vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Навіщо потрібно УЗД головного мозку новонародженого?

УЗД головного мозку новонародженого – один з найкращих способів діагностики, який застосовують для оцінки стану головного мозку у малюків. Він дає максимум інформації про те, наскільки розвинений мозок, про патологіях, кровотоку в судинах мозку.

Зачем нужно УЗИ головного мозга новорожденного?

Як проводиться дослідження

Процедура ультразвукового дослідження мозку (нейросонографія) проводиться тільки дітям до року через джерельця. Це ділянки черепа, які розташовані між кістками і затягнуті щільною мембраною. Вони допомагають голівці дитини підлаштуватися під родові шляхи матері і змінити форму черепа під час проходження по ним.

Справа в тому, що джерельця чудово проводять ультразвук, тому через них і проводиться НСГ. Це обстеження роблять через велике тім’ячко – тім’яної. Решта до моменту народження доношеної дитини зазвичай вже заростають.

Підготовки така процедура не вимагає ніякої. Вона може проводитися як під час неспання, так і тоді, коли немовля спить. Єдиним нюансом є проведення УЗД з доплером – дослідженням кровотоку судин мозку. В цьому випадку повинно пройти не менше півтора годин після годування малюка.

Проводиться процедура так: на великий джерельце наноситься спеціальний проводить гель. Потім за допомогою датчика лікар виводить на екран зображення мозку. При цьому зображення проектується в режимі реального часу, що дає можливість ретельно оцінити всі структури мозку і виявити можливі патології.

Після року тім’яної тім’ячко заростає. В подальшому для контролю над протіканням виявленого захворювання роблять МРТ, а ця процедура вимагає повної нерухомості, тому проводиться під загальним наркозом.

Показання до нейросонографії

Це дослідження призначають як новонародженим, так і малюкам до року.

Зазвичай показаннями до проведення такої процедури служить наступне:

 • народження дитини до строку;
 • маленька маса тіла на час народження (менше 2800 м);
 • якщо другий показник за шкалою Апгар нижче 7;
 • симптоми ураження нервової системи;
 • вади розвитку;
 • мозкова грижа;
 • родові травми;
 • підозра на гідроцефалію;
 • розродження за допомогою акушерських щипців та інших пристосувань;
 • судомний синдром у немовлят;
 • затяжні або стрімкі пологи;
 • інфекція у матері;
 • резус-конфлікт;
 • тривалий безводний проміжок;
 • патологія мозку, яку виявили при УЗД під час вагітності.

Дитині старше одного місяця призначають подібне дослідження тоді, коли він народився з допомогою кесаревого розтину, переніс інфекційне запалення мозку, при плаксивості, неспокійному поведінці, частому відрижці, хромосомних і генетичних захворюваннях, а також для контролю над виявленими патологіями.

Також нейросонографія досить інформативна в плані виявлення крововиливів. Це дуже точний вид діагностики, тому виявити найменші порушення не складає труднощів.

Частота проведення такої процедури індивідуальна. В деяких випадках її доводиться робити щомісяця, іноді й частіше. Вона абсолютно безпечна для малюка, тому всі побоювання батьків марні.

Результати ультразвукового дослідження

Норма – наявність наступних показників:

 1. Мозкові структури – симетричні, чітко видно борозни і звивини.
 2. Шлуночки і цистерни мозку однорідні, без включень.
 3. Стовбурові структури не зміщені.
 4. Розмір великої цистерни – 3-6 мм Шлуночка 2-4 мм.

Саме після укладення невролога може бути призначено лікування, якщо воно необхідне. Розшифровка результатів УЗД повинна бути дуже ретельною. Важливим є не тільки проаналізувати результати нейросонографії, але і зіставити їх з наявними у дитини симптомами. Адже деякі відхилення від норми можуть бути індивідуальною особливістю новонародженого, і не будуть нести за собою негативні наслідки.

Можливі патології

При проведенні УЗД мозку у новонароджених можуть бути виявлені наступні патологічні зміни:

 1. Розширення шлуночків головного мозку. Це може бути одним з ознак гідроцефалії. При цьому у малюка спостерігається голова незвичайної форми.
 2. Розширення субарахноїдального простору. Це може бути норма для однієї дитини, і патологія – для іншого.
 3. Кісти судинних сплетінь. Ці новоутворення, як правило, не вимагають лікування і проходять з плином часу.
 4. Арахноідальной кіста. Розташована в оболонці мозку. Підлягає обов’язковому лікуванню.
 5. Крововиливи. Вимагають дуже ретельного спостереження і лікування у фахівця.
 6. Наявність ішемічного вогнища. Говорить про те, що посудина не виконує свою функцію, внаслідок чого може наступити розм’якшення мозку.

УЗД головного мозку у немовлят – процедура безпечна, недорога, що дає відповіді на безліч питань. Дуже важливо слідувати рекомендаціям лікаря і пройти її якомога раніше. Адже вчасно виявлені відхилення набагато легше піддаються корекції, чим запущені.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code