vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Користь чи шкоду приносить при вагітності УЗД?

Так чи необхідно робити при вагітності УЗД? Це питання кожен день задають тисячі майбутніх мам і тат. Багато наполягають на тому, що процедура надзвичайно шкідлива і підкріплюють свою думку тим, що наші предки обходилися без додаткових обстежень. Але це судження не доведено жодним аргументом, який би стверджував, що ультразвукове дослідження плоду шкодить.

Пользу или вред приносит при беременности УЗИ?

Деякі батьки вважають, що за допомогою цього методу медики лише з’ясовують стать дитини, і тому не вважають за необхідне його проводити. Можна сміливо запевнити, що і це не є цілком правильною думкою. За допомогою УЗД можна на ранніх термінах обстежити здоров’я плода. Важливі і терміни проведення УЗД, так як кожен з 3 триместрів дає можливість побачити можливу проблему і уникнути серйозних ускладнень.

Перше обстеження плода

Рекомендується проводити перше планове УЗД при вагітності на 11-13 тижня. Чому саме цей термін? Справа в тому, що в цей період плід досягає необхідних розмірів для візуалізації. Наприклад, довжина від тім’я до куприка становить лише 4,5 – 7,4 див. Але це є достатнім параметром, щоб лікар зміг його розглянути.

Бувають випадки, коли жінці пропонують пройти обстеження на більш ранніх термінах, і тоді у майбутньої мами починається паніка. Чому всім роблять УЗД пізніше, а їй раніше? У скільки тижнів роблять це обстеження?

Це можна пояснити кількома моментами. Наприклад, розмір матки жінки має більший чи менший розмір, чим це повинно бути на відповідному терміні. Або ж вагітна пройшла курс штучного запліднення. Тоді медикам необхідно уточнити ситуацію і переконатися, що запланована вагітність розвивається правильно.

У кожної жінки свій індивідуальний організм. Однією вдається завагітніти відразу, інша ж роками страждає від даремних спроб. Тим жінкам, у яких спостерігається постійна загроза викидня, УЗД виключить будь-яку підозру на повторну проблему з розвитком плоду. Стане в нагоді скринінг і при діагностуванні кров’янистих виділень під час виношування плоду.

Основні цілі дослідження

Однією з найголовніших цілей проведення УЗД під час вагітності є підтвердження запліднення і приблизний підрахунок терміну. Наступна важлива мета – контроль розвитку дитини і спостереження за здоров’ям жінки під час всього терміну вагітності. Таке обстеження на певних термінах дає можливість діагностувати розвиток аномалій у плода та оцінити загальний його стан.

Крім цих важливих параметрів медики з допомогою УЗД плоду вимірюють його розмір, розташування в плаценті. Важливо оцінити не тільки загальний стан малюка, але і моніторити об’єм навколоплідних вод, стан плаценти і матки, яєчників.

Скринінг здійснюється кількома способами: трансвагінально і трансабдомінально. У першому випадку датчик обладнання вводиться безпосередньо в піхву. Таким способом можна найбільш точно оцінити ситуацію. У другому випадку лікар проводить обстеження, водячи датчиком по передній стінці живота. А нанесення спеціального гелю дасть можливість хвилях глибше проникнути через черевну порожнину і дати якісне зображення на моніторі.

План проведення обстеження по триместрах

УЗД для вагітних за міжнародними стандартами проводять раз на триместр. Виходить, що в перші 3 місяці вагітності обстеження проводять на 11-13 тижня, на терміні 4-6 місяців на ультразвукове дослідження відправляють на 20-24. А от скільки тижнів роблять ультразвуковий огляд на останніх місяцях і роблять? У третьому триместрі це 30-32 тиждень.

Щоб більш детально познайомитися з кожним з цих періодів можна розглянути показання до проведення обстеження на кожному терміні. Перший триместр – це той період, коли при наявності серйозних причин, ускладнень або протипоказань можна перервати вагітність, рятуючи життя матері. Наприклад, при позаматкової вагітності.

Також на ранніх термінах медики вивчають кількість плодових яєць і їх розміри. При цьому проводиться ретельне вивчення жовткового мішка, амніона, пуповини і хоріона. УЗД в динаміці дозволяє оцінити рухову активність малюка і оцінити його серцебиття. Тому побачити плодове яйце можна вже на 3 тижні, а оцінити активність плода з 7 тижня. Часто у цей період лікар виключає розвиток вад розвитку та хромосомних патологій (синдром Дауна або Тернера).

УЗД плода в другому триместрі дозволяє визначити кількість навколоплідних вод, простежити динаміку розвитку плода, оцінити важливі параметри плаценти і виявити вади внутрішньоутробного розвитку. Важливим на цьому етапі вважається визначення місця розташування плаценти, що може викликати в подальшому кровотеча або її відшарування.

Саме в цей період медики починають вимірювати довжину шийки матки і цервікального каналу. Так як цей параметр дозволить визначити ризик передчасних пологів. А найприємніша частина дослідження у другому триместрі – це визначення статі дитини.

Деякі вважають, що на останніх місяцях визначення за допомогою ультразвукових хвиль не є обов’язковим і важливої інформації не несе. Це не так. Перед тим, як відправити жінку народжувати, лікар повинен переконатися, що малюк знаходиться в правильному положенні, у нього немає порушень у розвитку, оцінити кількість навколоплідних вод.

Саме третє дослідження дозволить з високою точністю визначити майбутній термін пологів, приблизний вага малюка і можливість обвиття пуповиною. Проводиться оцінка ступеня зрілості плаценти і стан кровотоку.

Серед нових методик, які не завдають шкоди, можна виділити тривимірне дослідження, за допомогою якого можна розглянути плід і виявити або підтвердити деякі дефекти розвитку. А 4-мірне зображення дасть можливість батькам подивитися на своє чадо в русі.

Деякі цікаві дані

Приходячи на УЗД, батьки хвилюються і намагаються ловити кожне слово медперсоналу. Але часто чують незрозумілі для них терміни. Розшифровка деяких параметрів дозволить прочитати протокол УЗД і зрозуміти необхідну для батьків інформацію.

Наприклад, ЧСС – частота скорочень серця, яка повинна знаходитися в діапазоні від 110 до 180. Стан міометрії свідчить про стан матки, наприклад, про гіпертонусі. При головному передлежанні дитина знаходиться головою до виходу, а при тазовому – ніжками. Комірна зона в нормі становить до 3 мм на терміни до 12 тижнів і до 5 мм на термін до 24 тижня. Якщо значення більше, у плода є хромосомні захворювання.

У пуповині повинно знаходитися 3 посудини, 1 з яких артерія, а решта – відня. Плацента на певному терміні має свою ступінь зрілості, до 30 тижня вона оцінюється як нульова, а з 37 тижня встановлюється 3 ступінь. Важливо знати, що до кінця вагітності плацента старіє фізіологічно і це нормальне явище.

Для вагітної жінки дуже важливі всі зміни, які відбуваються в цей прекрасний для неї період. Батьки з особливим трепетом записують, фотографують і запам’ятовують кожну мить. Тому у багатьох в сімейному альбомі можна знайти фотографію дитини на ранніх термінах, яка зроблена з допомогою апарату ультразвукового дослідження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code