і мобілізуючий або негативний вплив на діяльність організму. Наукою доведено, що наявність короткочасного і тривалого стресу приносить певну користь. Дрібні неприємності, невеликі промахи, відчуття при екстремальних ситуаціях та фізичних навантаженнях приносять напругу, яка стає стимулюючим фактором для функціонування нервової системи.

Це обумовлено тим, що імунна система отримує певне загартування і активізує свою діяльність. Яскравим прикладом того, як стрес впливає на імунітет з позитивного боку, є заняття спортом (марафон, веслування, боротьба).

Тривалий стрес має зовсім протилежний вплив. Від стресових факторів відбувається погіршення стану нервової системи. Спочатку виникають проблеми психологічного характеру. Вони стають причиною тривожності, підвищеної збудливості і неврівноваженості. Проходять роки, з’являється емоційна нестабільність. Епізоди гніву змінюються періодами депресії.

Зважаючи на те, що головний мозок регулює всі біохімічні процеси, відбувається негативний вплив і на інші органи тіла. Відбуваються відхилення у функціонуванні більшості органів. Зокрема, починає страждати імунна система.

Наявність складної ланцюга біохімічних реакцій призводить до змін кількісного та якісного складу природних захисних джерел організму. Має місце вплив стресу на імунітет.

Перебуваючи в нормальному, спокійному стані, внутрішні захисні агенти без проблем справляються з потенційною загрозою. При наявності змін імунна система вже не виконує свої функціональні обов’язки. Спостерігається пригнічення її діяльності. Найбільше це стосується антивірусної стійкості. Організм стає легкою здобиччю для всяких інфекцій і вірусів.

Зниження імунітету при стресі стає причиною того, що люди часто зазнають сезонних простуд. З плином часу при наявності постійного стресового впливу розвиваються різноманітні соматичні захворювання, виникає ймовірність появи онкологічної патології. Щоб цього не відбувалося, треба навчитися зменшувати вплив стресу на здоров’я.

Шляхи протистояння стресу

Переосмислення стресу є головним способом боротьби з ним. Спочатку потрібно знайти основні причини, що провокують його. Потім слід навчитися контролювати стрес. Фахівці з психології радять використовувати методи аутогенного тренування, що допоможуть швидко вийти зі стресу. Такі методи полягають у:

  • підвищенні соціальної активності;
  • пошуку найбільш підходящого хобі;
  • стимуляції роботи мозку;
  • читанні художньої літератури;
  • здійсненні художньої діяльності;
  • прогресивній релаксації;
  • проведенні максимальної кількості часу на природі і з домашніми улюбленями;
  • раціональному управлінні своїм часом.

Будь-яку хворобу можна запобігти, щоб потім нешукати способи лікувати її наслідки. Сучасний стиль життя рясніє стресовими ситуаціями. Слід прийняти всі можливі заходи, щоб знизити їх вплив на організм. Відмова від шкідливих звичок, спілкування з природою, правильний раціон, розумне поєднання праці і відпочинку, активні заняття фізичною культурою стануть надійними помічниками в боротьбі зі стресом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code