vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Навіщо роблять УЗД селезінки?

Для чого роблять УЗД селезінки? Це питання цікавить багатьох пацієнтів. Селезінка – це маленький внутрішній орган людини, всі про нього знають і відчували в ньому біль. Щоб дізнатися, де орган розташований, досить згадати уроки фізкультури, легкої атлетики. Всім знайомий біль у лівому боці при бігу, це і є селезінка. А біль – це норма, яка викликана тим, що через селезінку починає різко проходити кров у великій кількості. Для людини – це важливий орган, але одночасно з цим, видалення не принесе якихось серйозних наслідків протягом усього життя.

Зачем делают УЗИ селезенки?

Навіщо потрібна селезінка?

Селезінка хоч і невеликий орган, але він активно бореться з важкими захворюваннями крові і кісткового мозку. Крім того, вона бере участь в утворенні гуморального імунітету та його подальшого розвитку. Селезінка допомагає формувати антитіла, за допомогою яких організм бореться з інфекційними захворюваннями.

Селезінка бере участь в розвитку імунітету клітин організму, в обмінних процесах, пов’язаних з залізом, вуглеводами, білками, ліпідами.

Де знаходиться селезінка?

Розташування селезінки в лівому боці ми вже визначили. Орган знаходиться в лівому підребер’ї, у проміжку від діафрагми і до шлунка. Вона захищена 9-11 ребрами від ударів і зовнішніх травмуючих факторів у дорослих. В дитячому віці орган не повністю покривається і його можна легко травмувати.

Розвиток селезінки ніколи не зупиняється, вона активна все життя. Її зростання відбувається пропорційно з тілом. Організму не потрібно перебудовуватися. Трапляється, що селезінка починає з якоїсь причини збільшуватися у своєму розмірі.

Дитяче збільшення селезінки

У дітей важче визначити збільшення селезінки при пальпації. Її важко промацати до того моменту, поки збільшення не досягне 1,5 – 2 раз від нормального розміру. Таке збільшення називається спленомегалія.

У дітей збільшення селезінки на початкових етапах можна визначити тільки за допомогою УЗД діагностики черевної порожнини. Метод УЗД дослідження – найкращий і самий точний варіант огляду селезінки.

Лімфоденопатія – це запалення і збільшення лімфатичних вузлів в тілі людини. Всі хвороби, що викликають цей процес, здатні вплинути на збільшення розмірів селезінки.

Другою найпопулярнішою причиною збільшення цього органу є запалення, викликані онкологією, інфекціями, ураженням печінки, гематологічними захворюваннями.

Анемія і рахіт так само викликають ускладнення, при яких відбувається збільшення об’єму селезінки.

Як підготуватися до УЗД?

Підготовка до УЗД селезінки відбувається аналогічно підготовці до УЗД черевної порожнини:

 1. За 8 годин до обстеження варто припинити вживати їжу і не пити воду. Якщо ж УЗД проводиться дитині, то можна обмежитися і 3 годинами.
 2. За 3 доби до обстеження потрібно припинити вживання продуктів і напоїв, які сприяють газоутворенню або містять гази. До них відносять: горох, квасолю, газовану воду, цукерки, кисломолочні продукти, білий хліб, капусту та інші.
 3. Заборонено вживати алкоголь та палити мінімум за добу до проведення ультразвукової діагностики.
 4. Протягом декількох днів до обстеження варто прийняти абсорбуючі речовини – активоване вугілля, Смекту та інші. Ці таблетки приймаються по одній тричі на день. Мета – повне припинення газоутворення, так як цей процес може показати неправильну картину під час дослідження.

Сам процес діагностики УЗД триває недовго, близько 10 хвилин і абсолютно безболісний. Підготовка – куди більш тривалий, але потрібний процес. Селезінка досліджується ультразвуком в двох проекціях: перша, коли пацієнт лежить на спині, а друга – пацієнт лягає на правий бік.

Які розміри селезінки?

Після діагностики, коли лікар буде заповнювати протокол, вимагайте від нього, щоб розміри селезінки були цифровими. Іноді лікарі просто пишуть слово «Збільшена». Але така вимога дасть в майбутньому лікарям і вам розглянути динаміку поведінки органу.

Розміри селезінки залежать не тільки від віку людини, а й від його зростання. Ось приблизна норма співвідношень розмірів і зростання:

 • зріст 60-69 см, довжина 54 мм, ширина 26,2 мм, товщина 24,6 мм;
 • зріст 90-99 см, довжина 71 мм, ширина 35 мм, товщина 34 мм;
 • зріст 120-129 см, довжина 84 мм, діаметр 41 мм, товщина: 36 мм;
 • зріст 140-149 см, довжина 92 мм, ширина 45 мм, товщина: 41 мм;
 • зріст 160-169 см, довжина 103 мм, ширина 49 мм, товщина: 46 мм;
 • зріст 170-179 см, довжина 109 мм, ширина 52 мм, товщина: 46 мм

Звичайно, це неточні розміри, можливі відхилення в більшу або меншу сторону, але незначні.

Навіщо проводити УЗД обстеження селезінки?

Багато хто не розуміє, навіщо проводити ультразвукове обстеження цього органу. Збільшення селезінки – не якесь окреме захворювання, це симптом хвороби, прогресуючої в організмі. Крім того, якщо у людини селезінка значно збільшена в розмірі, це може призвести до страшних наслідків. Особливо це опасно для дітей, адже від найменшого удару імовірні розрив і сильна внутрішня кровотеча.

Як бачите, УЗД селезінки – потрібний вид обстеження. Особливо коли виникають неприємні відчуття в області лівого підребер’я. Ультразвукове дослідження проходить абсолютно безболісно, а його головними перевагами порівняно з іншими діагностичними методами є:

 • точність показів;
 • більш розгорнуті результати;
 • повна відсутність протипоказань, адже звукові хвилі, що випускаються приладом, не шкодять органам.

Крім того, дослідження ультразвуком дає можливість не тільки вивчити і зафіксувати розміри селезінки, а також зробити її огляд на новоутворення, щільність, цілісність. Так як УЗД направлено в черевну порожнину, то лікар одночасно з селезінкою може оглянути і інші органи, а якщо у них будуть відхилення, то це одразу кинеться в очі.

Ультразвукова діагностика дуже корисна для контролю здоров’я пацієнта. Вона допомагає дослідити стан внутрішніх органів, її варто проводити хоча б раз в 2 роки. А якщо хвороба підтверджена, то раз на місяць або за строками, встановленими лікарем. Краще випередити хворобу і почати її лікувати до появи симптомів. Таке лікування пройде значно швидше і ефективніше.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code