vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Набряки ніг при серцевій недостатності: причини і лікування

Набряки ніг при серцевій недостатності лікування вимагають консервативними методами за допомогою діуретичних медикаментозних засобів, які дозволяють усунути симптоми і запобігають подальший розвиток хвороби. При появі перших симптомів, щоб не допустити прогресування цієї недуги, лікування потрібно проводити негайно. На ранніх стадіях зняти набряклість набагато простіше і швидше, чим в тому випадку, якщо хвороба переходить в хронічну стадію.

Отеки ног при сердечной недостаточности: причины и лечение

Серцева недостатність – патологія, яка розвивається при погіршенні скорочувальної (насосній) функції серця, тобто серце здатне перекачувати кров, що призводить до недостатнього надходження кисню і поживних речовин до тканин і органів, а також розвитку застійних явищ. Патологія може мати гостру або хронічну форму.

Як правило, серцева недостатність не є самостійним захворюванням і може обтяжувати перебіг будь-яких патологій і недуг серцево-судинної системи (артеріальна гіпертонія, ішемічна хвороба). На початкових стадіях серцева недостатність призводить до збільшення обсягу камер серця, в результаті чого орган виробляє більший обсяг крові, що сприяє посиленню навантаження на серцевий м’яз.

При серцевій недостатності і патології судинної системи одним з найбільш частих клінічних ознак є сильний набряк ніг і інших органів, при цьому по мірі прогресування цієї недуги набряклість поступово збільшується і починають проявлятися інші симптоми даної патології. Серцеві набряки – патологічний скупчення рідини в інтерстиціальній тканині та органах в результаті тривалої серцевої недостатності. Варто відзначити, що набряки на ногах виявляються в основному при хронічній формі серцевої недостатності, так як при гострій стадії периферичні розвиваються вкрай рідко.

Серцеві набряки розташовуються симетрично, шкіра набуває синюшного відтінку, при цьому набряклість збільшується у вечірній час і зменшується або навіть повністю спадає після пробудження в ранкові години і після тривалого відпочинку. Розвиток набряклості відбувається повільно, протягом декількох тижнів або місяців. Однак при несвоєчасному лікуванні набряки збільшуються і у важкій, запущеній формі можуть розповсюджуватися по всьому тілу.

Основна симптоматика

Набряки в тілі і на ногах виникають під впливом різних чинників, але, як правило, ця патологія є вірною ознакою серцевої недостатності.

Основна симптоматика проявляється наступними ознаками:

 1. Набряклість розвивається повільно і має симетричний характер.
 2. Набряки мають щільну консистенцію і при натисканні на шкіру утворюється ямка, яка дуже повільно повертається в первісний стан.
 3. Відбувається збільшення печінки в розмірах.
 4. З розвитком недуги спочатку набрякають ноги, але з розвитком патології набряки починають з’являтися на різних ділянках тіла.
 5. З’являються інші характерні для серцевої недостатності недуги, такі як задишка, посилене потовиділення, тахікардія.
 6. Швидка стомлюваність, слабкість.
 7. Порушення ритму серцевих скорочень.
 8. Збільшення маси тіла з причини утворення серцевих набряків.
 9. Блідість, ціаноз губ, погана переносимість спеки, фізичних навантажень.

Причини набряклості ніг

Як вже було зазначено, набряк ніг розвивається в результаті порушення насосної функції серця, що приводить до зміни циркуляції, дисфункції кровопостачання органів кров’ю і зменшення кількості позаклітинної рідини. Для нирок це є знаком, що необхідно затримувати воду в організмі, що і призводить до скупчення рідини в тканинах і органах. Ноги набрякають під впливом сили тяжкості, але якщо не вжити жодних заходів по усуненню даної патології, поступово набряки збільшуються і піднімаються вище.

Визначити набряклість досить просто. Для цього треба натиснути на гомілку пальцем в області великої гомілкової кістки і кілька секунд затримати палець. Якщо утворилася ямка, яка не пропадає кілька хвилин, значить, необхідно встановити причину і подбає про її усунення.

Набряклість ніг проявляється різною мірою, при цьому найбільш важкою і критичною стадією є анасарка, яка характеризується поширенням набряків по всьому тілу. На цій стадії чітко виявляються всі характерні симптоми серцевої недостатності, а також відбувається сильне збільшення розмірів серця, через скупчення рідини в міокарді.

Крім цього, набряки класифікують на:

 • мембраногенні, які утворюються при підвищенні проникності стінок судин;
 • гипопротеинемические виникають при зниженні вмісту білків у плазмі крові;
 • гідростатичні, які характерні для серцевої недостатності і супроводжуються при посиленні тиску в капілярах.

По локалізації набряків можна судити про характер серцевої патології. При збої функціонування лівого шлуночка з’являються набряки в легенях, а виникнення проблем у правому шлуночку супроводжується симетричної набряклістю ніг. Спочатку набрякають стопи та щиколотки, потім набряк зачіпає область стегон.

Лікування серцевої недостатності і зняття набряклості

При появі перших ознак серцевої набряклості необхідно пройти комплексну діагностику, після якої буде призначено ефективне лікування. Незважаючи на те, що патологія розвивається повільно, не варто відкладати візит до лікаря, так як усунути симптоми недуги легше всього на початкових стадіях.

Лікування набряків починають з усунення основної причини, яка викликала дану проблему. На самих початкових стадіях слід переглянути свій спосіб життя і раціон, більше гуляти на свіжому повітрі, відпочивати, уникати емоційних перенапружень. Для зняття набряків призначають ванночки на основі лікарських трав, з морською сіллю, холодні компреси, масажі.

При більш запущеному і тривалому процесі призначають медикаментозне лікування, яке засноване на прийом діуретичних (сечогінних препаратів, які сприяють виведенню зайвої рідини з організму і відрізняються за силою і тривалістю дії. Пацієнтам призначають фуросемід, етакринова кислота, пиретанид, торасемид. Також можна використовувати цілющі відвари на основі лікарських трав: березових бруньок, звіробою, оману, меліси, календули, шавлії, петрушки, вишневих плодоніжок, кульбаби.

Дієвим натуральним діуретиком є свіжий сік горобини, чорної редьки або цибульний сік. В день потрібно випивати мінімум дві склянки перед їжею горобинового або соку з ріпи, а цибульний сік випивають три-чотири рази на день після їди по одній ст. л. як сечогінних засобів використовують трав’яні відвари та чаї. Допомагає усунути набряки на ногах фруктово-овочева дієта. Крім цього, з раціону необхідно виключити солоні, копчені, гострі продукти, відмовитися від алкоголю, солодких газованих напоїв.

Для поліпшення кровообігу, зменшення застійних явищ, виведення зайвої рідини з організму і відновлення функції міокарда пацієнтам прописують серцеві глікозиди, які є речовинами рослинного походження. Для нормалізації серцевого ритму призначають бета-блокатори, інгібітори АТФ. При неефективності медикаментозного лікування в рідкісних випадках застосовують хірургічні методики.

При своєчасному і правильно підібраному лікуванні, після того, як встановлена основна причина патології, усунути симптоми недуги можна за досить короткий проміжок часу, але тільки за умови своєчасного звернення за медичною допомогою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code