vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

На який день циклу найкраще робити УЗД матки?

Зазвичай рішення про те, на який день циклу робити УЗД матки, приймає лікуючий лікар-гінеколог. І вибір дня багато в чому буде визначатися конкретною ситуацією, яка є у жінки. Ситуації можуть бути різні: від патологічного стану статевих органів або діагностування вагітності до банального профілактичного огляду. На процедурі УЗД матки доктор оцінить її стан (здорова або патології), структуру, розміри і форму, аномалії в будові (при їх наявності).

На какой день цикла лучше всего делать УЗИ матки?

В які дні проходити УЗД в гінекології?

Краще робити УЗД на предмет обстеження жіночих статевих органів на 5-7 день менструального циклу, але не пізніше 10 дня від початку менструації. Лікар не просто так призначає гінекологічне УЗД саме на першу фазу менструального циклу.

Це пояснюється дуже просто. Саме в даний проміжок часу ендометрію (слизової всередині матки) приймає мінімальну товщину. Існуючі патології в маткової порожнини або в ендометрії (наприклад, гіперплазії, міоми, поліпи) легше піддаються візуалізації на УЗД при мінімальному шарі ендометрія, чим при ущільненому.

Ущільнення ендометрію відповідає другій фазі циклу. Тому дрібні поліпи можуть ховатися в його шарі, залишаючись непоміченими.

У другій половині циклу починається дозрівання фолікула в одному з яєчників, у зв’язку з чим утворюються кісти (2-3 см в діаметрі). Такі утворення являють собою природні фізіологічні структури і виступають або кістою жовтого тіла, або фолікулом, в якому найближчим часом станеться овуляція.

Наявність дрібних кіст (7-12 мм у діаметрі) у яєчниках у перші 3-5 днів від початку менструального циклу і в самому його кінці вважаються нормальним явищем. Але їх зовнішня будова мало чим помітно з патологічними кістами, підлягають видаленню.

Спостереження за дозріванням фолікула для посвідчення ситуації сталася овуляції лягають в основу призначення проведення УЗД у другій половині циклу менструації або в її середині. Таке дослідження можуть проходити жінки, які стоять на обліку у гінеколога з приводу безпліддя.

Чи потрібно при менструації проходити УЗД в гінекології?

Кров’янисті виділення під час менструації не дозволяють докторові повноцінно вивчити порожнину матки зсередини. Але для обстеження стану маткових стінок і яєчників ультразвукове дослідження в даний момент часу виконувати має сенс.

Як підготуватися до УЗД в гінекології?

Дівчатам, які не жили раніше статевим життям, до початку процедури слід наповнити сечовий міхур. Для чого потрібно випити літр-півтора холодної води і не мочитися 40 хвилин до початку сеансу. Іншим же жінкам слід, навпаки, прийти на дослідження в гінекології з опорожненным сечовим міхуром. Це пояснюється тим, що першим процедура буде проводитися абдомінальної (датчик водять по поверхні живота), другим – трансвагінально (безпосередньо в піхву).

Як відбувається процедура гінекологічного УЗД?

УЗД в гінекології може представляти і самостійний вид дослідження, і бути частиною огляду лікаря-гінеколога. Нерідко сам акушер-гінеколог виконує УЗД, що передбачає наявність апарату в його кабінеті.

Якщо жінка не незаймана, доктор попросить її спорожнити сечовий міхур. Перед процедурою доведеться зняти частину одягу і зайняти горизонтальне положення на кушетці.

Вагінальний датчик, за допомогою якого проводиться УЗД у гінеколога, іменують абдомінальним. Зовні він схожий на подовжений циліндр з діаметром 2-2,5 см.

Перед введенням датчика в піхву доктор одягне на нього спеціальний презерватив і обробить гелем для полегшення проходження ультразвуку. Потім він введе його в піхву. Така маніпуляція не викликає болю і триває недовго – від 10 до 20 хвилин.

Виконавши сеанс, лікар передасть на руки пацієнтці висновок.

Що може бути діагностовано при УЗД матки і придатків?

На діагностиці такого роду може бути підтверджено будь-яке жіноче захворювання.

Ендометріоз

Це патологія матки, при якій ендометрій (внутрішня слизова оболонка) росте поза порожнини матки. Ендометрій необхідний для фіксації заплідненої яйцеклітини.

Може бути діагностований і аденоміоз, коли ендометрій розростається за миометрию (в м’язовому шарі матки). УЗД матки не дозволяє дати стовідсоткову гарантію правильної постановки діагнозу. Але шанси виявити наявність подібного захворювання є все. В результаті гінеколог може запропонувати пацієнтці виконати ряд додаткових діагностичних заходів.

Симптоматика при ендометріозі: хворобливі місячні, болі при статевому контакті, мажучі кров’янисті виділення крім місячних, неспецифічний запах піхвових виділень, безпліддя.

Міома

При цьому захворюванні виникає доброякісне новоутворення в міометрії.

На дослідженні виявляється збільшення розмірів матки. Дивляться її розташування в порівнянні з іншими органами і в цілому в порожнині очеревини. Застосування ультразвуку при міомі вважається неодмінною умовою діагностики захворювання. Таке обстеження дозволяє знайти міому навіть мінімальних розмірів (близько 1 см).

Показанням для обстеження стають тривожні сигнали: болі в нижній частині живота в різні дні циклу, при статевому акті, сечовипусканні, стільці, виділення крові з піхви поза менструації або затяжний характер останньої.

Поліпи на ендометрії

Даний вид діагнозу ставлять при посиленому збільшенні слизової внутрішнього шару матки. Хвороба може приймати безсимптомний перебіг, але можуть мати окремі ознаки у вигляді кров’янистих виділень з піхви або безпліддя. На сеансі лікар може спостерігати надмірно збільшений і товстий шар ендометрія в ті дні циклу, при якому цього відбуватися не повинно.

Аномалії будови матки

Як і будь-якого органу, матці теж властиво мати різні пороки розвитку. За допомогою УЗД це виявити досить нескладно, так як її будова повністю проглядається при дії ультразвуку.

Якщо цей орган жінки має відхилення в будові, то лікар може призначити додаткові діагностики для підтвердження діагнозу. Наприклад, рентгенографію з контрастним просвічуванням. При цьому порожнину матки заповнять контрастним речовиною і засвідчать результати УЗД.

Відхиленнями від нормального розвитку у даному випадку вважаються: невідповідність розмірів, положення, неправильна форма (сідлоподібна, подвійна і навіть дворога). «Дитяча матка», або недорозвиненість органу жінки, теж входить до числа пороків розвитку.

Рак шийки матки і ендометрія

Новоутворення, особливо злоякісне, на УЗД буде відрізнятися від здорових ділянок ехогенністю. Тому на ультразвуковому дослідженні матки ракова пухлина визначається просто. Пухлина ендометрію теж добре візуалізується. Однак він може бути переплутаний з міомою. У зв’язку з чим діагност не стане поспішати виносити настільки загрозливий вердикт. Спочатку пацієнтці призначать біопсію тканини на місці новоутворення. Тоді вже діагноз буде поставлений беззаперечний.

Сальпінгіт

При цьому захворюванні виникає процес запалення в придатках, тобто в фаллопієвих (або маткових) трубах і в самих яєчниках. У висновку може бути поставлений діагноз аднексит.

Монітор УЗД-сканера покаже порушення ехогенності в даних органах. Тому гінеколог направить пацієнтку для подальшого проходження обстеження з метою підтвердження або спростування даних ультразвуку.

Симптоми: хворобливий статевий акт, болі при випорожненні і при менструації, нерегулярний жіночий цикл. Ці ознаки можуть бути окремими, але може відзначатися їх набір.

Кіста яєчника

Серед пацієнток-жінок ця патологія є широко поширеною. Кіста розглядається як пухлинний процес. Може самостійно розсмоктатися або ж прийняти такі розміри, коли ефективною виявиться лише операція.

На УЗД яєчників кісту добре видно на тлі здорових ділянок тканини. Це пляшечку з серозним рідкою речовиною (яка є обов’язковим складовим здорового організму).

Симптоматика кистообразного виросту та ж, що і при багатьох інших гінекологічних патологіях: характерна болючість і збої циклу. Полікістоз може бути виявлений, коли одночасно в обох яєчниках присутня більш чим одна кіста.

Яка нормальна матка на УЗД?

Насамперед лікар проаналізує стан матки: має чітко проглядатися нахил органу в бік сечового міхура або прямої кишки.

Розміри матки оцінюють таким чином: вони повинні відповідати віку і стану пацієнтки. Для дівчат, які не народжували характерні такі параметри: довжина 42-48 мм, передньо-задній розмір близько 34 мм, ширина становить 42-50 мм.

У пацієнтки, в житті якої мав місце хоча б один епізод вагітності, але не було пологів (трапився викидень або був зроблений аборт) розміри будуть іншими: довжина – 48-54 мм, приблизно 37 мм – передньо-задній розмір і 45-55 – ширина матки.

У народжували величини такі: 48-60 мм – ширина, 55-61 мм – довжина, 38-42 – розміри передньо-задні.

Показник товщини ендометрію: на 7-й день циклу він повинен дорівнювати 1-2 мм, після овуляції (коли він активно зростає) його шар в товщину може досягати 10-15 мм. Добре, якщо м’язовий шар не залучений в пухлинний процес і однорідний.

Деякі пацієнтки за незнання вважають, що хоч на який день циклу УЗД малого тазу можна зробити. Це не так.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code