vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Небезпечний гепатит с при вагітності?

Багато жінок дізнаються про гепатит при вагітності на пізніх термінах. Це пов’язано з тим, що такі дослідження на наявність маркерів інфекційного характеру передбачені медичними картами вагітної жінки. Статистика гепатиту у вагітних невтішна. Медицина фіксує таке захворювання у кожної тридцятої вагітної жінки. І цей факт викликає у них багато запитань. Зашкодить захворювання здоров’ю дитини? Чи можна лікувати захворювання при вагітності?

Опасен ли гепатит с при беременности?

Що таке гепатит, симптоми

Етіологія гепатиту носить вірусний характер. Збудниками захворювання можуть бути віруси А, В, С, D, Е. Деякі форми захворювання (гепатит А і В) були досліджені зовсім недавно, в 70-ті роки минулого століття. З цього часу проводиться скринінг на наявність певної форми гепатиту. Пізніше, шляхом дослідження донорської крові, був виявлений новий штам вірусного гепатиту, форма С. Небезпека цього виду полягає в тому, що він може передаватися з кров’ю. А це прямий шлях зараження дитини при вагітності.

Поширеність вірусу гепатиту С в різних країнах різна. Наприклад, у США критичний рівень антитіл вірусу З виявлений у 1-3% вагітних жінок, а в Єгипті ця кількість досягає 14%. До виділення антитіл вірусу Із передача захворювання здійснювалася через донорську кров. Але з введенням контролю на кров кількість вірусу зменшилася. Також людина може заразитися через сексуальні контакти і при використанні нестерильних медичних інструментів.

Поширене захворювання на гепатит С серед наркоманів унаслідок багаторазового використання шприців. Гостра форма гепатиту має властивість переходити в хронічну. При цьому хворий може навіть не відчувати жодних соматичних змін.

У більшості хворих протягом тривалого періоду часу симптоми не виявляються зовсім. Але в організмі відбуваються незворотні процеси. За таке підступність гепатит С називають “ласкавим вбивцею”.

20% хворих все ж помічають погіршення самопочуття. Відчувається слабкість, зниження працездатності, сонливість, нудота, зниження апетиту. Деякі навіть худнуть. Може виникати дискомфорт в правому підребер’ї. Іноді хвороба проявляє себе тільки суглобовими болями або різними шкірними проявами.

Аналіз на гепатит З крові доставляє ніяких труднощів.

І не потрібно затягувати з лікуванням. Інакше через 6-8 років після зараження гепатит може призвести до цирозу печінки. Важко переносять гепатит діти і літні люди.

Гепатит при вагітності

Аналіз на гепатит у вагітних жінок, хворих хронічною формою гепатиту показує позитивну динаміку в бік зменшення антитіл у другому і третьому триместрах вагітності. Кількість вірусів збільшується після пологів.

Незважаючи на той факт, що на перебіг вагітності та пологової діяльності гепатит не впливає, ризик передачі вірусного гепатиту від матері до дитини під час вагітності все ж існує. Результати дослідження інфікованих вагітних жінок показав, що при народженні було виявлено від 2% до 9% новонароджених з формою гепатиту. Порівняно з іншими спадковими захворюваннями, це досить низький поріг.

Дослідження показують, що найбільш сприятливим моментом для зараження дитини вважається родова діяльність і післяпологове залицяння за дитиною. Велика частина випадків зараження гепатитом спостерігається при пологах. Тому застосування лікарських препаратів вагітною жінкою та особливості медичного супроводу під час пологів – це основні моменти, на які слід звернути увагу.

Критерії анамнезу вагітної

Вивчення анамнезу вагітної пов’язане з наявністю певних факторів, які в своїй сукупності сприятливі для інфікування гепатитом вагітної жінки або жінки, яка планує вагітність. У лікарській практиці в таку «групу ризику» входять такі категорії:

  • жінки з ВІЛ-позитивним фактором;
  • жінки, які в минулому вживали ін’єкційні наркотичні засоби;
  • у випадках, коли сексуальний партнер використовував наркотичні засоби;
  • при переливанні крові або замінників;
  • при гемодіалізі;
  • при наявності татуювання чи пірсинг.

Ці критерії вказують на те, що при зборі анамнезу вагітної жінки лікарі включають таку жінку в «групу ризику» і проводять ретельне дослідження.

Лікування вагітних при гепатиті

Передусім, для застосування терапевтичних засобів при вагітності потрібно оцінка стану всіх фізіологічних систем жінки. Для цього проводять скринінг на наявність інших хронічних захворювань. Вагітна жінка повинна бути поінформована про рівні зараження і можливості передачі вірусу дитині.

Використання антивірусних препаратів під час вагітності на сьогоднішній день недостатньо вивчений. Зазвичай терапія для зниження вірусного навантаження на печінку використовують інтерферон і рибавірин. Але в період вагітності рибавірин суттєво впливає на розвиток плода. Що стосується іншого препарату, інтерферону, то він досить легко переноситься жінками під час вагітності і не сприяє розвитку патології плода.

В комплексній терапії використовують препарати з вмістом урсодеоксихолієвої кислоти. Це знижує холестаз печінки. Багато що викликає застосування вакцинації під час вагітності. Її застосовують у рідкісних випадках при високому рівні інфікування. Але вплив на дитину до кінця не вивчено. Якщо вакцина була введена випадково, то переривати вагітність не потрібно. Практика показує, що випадкове використання вакцинації не впливає на розвиток плода. Такі протипоказання не виявлені і під час грудного вигодовування.

Родова діяльність при гепатиті

У медицині немає достатніх відомостей про те, знизиться ризик зараження дитини при кесаревому розтині. Єдино правильне рішення – це медичні показання до проведення такої операції під час пологової діяльності.

Дослідження з цього питання в різних медичних наукових центрах досить суперечливі. Наприклад, італійські лікарі заявляють, що кесарів розтин зменшує ризик передачі вірусу гепатиту від матері до дитини у співвідношенні 6% до 32% по відношенню до природних пологів. А американські лікарі, навпаки, вказують на підвищений ризик передачі вірусу при оперативному втручанні у співвідношенні 13% до 5%. Про цих даних вагітна повинна бути проінформована.

У випадках добровільного вибору пологової діяльності вагітна жінка повинна врахувати всі ризики передачі інфекційного гепатиту. При цьому жінка повинна знати свій рівень вірусного інтоксикації. Якщо вірусне навантаження знаходитися в межах 100-107 копій в мл, то така кількість підвищує ризик зараження при кесаревому розтині.

Тому лікарі не рекомендують оперативний спосіб пологів. При природних пологах лікарі мінімізують можливість потрапляння вірусу в організм дитини.

Гепатит при грудному вигодовуванні

Питання про можливість грудного вигодовування при гепатиті обговорюється лікарем і матір’ю. Дослідження німецьких вчених показали, що наявність РНК гепатиту в грудному молоці не виявлено. В аналогічних дослідженнях японських вчених (30 годуючих матерів) такі показники підтвердилися.

Лише в трьох випадках речовини гепатиту були виявлені в невеликій кількості. Це цілком зрозуміло. Адже рівень РНК гепатиту в сироватці крові значно перевищує наявність таких речовин у грудному молоці. При цьому немає підтверджень про зараження дитини під час годування груддю. Виключення складають ВІЛ-віруси і лимфоцитный лейкоз-лімфома-1 (HTLV-1), які можуть передаватися з грудним молоком.

Єдине застереження при годуванні груддю ставитися до матері. Справа в тому, що при годуванні можлива травматизація сосків, і такий контакт може провокувати загострення гепатиту у матері.

В цілому, гепатит с у вагітних не впливає на патологію плоду.

Будьте здорові!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code