vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

На якому терміні проводиться третій скринінг УЗД?

Всім вагітним важливо знати про те, що таке третій скринінг УЗД, на якому терміні він робиться і що собою представляє.На каком сроке проводится третий скрининг УЗИ?

Скринінг у період вагітності виконується 3 рази. Ці дослідження спрямовані на виявлення будь-яких відхилень у розвитку плоду на конкретному терміні вагітності.

Третій скринінг, або скринінг 3 триместру, виконується зазвичай на 32-36 тижнів вагітності і є останнім комплексним дослідженням перед пологами.

У результаті проведення скринінгу визначаються остаточний стан малюка і його готовність до появи на світ. Також оцінюється розвиток органів матері з метою підготовки її до пологів.

Що являє собою третій скринінг?

Скринінг третього триместру включає в себе кілька комплексних обстежень:

 • сам скринінг УЗД;
 • доплерометрію;
 • кардіотокографію.

Обов’язковим для всіх вагітних жінок є проведення власне скринінгу УЗД.

Проведення ультразвукової діагностики на цьому терміні дозволяє оцінити правильний розвиток організму малюка і матері:

 • стан серцево-судинної системи;
 • дихальна система і легкі майбутнього малюка, виключається внутрішньоутробна пневмонія;
 • розмір головного мозку, включаючи будь-які зміни в його структурі;
 • оцінюється обличчя плоду, особлива увага приділяється стану очниць, носогубного трикутника, формування щелепи (виявляються такі патології, як наявність великої губи або витягнутого рота);
 • досліджується хребет, виключаються дефекти в його будові;
 • формування всіх органів живота і сечостатевої системи плода.

Крім аналізу формування органів плода, ретельно досліджуються його зовнішні характеристики:

 • чи відповідають розміри терміну вагітності;
 • остаточно оцінюється активність малюка;
 • аналізується його положення в матці, при неправильному положенні визначаються можливі проблеми з жіночими тазовими органами, що визначає всю подальшу тактику при проведенні самих пологів;
 • визначається стан плаценти, чітко відстежуються показники гормонів матері, щоб уникнути відторгнення організмом плаценти;
 • крім розташування плода в матці, оцінюється можливість закручування пуповини навколо шиї малюка.

Крім самого УЗД-скринінгу, вагітна жінка може пройти додаткові дослідження. Рішення про це приймається в наступних випадках:

 • на УЗД виявлено закручування пуповини навколо шиї малюка;
 • при моніторингу ритму серцевих скорочень спостерігаються збої в одну або іншу сторону;
 • неправильне положення плода в матці;
 • виникли підозри на які-небудь порушення в роботі серцево-судинної системи;
 • на УЗД лікар запідозрив порушення в роботі або будові головного мозку малюка;
 • дитина не відповідає необхідним для цього терміну вагітності розмірам;
 • майбутній мамі поставили діагноз цукровий діабет, є проблеми з тиском;
 • розбіжність резус-факторів у мами і малюка (так званий резус-конфлікт).

Наскільки важливе проведення доплерометрії?

В якості додаткових досліджень вагітній жінці 32-36 тижнів призначають доплерометрію і кардіотокографію. Також може знадобитись потрійний скринінг (біохімічне дослідження).

Доплерометрія являє собою ультразвукове дослідження, спрямоване на вивчення проходження крові в судинах малюка, в матці і плаценті. Основна мета такого обстеження – виявити, чи достатня кількість кисню надходить дитині, виявити можливі порушення в функціонуванні судин малюка.

Проведення доплерометрії порівнюють з проходженням звичайного ультразвукового дослідження.

Доплерометрія призначається у наступних випадках:

 • вік майбутньої мами не досягнув 20 років або ж, навпаки, перевищує 35 років;
 • якщо у жінки спостерігається маловоддя або багатоводдя;
 • спостерігаються патології в розвитку малюка, або він не відповідає необхідним розмірам;
 • у матері багатоплідна вагітність;
 • при негативному резус-факторі у матері.

Проведення дослідження та розшифрування результатів

У проведенні цього дослідження немає нічого складного. Вагітна жінка лягає на кушетку, на її живіт наноситься спеціальний гель для УЗД. Далі, проводячи спеціальним датчиком з живота майбутньої мами, на екрані монітора лікар побачить результати. Червоним кольором відображаються кровотоки, спрямовані в бік датчика, а синім – кровотоки, що рухаються назад. Чим сильніше кровотік, тим яскравіше буде забарвлення.

За результатами обстеження визначається декілька індексів: резистенції (описує різницю між мінімальною і максимальною швидкістю кровотоку судин малюка), пульсації (характеризує різницю між швидкістю кровотоку в певному посудині і середньою швидкістю кровотоку), індекс, що показує співвідношення кровоплину в різних судинах (систола і діастола).

Всі ці показники визначаються для кожного виду артерій і судин: артерій пуповини і мозку, маткових судин. Результатами досліджень є таблиця значень швидкості кровотоку, які порівнюються зі списком відповідних норм, далі оцінюється ризик нестачі кисню у малюка. Така таблиця показує швидкість кровотоку.

Норми значень розрізняються в залежності від терміну вагітності.

Розшифровка отриманих значень дуже важлива для вжиття термінових заходів по виключенню гіпоксії плода.

Так, наприклад, перевищення норм значень індексів резистенції і співвідношення кровотоку в артеріях матки означає недонадходження кисню до малюка, що може серйозно позначитися на його розумовому та фізичному розвитку.

Аналогічне перевищення показників в пуповині свідчить про судинну недостатність дитини.

При багатоплідній вагітності проведення доплерометрії дозволяє вчасно помітити ситуацію, коли один з дітей – донор, а інший – реципієнт, вчасно прийняти необхідні заходи щодо порятунку малюків і матері.

Проведення доплерографії – важлива процедура для вагітної жінки. Метод оцінює стан судин і кровотік в артеріях малюка і матері, визначає подальший напрям ведення вагітності і пологів.

Як кардіотокографія відображає стан плода?

Іншим напрямком обстеження жінки є проведення кардіотокографії (або КТГ).

КТГ проводиться з метою аналізу стану плода. При цьому досліджуються маткові скорочення жінки і серцебиття майбутнього малюка. Проведення КТГ дозволяє вчасно визначити наявність проблем і встигнути усунути їх.

Проведення кардіотокографії безпечно, як і звичайне УЗД. Вагітна жінка лягає спиною на кушетку. До її живота прикріплюють 2 спеціальних датчика: ультразвуковий (показує серцебиття малюка) і тензодатчик (відображає скорочення матки матері).

КТГ проводиться в період активності малюка для чіткого визначення всіх параметрів і виявлення відхилень.

Протягом 30-60 хвилин лікарем ведеться запис показань датчиків у вигляді спеціального графіка.

Розшифровка кардіотокографії повинна бути чіткою. Необхідно враховувати безліч чинників стану пацієнтки, її настрій, оточуючі її умови.

За чотирибальною шкалою оцінюються показники стану плода: частота скорочень серця малюка в спокої, почастішання серцевого ритму при рухах малюка, скорочення матки.

Високі показники оцінюються як погані, однак при цьому не слід робити поспішних висновків. Необхідно провести додаткові дослідження і вже у відповідності з отриманими результатами приймати які-небудь рішення.

Результати скринінгу не треба оцінювати як точний діагноз. Вони лише вказують на можливі відхилення в розвитку малюка. Щоб виключити появу таких відхилень, потрібно провести певні додаткові дії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code