vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Чим у дитини відрізняється діатез від алергії?

Багатьох мам дуже хвилює питання, чим відрізняється діатез від алергії у дитини. Справа в тому, що діатез являє собою схильністьдо того чи іншого захворювання, а алергія – це вроджене або набуте порушення роботи імунної системи.

Чем у ребенка отличается диатез от аллергии?

Симптоми і причини виникнення

Ті червонуваті запалення на шкірі дитини, що в народі прийнято називати діатезом, у медичній термінології називають алергічним дерматитом. Його виникнення проявляється у вигляді сухості шкіри, відбувається зміна структури шкірних покривів, висипання та свербіж. Алергічний дерматит може з’явитися у маленьких дітей віком до 2 років, але має відмінність від алергії в тому, що при правильній терапії і необхідної профілактиці може зникнути до 3 років.

Алергени – антитіла, що викликають у чутливих до них людей алергічні реакції, можуть потрапити в організм трьома шляхами:

 • з їжею – харчова алергія;
 • через дихання – дихальна або респіраторна алергія;
 • з-за контакту з шкірою (контактний алерген).

Контактний алерген – це конфлікт організму з навколишнім середовищем, тим, з чим контактує шкіра. Він може виникнути як від води, так і від надлишку сонця, а це викличе сухість шкіри, її лущення, висипання.

Одними з найпоширеніших причин виникнення діатезу є:

 1. Сухе повітря в приміщенні, де знаходиться дитина. Це стає головною причиною його пітливості, коли організм дитини починає самотужки боротися з сухістю, а це призводить до зміни в структурі шкіри, її лущення. Тому в кімнаті повинно бути прохолодне вологе повітря.
 2. Треба брати до уваги й стан кишечника. Немовлятам рекомендується пити не тільки молоко, але і кип’ячену воду. Або недолік води в організмі може спровокувати прояв алергічного дерматиту.
 3. Роздратування часто викликає присутній у воді хлор. Осінь і весна – час хлорування води. Це одна з причин того, що в ці часи року відбувається більше загострень. Якщо з’явилася сухість шкіри на попі малюка, рекомендується обмежити купання дитини, замінити його протиранням гігієнічними серветками.
 4. Алергічний дерматит може виникнути і від зовнішніх контактів – одягу, пральних порошків і ополіскувачів.
 5. Ще однією головною причиною виникнення діатезу є те, як дитина харчується. Часто алергію викликає не той продукт, що він з’їв, а кількість з’їденого. Коли кишечник перевантажений їжею, а білок не встигає розкладатися, організмом починають вироблятися антитіла, чим і буде викликаний алерген, який проявиться на шкірі у вигляді почервонінь.

З віком у дитини змінюється структура сальних залоз і зникає діатез.

Як відрізнити діатез від алергії? Це неважко. Алергічний дерматит (діатез) – це тимчасові незручності в процесі адаптації організму малюка у зовнішньому середовищі. Також формується шлунково-кишковий тракт, іде звикання до нової їжі, яка може викликати дитячі коліки. А ось алергія є гострою реакцією імунної системи організму на деякі речовини (алергени), що спричиняють сльозоточивість, різі в очах, набряки, нежить, появу червоних плям на шкірі, чхання, кашель.

До числа основних алергенів, що негативно впливають на стан організму дитини та викликають алергію, можна віднести:

 • присутність великої кількості пилу або пуху;
 • пилок (особливо навесні під час масового цвітіння дерев і рослин);
 • лікарські препарати;
 • продукти харчування;
 • укуси різних комах;
 • шерсть тварин;
 • хімічні речовини;
 • засоби гігієни;
 • косметику та ін.

Шкірний покрив людини складається з декількох шарів. Його зовнішній шар покритий плівкою фосфоліпідів. Дія алергену негативно позначається на зовнішньому шарі, шкіра стає сухою і свербить. Розчісування викликає ще більше запалення, а це призводить до того, що утворюється замкнене коло. Тому правильний догляд за шкірою – невід’ємна і обов’язкова частина лікування дитини від алергічного дерматиту.

Правильний догляд за шкірою

Одяг дитини не повинна містити в собі синтетичних тканин. Волокна вовни теж дратують ніжну шкіру малюка. Бавовна і льон є оптимальними. Дуже важливо врахувати правильну технологію прання. Для цього використовують низькоалергенних порошки або мила. Також в домі встановлюється система додаткового полоскання.

Головне у догляді за шкірою – це зволоження. Щоб домогтися цього зволоження, важливим моментом стане прийом гігієнічних ванн. Шкіру потрібно зволожувати, а дитину – купати щодня в воді приємної для тіла температури. Дуже важливо, щоб вода була дехлорирована. Якщо такої немає, то після купання треба обполоснути малюка кип’яченою водою. Мінімальна тривалість купання становить 15-20 хв. Цього вистачить, щоб поверхневий шар шкіри наситився водою.

Вибору засобів по догляду за тілом повинна приділятися особлива увага. Всім звичне дитяче мило не надає позитивного ефекту на шкіру, особливо у дітей з дерматическими проявами. Воно сушить шкіру, тому його замінюють спеціальними засобами, що мають гіпоалергенні властивості.

Після прийому гігієнічної ванни необхідно відновити ліпідний жировий шар шкірного покриву. Довгі роки традиційними засобами для пом’якшення шкіри вважалися дитячі креми і масла. Але виявилося, що вони, даючи видимий пом’якшуючий ефект, створюють ще й парниковий між плівкою нанесеного крему і шкірою, утворюючи простір з підвищеною температурою, де добре себе почувають і розвиваються мікроби.

Можливі ускладнення

Іноді відбуваються складні ситуації вторинного інфікування, коли на шкірі з’являються гнійничкові висипання. В такому випадку в програмі по зволоженню з’являться деякі відмінності. Дітей з вторинною інфекцією тимчасово не купають, а проводять комплекс заходів, призначених для купірування цього інфікування. Зволоження і пом’якшення шкіри принесе лише половину успіху. Друга половина – це протизапальна терапія. Вона полягає в проведенні таких заходів, як:

 • застосування місцевих гормональних препаратів, що дозволяють швидко купірувати алергічне запалення;
 • застосування препаратів для тривалого базисного лікування запального процесу шкіри.

Але батькам важливо пам’ятати, що вибір протизапальної терапії потрібно здійснювати за допомогою лікаря.

Технологічний прогрес не стоїть на місці: сьогодні без проблем можна підібрати спеціальні косметичні засоби за індивідуальними критеріями, тобто з урахуванням особливостей шкіри. Завдяки цьому нормалізується структура шкірних покривів, ліквідується їх сухість.

Всі перераховані вище відмінності діатезу від алергії допоможуть встановити дитині правильний діагноз, щоб надалі грамотно боротися з зворобою й перемогти її.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code