vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Чим лікувати лікарську алергію

Лікарська алергія – це реакція організму на дію ліків. Що робити при лікарській алергії у дітей? Спробуємо розібратися.

Чем лечить лекарственную аллергию

Від чого буває алергія

Кашель, підвищена температура і утруднене дихання у дітей не завжди сигналізують про застуду, а часто є реакцією організму на лікарські препарати. Про що повинні пам’ятати батьки, перш чим давати якісь медикаменти своїй дитині? Перш за все треба жити за принципом – якщо ліки не показані, значить, вони протипоказані. Чи буде у дитини нетерпимість до ліків, залежить тільки від батьків, адже саме вони вирішують, чим лікувати чергове ГРЗ: антибіотиками або відварами трав, медом та іншими народними засобами.

Часто доводиться давати дитині жарознижуючі або болезаспокійливі засоби, які мають смак полуниці або малини. Але ці смакові добавки теж можуть викликати алергію. Тому треба вибирати і замість солодкого сиропу, де є смакові добавки, можна використовувати свічки і таблетки, де немає алергенних складових.

Найстрашнішим проявом алергії, небезпечним для життя, є анафілактичний шок. При ньому йде важка реакція, яка зачіпає всі системи та органи з падінням артеріального тиску і загрозою зупинки серця, з порушенням дихання, зі спазмом бронхів. Особливість анафілаксії полягає в тому, що вона не залежить від дози введених ліків і може виникнути навіть від шкірної проби.

Вона може розвинутися тільки тоді, коли лікування відбувається в стаціонарі, де дитині роблять ін’єкції, і препарат потрапляє безпосередньо в кров. Від таблеток анафілактичний шок не настане. Тому потрібно уникати ін’єкційного введення ліків завжди, коли це тільки можливо.

Індивідуальна непереносимість

Нетерпимість до медикаментів з’являється не тільки через передозування препаратів. Вона може виникнути внаслідок індивідуальної непереносимості. Наприклад, 100 осіб прийняли парацетамол – і у них все в порядку, а у 101-го при тих же умовах – алергічна реакція на цей препарат. Чому це сталося?

Тому що, коли будь-який лікарський засіб потрапляє в організм, він стає учасником обміну речовин і перетворюється на метаболіти, продукти розпаду. Метаболізм (обмін речовин) регулюється особливими ферментами. Так от у тієї конкретної людини ферменти не в змозі розщепити парацетамол так, як у інших людей. Це її індивідуальна особливість. Таким чином, виникне алергія на парацетамол. І є ризик, що у дітей цієї людини будуть схожій обмін речовин і нетерпимість до цих ліків.

Схильність до алергії на ліки передається у спадок. Тому, якщо у кого у вашій родині була нетерпимість до будь-яких медпрепаратів, не вживайте ці ж ліки для лікування дітей.

Повторний прийом препарату

Алергія ніколи не розвивається при першому прийомі ліків. Це реакція організму на повторне введення конкретної речовини, реакція підвищеної чутливості. Розберемося, чому це відбувається.

Коли ми приймаємо лікарську речовину, в організмі відбуваються певні зміни структури кліток, і вони стають чутливими до цієї речовини. У крові антитіла залишаються. Антитіла виробляються проти чужорідних білків. Ліки самі по собі не містять жодних білків, але, з’єднуючись з білками крові, стають джерелом алергії, до якого виробляються антитіла.

Коли повторно приймаємо цей же препарат, антитіла починають на нього реагувати. Тому чим частіше ми використовуємо одні й ті ж ліки, тим більше ймовірність виникнення алергії. А багато мам так і роблять. Якщо була ангіна і дитині призначали ампіцилін, то при такому захворюванні горла мама не веде дитину до лікаря, а призначає лікування сама – знову дає цей же препарат.

Дуже небезпечне поєднання декількох медикаментів одночасно. Важко буде розібратися, від чого саме виникла непереносимість.

Що робити, якщо у дитини алергія

Дітям з харчовою алергією бажано приймати медикаменти у вигляді таблеток, крапель або свічок замість сиропів, оскільки останні містять барвники. І часто буває важко відрізнити лікарську алергію від харчової.

При вживанні ліків потрібно строго дотримуватися дози та кратності прийому медикаментів, які призначив лікар. Чим менше ліків ви будете давати дитині, тим менше ймовірність розвитку алергії на медпрепарати.

Перша допомога

Що робити, якщо у дитини виникла непереносимість до медикаментів? У разі лікарської алергії початкове лікування повинно бути таким. Потрібно негайно скасувати всі медикаменти, які ви давали дитині. Необхідно забезпечити доступ свіжого повітря, організувати рясне пиття, нічим не годувати. Можна дати наявний вдома сорбент, наприклад, активоване вугілля, і викликати лікаря.

На жаль, більшість лікарських препаратів рекламуються по телевізору і можуть продаватися в аптеках без рецептів.

Не забувайте вести “чорний” список ліків, що викликають алергічну реакцію. По можливості, повідомте цей список медсестрі в дитячому саду або в школі, щоб вона була поінформована про наявність алергії на ліки у вашої дитини. Якщо дитина школяр, вона сама повинна знати назви ліків, які викликають у неї алергію. В її паспорті або свідоцтві про народження повинна лежати записочка, де буде написано, на що у дитини алергія.

Що треба знати дитині

Дитина повинна знати, що до ліків треба ставитися шанобливо. Її треба навчити, що без дозволу батьків неможна класти до роту ніякі таблетки. Адже часто буває так, що до школі прийшла медсестра і всім роздала якісь вітаміни, при цьому не з’ясовуючи, чи є у кого лікарська алергія. Цього бути не повинно.

Якщо підліток поїхав у табір або на спортивні збори, то всі навколо (медсестра, супроводжуючі) повинні бути інформовані про його хвороби, і сам він теж повинен це знати.

Чому це так важливо? Бо лікарську алергію не переростають: якщо вона вже є, то буде супроводжувати людину все життя. І з кожним наступним прийомом нестерпного препарату вона буде тільки посилюватись. І це треба пам’ятати! Наприклад, якщо є непереносимість пеніциліну, то при першому його прийомі дитина може просто почесатися, наступного разу буде набряк і впаде артеріальний тиск, а на третій раз він може померти. Треба розуміти, що непереносимість ліків – це не іграшки. Їх прийом батьки повинні контролювати і кожен раз записувати, що пила дитина і в якій дозі.

Пам’ятайте, що лікування повинне бути адекватним, не треба зловживати ліками. Краще забезпечити правильний догляд за дитиною під час хвороби, чим лікувати алергію від ліків.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code