vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Лікування харчової алергії у дітей

Виявлення та лікування харчової алергії у дітей – часта проблема багатьох батьків. Найбільш поширеною є алергія на молоко, яйця, сою, пшеницю, горіхи. Батьки алергетиків повинні знати, як протікає алергічна реакція – завдяки цьому вони в змозі забезпечити своїй дитині своєчасну медичну допомогу. Крім того, необхідно створити меню дитини таким чином, щоб у нього не входили алергени, і в той же час в раціоні харчування не повинно спостерігатися дефіциту поживних речовин.

Лечение пищевой аллергии у детей

Причини алергії

У виникненні алергії у дитини велику роль відіграють генетичні фактори. Якщо в сім’ї дитини були випадки алергії, рекомендується, щоб в перші півроку життя немовля годували виключно грудним молоком. Жінки, які годують груддю, повинні обмежити споживання яєць і коров’ячого молока, уникати горіхів.

Якщо жоден з членів сім’ї не має алергії, відмова від цих продуктів не є потрібним, так як в горіхах і рибі знаходяться цінні жирні кислоти Омега-3, які можуть захистити дитину від алергії. Вживання грудного молока дитиною знижує ризик виникнення реакцій, тому що воно містить відносно мало алергенів. Крім того, разом з молоком мами дитина отримує імунітет і захист від запальних захворювань та інфекцій.

Харчової алергії у дитини може сприяти куріння сигарет матір’ю під час вагітності. Більший ризик виникнення алергії пов’язаний з перебуванням в забрудненому повітрі. Виникнення алергічної реакції на їжу може бути наслідком захворювання шлунка або кишечника. Якщо стінки кишечника були в деяких місцях роздратовані, це може призвести до абсорбції білка. Фрагменти білка можуть викликати алергічну реакцію.

Алергія і непереносимість продуктів

Організм дитини, що страждає харчовою алергією сприймає продукти харчування як потенційну загрозу. Імунна система алергіка виробляє антитіла, які повинні боротися з алергенами – речовинами, що викликають алергічну реакцію. Коли дитина має повторний контакт з даним продуктом, організм виділяє гістамін для захисту. Ці речовини сприяють розвитку характерних для алергії симптомів з боку дихальної і травної систем, шкіри і серцево-судинної системи.

З’являються нежить, шкірні висипання, поколювання язика, губ або горла, набряк, біль у животі і свистяче дихання. Багато людей плутають харчову алергію з непереносимістю деяких продуктів харчування.

Симптоми харчової непереносимості:

  • відрижка;
  • печія;
  • гази;
  • рідкий стілець;
  • головні болі.

Непереносимість продуктів харчування організмом значно відрізняється від алергії. В першу чергу вона не включає в себе реакції імунної системи і може бути викликана нездатністю людини перетравлювати деякі речовини, наприклад лактозу. Непереносимість деяких продуктів харчування викликає тільки дискомфорт для дитини і рідко є небезпечним для його життя.

Реакції на харчові продукти

Організм алергіка може реагувати на харчові алергени по-різному. Деякі алергічні реакції вкрай незначні і стосуються тільки однієї частини тіла: прикладом може бути кропив’янка на шкірі. Інші ж симптоми можуть бути більш серйозними і великої дії. Алергічна реакція може виникнути протягом кількох хвилин або годин після вживання алергену.

Як виявляється харчова алергія у дітей? Після вживання конкретного харчового продукту можуть з’явитися такі симптоми:

  • на шкірі: кропив’янка, висип, почервоніння і набряк обличчя або кінцівок, свербіж і набряк губ і язика;
  • з боку ШКТ: біль в животі, нудота, блювання або діарея;
  • з боку органів дихання: нежить, закладеність носа, чхання, кашель, задишка, свистяче дихання;
  • з боку серцево-судинної системи: запаморочення та непритомність.

Серйозна харчова алергія у дітей носить назву анафілаксії і проявляється симптомами з боку 2 або більш систем в тілі людини. Анафілактичний шок являє серйозну загрозу для життя алергіка. Крім перерахованих вище симптомів можуть виникнути набряк дихальних шляхів, серйозні утруднення дихання, падіння артеріального тиску, втрата свідомості і навіть смерть.

Діагностика та лікування

Якщо ви підозрюєте, що у вашого дитини спостерігаються прояви алергії, зверніться до лікаря. Він запитає про симптоми хвороби у малюка, частоті їх виникнення, випадках алергії в сім’ї, і часу, який проходить між вживанням цього продукту і появою перших тривожних симптомів. Лікар спробує визначити, не чи спричинені ці симптоми у дитини іншими захворюваннями, наприклад целіакію.

Якщо педіатр підозрює, що у дитини є харчова алергія, як правило, він рекомендує проконсультуватися в алерголога. Фахівець проведе анамнез, огляне дитину і призначить додаткові дослідження, щоб поставити діагноз і дізнатися, як лікувати хворого. Одним з таких досліджень є шкірний тест. Він полягає в розміщенні на шкірі дитини рідких екстрактів харчових алергенів, уколу шкіри, а також перевірки на виникнення шкірного висипу протягом 15 хвилин.

Крім того, виконується дослідження крові, яке допомагає визначити, чи є в організмі дитини антитіла конкретних харчових продуктів. Якщо, незважаючи на проведені дослідження, немає повної впевненості, що у дитини є алергія, алерголог може рекомендувати вживання в присутності лікаря більшої кількості підозрюваного в алергенності продукту. Такі дослідження можна проводити тільки в кабінеті алерголога або в лікарні, де в разі сильної алергічної реакції існує можливість надання дитині невідкладної медичної допомоги.

Чим лікувати харчову алергію у дитини? На жаль, немає певного лікарського препарату від алергії.

В даний час на упаковках продуктів містяться докладні відомості про їх склад. Достатньо приділити трохи часу на прочитання етикетки, щоб дізнатися, чи є продукт алергеном.

Як вилікувати (полегшити) симптоми харчової алергії: кропив’янка, нежить і біль у животі? Для цього використовуються антигістамінні препарати, які допомагають в усуненні деяких ознак алергії. Якщо у дитини свистяче дихання або напади астми на тлі харчової алергії, лікар зазвичай рекомендує застосовувати препарати для розширення бронхів. Однак якщо дитина відчуває приступ астми, іноді є необхідними подача в його організм адреналіну і виклик швидкої допомоги. Астма може бути частиною анафілаксії. Адреналін часто застосовується в лікуванні важких алергічних реакцій. Якщо дитина має серйозну алергічну реакцію, лікар може рекомендувати використання спеціальних шприців – ручок з адреналіном в ситуаціях, що загрожують життю дитини.

Пробіотик проти алергії

Усунення алергенів з раціону харчування допомагає знизити ризик виникнення реакції, однак варто і поліпшити роботу імунної системи. Для цієї мети застосовуються пробіотики, що містять штами молочнокислих бактерій. Ці бактерії здатні вижити в травній системі, завдяки їх стійкості до дії шлункового соку і жовчі. Молочнокислі бактерії стійкі до дії антибіотиків. Завдяки своєму складу препарат з пробіотиками бере участь у створенні кишкового бар’єра, що може сприяти розвитку толерантності до білків коров’ячого молока, які є одними з найбільш поширених харчових алергенів.

Застосування пробіотиків особливо рекомендується дітям до 2 року життя. Саме в цей час формується екосистема кишкового тракту. Від бактерій, які “заселяють” шлунково-кишковий тракт, залежить правильне розвиток імунної системи. Затримка або зміни бактеріального фону шлунково-кишкового тракту в період розвитку дитини призводять до порушень у функціонуванні імунної системи. Прийом дитиною препаратів з бактеріями молочної кислоти збільшує шанси на перемогу над алергеном. Крім того, ці бактерії стимулюють секрецію слизу та сприяють герметизації кишкового бар’єру. Завдяки цьому зменшується проникність алергенів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code