vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

МРТ або УЗД в якості діагностики: що з них краще ?

МРТ або УЗД – що краще? Це питання цікавить пацієнтів, яким необхідно пройти повне обстеження. Магнітно-резонансна томографія заснована на використанні властивостей магнітного поля і застосовується для дослідження тих ділянок тіла, для яких УЗД (ультразвукове дослідження) не може “дістатися” – таких, як хребет, головний мозок, нервові закінчення. Ультразвукове дослідження призначається, як правило, для обстеження колінного суглоба, черевної порожнини, при пневмонії та інших хворобах легень. Остання методика безпечна для жінок “в положенні”.МРТ или УЗИ в качестве диагностики: что из них лучше ?

Принцип дії медичного обладнання

Технологію МРТ добре використовувати для дослідження м’яких тканин і виявлення маленьких новоутворень. Цей метод дозволяє одержати об’ємне зображення досліджуваного органу. Знімки, складаючись воєдино, допомагають лікареві поставити точний діагноз.

Принцип роботи УЗД, на відміну від МРТ, заснований на ультразвукових хвилях. Вони, проникаючи в організм, відображають ехо-сигнали. Лікар в реальному часі вивчає процеси, що протікають всередині організму. Відмінність УЗД від МРТ полягає в наступних моментах:

 • вартість (магнітно-резонансне дослідження дорожче);
 • габарити устаткування (ультразвуковий апарат менше);
 • протипоказання (МРТ не призначають у період вагітності, при наявності протезів, кардіостимулятора).

УЗД зазвичай призначається для діагностики органів та захворювань системи травлення, сечовипускання, серця, судин, суглобів коліна. Щоб з’ясувати стан шлунка і легень, ультразвук не застосовують. УЗД дозволяє виявити порушення в роботі внутрішніх органів, коли вони чинять негативний вплив на структуру тканини. За допомогою цього способу медики виявляють внутрішню кровотечу. Ультразвукове дослідження призначають для підтвердження поставленого діагнозу або локального обстеження певного органу. УЗД також ефективно застосовують в гінекології і при акушерському обстеженні.

Томографія дозволяє виявити захворювання на ранній стадії. Ця методика дослідження призначається, як правило, у наступних ситуаціях:

 • для уточнення, підтвердження або виключення діагнозу;
 • з метою профілактики;
 • для великого обстеження черевної порожнини.

За допомогою МРТ лікар отримує інформацію про процеси, зміни і патологіях, що протікають в організмі пацієнта. Результат дослідження обробляє комп’ютер. Результат ультразвукового дослідження, навпаки, обробляється вручну. Тому існуючі при обох методах дослідження ймовірності помилок мають різну природу – “машинну” або “людську”.

Пристрій апаратів

Ультразвуковий апарат складається з наступних основних частин:

 • перетворювач-датчик – отримує і передає звукові хвилі;
 • процесор – представлений у вигляді комп’ютера, проводить розрахунки. До його складу входять електричні джерела живлення;
 • імпульсний датчик управління – змінює частоту, амплітуду і тривалість імпульсів, які випромінює перетворювач;
 • дисплей відображає зображення, яке формує процесор з урахуванням ультразвукових даних;
 • жорсткий диск – призначений для зберігання отриманих зображень;
 • принтер – роздруковує зображення.

Фахівці виділяють кілька видів томографів. Але кожен апарат включає в себе наступні елементи:

 • магніт створює магнітне поле постійного дії, в яке поміщається пацієнт;
 • градієнтні котушки створюють змінне магнітне поле в центрі головного магніту. За допомогою градієнтного поля фахівець вибирає область дослідження частині тіла;
 • радіочастотні котушки передавального і приймального виду – створюють і реєструють порушення;
 • комп’ютер – управляє котушкою, обробляє виміряні сигнали.

Відмінні характеристики

МРТ та УЗД вимагає певної підготовки пацієнта. Головною умовою проходження обстеження за допомогою МРТ є нерухомість пацієнта в процесі дослідження. Це умова важко реально для маленьких дітей та інвалідів. Тому таким пацієнтам томографія не призначається або застосовується анестезія.

Для УЗД протипоказання відсутні. Але дана методика вимагає певної підготовки пацієнта.

Якщо ультразвукове обстеження призначив гінеколог, тоді за 2 години до процедури пацієнт має випити близько 500 мл води і не мочитися. На УЗД жінка повинна принести результат попереднього дослідження, змінне взуття або бахіли, пелюшку або рушник.

Перш чим досліджувати простату, пацієнт робить клізму. Для цього потрібно закип’ятіть 1,5 л води. Рідина охолоджується. Вранці можна легко поснідати. Перед УЗД простати пряма кишка повинна бути вільна. За 2 години до процедури пацієнт випиває 700 мл води і не мочиться. Для проведення такого дослідження лікаря рекомендується принести результати попередніх обстежень. Пацієнту потрібно мати при собі змінне взуття і рушник.

Для проходження обстеження печінки, підшлункової залози та інших органів черевної порожнини потрібно відмовитися від їжі (через 6 годин) і води (через 3 години). В іншому випадку шлунковий міхур скоротиться. За 3 дні до УЗД з раціону пацієнта виключаються молоко, житній хліб, овочі і фрукти. За день до УЗД пацієнт приймає медикаменти.

Не можна стверджувати, що однозначно краще: УЗД або МРТ. Томографія ефективна для одного випадку, ультразвук – для іншого. Вибрати методику обстеження повинен лікар. Він враховує головну мету діагностики. Якщо необхідно підтвердити діагноз або патологічне зміна, тоді проводиться УЗД. Ця ж методика застосовується і в разі, коли спостерігається чітка клінічна картина і причина поганого самопочуття пацієнта. Для з’ясування причини нездужання використовується діагностика з допомогою томографії.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code