vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Навіщо роблять перше УЗД при вагітності

Перше УЗД при вагітності призначається лікарем для виявлення відхилень у розвитку плоду і здоров’я матері. Вагітність – це випробування для організму. Навантаження на органи і системи життєдіяльності жінки збільшується в кілька разів. Відстеження всіх змін під час вагітності є важливим завданням лікаря.

Зачем делают первое УЗИ при беременности

Вчасно виявлені порушення в протіканні вагітності та відхилення у розвитку плоду дозволяють запобігти появі патології. Тому якщо у жінки є всі ознаки цікавого положення: тест на вагітність показав позитивний результат, вранці нудить, а критичні дні багатозначно затримуються, саме час відправитися до лікаря. Після огляду лікар направить жінку на ультразвукове дослідження. УЗД в першому триместрі важливо тим, що саме на цьому етапі може бути прийняте рішення про переривання вагітності в разі виявлення серйозних патологій у плоду.

Ультразвукове дослідження

Принцип ультразвукового дослідження базується на методі ехолокації. Прилад посилає ультразвукові хвилі, що проходять через шкірні покриви і відбиваються від внутрішніх органів. Такі низькі вібрації людське вухо не здатне почути.

Приймач апарату УЗД приймає відбиті промені, по їх силі і спрямованості визначає щільність і форму тканин внутрішніх органів. На екрані з’являється вже оброблений сигнал у вигляді двомірного або тривимірного зображення. Відбиті від дитини хвилі дозволяють побачити його скелет і внутрішні органи. Тривимірне зображення допомагає точніше визначити порушення в розвитку скелета малюка, а на двомірному зображенні простіше побачити патологію внутрішніх органів плоду.

Процедура УЗД вважається на сьогоднішній день найбільш ефективним дослідженням. Ступінь її достовірності дуже висока. УЗД вважається безпечним способом дослідження для вагітної і плода. Однак застосування такої діагностики повинно бути розумним. Майбутні мами повинні відповідально ставитися до свого здоров’я і особливо до здоров’я майбутньої дитини. Робити УЗД для того, щоб дізнатися стать дитини або для того, щоб зробити фото для сімейного альбому, категорично забороняється. Шкода процедури УЗД для плода не доведений, однак це не означає, що його немає.

На якому терміні роблять перше УЗД

Лікарі радять проводити перше УЗД в першому триместрі. Найбільш підходящий для цього термін 10-12 тижнів. Раніше цього терміну анатомічна будова плода ще не сформована, і виявити відхилення практично неможливо.

Коли робити перше УЗД при вагітності, як правило, визначає сама жінка. Якщо вагітна звертається в жіночу консультацію раніше 10-го тижня вагітності, її теж можуть спрямувати на УЗД для підтвердження її цікавого стану.

Під час процедури лікар перевірить, чи немає позаматкової вагітності. Своєчасне виявлення такої патології допоможе зберегти здоров’я жінки.

Раннє УЗД виявить багатоплідну вагітність. Така вагітність важче переноситься жінкою, вимагає більш уважного ставлення з боку лікаря. Дізнавшись на ранніх термінах про багатоплідної вагітності, можна прийняти всі необхідні заходи для полегшення стану вагітної і збереження здоров’я матері і дітей.

УЗД на ранніх термінах дозволяє точніше встановити строк вагітності і не пропустити необхідні для планового скринінгу тижня. Перший плановий скринінг необхідно робити строго в період між 10 і 14 тижнями. Якщо допущена помилка у визначенні терміну вагітності, і жінка прийшла на перший скринінг пізніше визначеного терміну, переривати вагітність може бути вже пізно.

Раннє УЗД допомагає визначити життєздатність ембріона. Він вже 5 тижнів активно рухається, а з 4-х тижнів лікар бачить скорочення серця дитини. На 6-7 тижні у малюка видно ручки і ніжки.

Крім цього, на УЗД лікар може виявити передчасне відшарування плаценти. Якщо у жінки є кров’янисті виділення, це може бути ознакою такої патології. Своєчасне її виявлення дасть можливість вчасно вжити заходів для збереження вагітності.

Наскільки доцільно перше УЗД на дуже ранніх термінах

Це повинен визначити лікар. Якщо жінку нічого не турбує, робити УЗД до планового скринінгу не рекомендується. Чим менше турбують жінку до цього терміну, тим краще. На цьому етапі відбувається формування найважливіших систем і органів людини. Будь-яке втручання в цей процес небажано.

На сьогоднішній день достеменно невідомо вплив УЗД на плід. Однак з’ясовано, що дитина активно реагує на процедуру. Він її відчуває. Можливо, вона негативно на неї впливає. Під час проходження процедури УЗД матка вагітної часто приходить в стан тонусу. Такий стан матки може спровокувати переривання вагітності.

При дуже ранньому проведенні УЗД серцебиття плода може не прослуховуватися. В такому випадку може з’явитися підозра на завмерлу вагітність. Щоб підтвердити завмерлу вагітність, потрібно буде через тиждень зробити повторне УЗД. І весь цей час вагітна буде перебувати в стані стресу, очікуючи гіршого. Підозри з часом зникнуть, а шкода від психологічної травми матері може відбитися на дитині. Тому не варто квапитися і марно переживати. Однак якщо у лікаря є підстави підозрювати позаматкову вагітність, зробити УЗД все-таки варто. Ризик для здоров’я жінки виправдовує процедуру УЗД на ранньому терміні.

Що показує УЗД на терміні до 12 тижнів

На такому терміні малюк має довжину близько 6-7 см (від куприка до потилиці) і важить 10 р. Його сердечко б’ється з частотою 110-160 ударів в хвилину. Він може вже смоктати пальчик або мружитися.

Починаючи з десятого тижня з допомогою процедури УЗД можна виявити наявність патологічних змін, характерних для деяких генетичних захворювань.

Такий метод дослідження називається ультразвуковим скринінгом. Під час скринінгу виробляють різні виміри ембріона і порівнюють їх з нормою. Відхилення від норми називаються маркерами. Наявність маркерів може свідчити про деякі порушення розвитку плоду та розвитку у нього захворювань.

Перше планове УЗД при вагітності дозволить виявити ознаки синдрому Дауна або пороку серця. Ознакою генетичного відхилення може бути збільшений шийний простір – так звана комірна зона. А також короткі кінцівки та відсутність носової кістки. Порушення роботи серця може свідчити про порок серця і синдром Дауна одночасно. При виявленні серйозних порушень здоров’я майбутньої дитини вагітну доктор направить до лікаря-генетика для проведення додаткових досліджень. Якщо підозри підтверджуються, жінка може прийняти рішення про переривання вагітності.

Як потрібно підготуватися для першого УЗД

Такий апарат дозволить побачити найдрібніші подробиці розвитку плоду і помітити відхилення на ранніх термінах. Розшифровка даних, одержуваних з допомогою такого обладнання, відбувається швидше і легше.

Як правило, дата і час УЗД обумовлюються з лікарем заздалегідь. Бажано вибрати для цієї процедури вільний день. Якщо лікар призначив дослідження на конкретну дату, потрібно відкласти в цей день всі інші справи. Це необхідно для того, щоб вагітна не була під час процедури в стані крайнього неспокою, після фізичних навантажень або сильно втомленою. Такі зовнішні фактори можуть вплинути на результат дослідження і спотворити картину.

Якщо жінка буде вільна від роботи в день УЗД, вона зможе підготуватися – помитися і змінити білизну. Десь за 2 години до процедури потрібно випити близько 2 склянок чистої негазованої води. Наповнений сечовий міхур може допомогти краще розглянути плід, якщо УЗД робиться через живіт (трансабдомінально). Перше УЗД лікар може зробити трансвагінально шляхом введення в піхву датчика. Датчик тонкий і не доставить жінці неприємних відчуттів. Такий спосіб дозволяє краще розглянути плід. Перед таким дослідженням пити воду не потрібно.

Для процедури жінці необхідно підготувати бахіли, чисту пелюшку або рушник і презерватив для УЗД (якщо призначено трансвагінальний спосіб). На пелюшку жінка буде лягати, тому потрібно підібрати підходящого розміру, щоб могла на ньому поміститися не тільки голова. Після процедури рушником вагітна зможе витерти залишки гелю на животі, якщо УЗД було проведено через живіт. Презерватив для УЗД лікар одягне на датчик перед введенням у піхву.

Прийти в лікарню потрібно завчасно, щоб віддихатися після ходьби.

Проведення процедури УЗД

У кабінеті лікаря вагітну попросять лягти на кушетку і зігнути ноги в колінах. Під час процедури жінка може, не соромлячись, задавати всі питання, які можна підготувати заздалегідь. Також вона може розповісти про тривожать її симптоми. Лікар допоможе розвіяти сумніви жінки. Можна запитати про стать дитини.

Лікар часто запитує сам, чи бажає жінка дізнатися стать дитини, якщо це вже добре видно. До вагітним медичний персонал зазвичай відноситься терпляче і з розумінням. Можна попросити показати малюка на екрані. Якщо лікар не заперечує, можна запросити в кабінет чоловіка і старших дітей, щоб показати малюка і їм. Як правило, на дітей таке видовище справляє незабутнє враження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code