vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Коли треба робити УЗД молочних залоз?

УЗД молочних залоз – це медичне обстеження, коли ультразвукові хвилі, проходячи через тканини, відбиваються від них, а спеціальні датчики, за якими спостерігає лікар, виводять зображення на монітор комп’ютера. Як правило, проводять УЗД щільних органів, таких як серце, нирки, печінка, селезінка, щитовидна, молочні залози.

Когда надо делать УЗИ молочных желез?

Що являє собою УЗД?

Багато пацієнти ставляться до даної процедури з недовірою. Насправді ультразвукові промені набагато безпечніше рентгенівських. Недарма УЗД молочних залоз при вагітності дозволено робити в будь-який час. Цей метод обстеження повністю нешкідливий, хоча і небажаний для пацієнтів з метеоризмом або зайвою вагою. Перед обстеженням лікар зазвичай дає всі необхідні рекомендації і описує саму процедуру.

Якщо процедура не вимагає додаткових маніпуляцій і підготовки, пацієнта просять зняти одяг і прийняти необхідне положення. На поверхню шкіри наноситься безбарвний гель, абсолютно нешкідливий для організму, який після обстеження можна з легкістю видалити за допомогою рушники або серветки. УЗД не викликає ніяких неприємних відчуттів, пацієнт відчуває тільки легке натиснення і вібрацію. У середньому обстеження триває до 20 хвилин, зображення видно на моніторі та спеціальної термопапері.

У залежності від досліджуваного органу УЗД проходить по-різному. Деякі дивуються: чому не можна зробити УЗД усіх органів відразу, уникнувши витрат часу і грошей? До кожного органу потрібен особливий підхід. Наприклад, при обстеженні черевної порожнини лікар може порадити прийняти активоване вугілля за 12 годин до початку процедури, а ще раніше виключити з раціону капусту, газовані напої, бобові і т. п. щоб зменшити газоутворення.

УЗД молочних залоз проводиться так само. Потрібно чітко усвідомлювати, що собою представляють самі молочні залози, для того щоб розібратися в тому, як, коли робити УЗД молочних залоз і навіщо проводиться дана процедура.

Молочні залози і способи їх обстеження

Молочні залози присутні як у жіночої статі, так і у чоловічого, просто у жінок вони розвинені краще. Складаються з 20 конусоподібних часток, розташованих навколо соска, розділених тонкими волокнами, вони являють собою єдиний механізм. Між волокнами знаходиться залозиста тканина, занурена в жирові клітини, причому протягом життя процентне співвідношення між залозистою та жировою тканинами може змінюватися. Залози виходять назовні у вигляді маленьких молочних пір, яких може бути близько 15, іноді деякі з них об’єднуються, виходячи в одну пору.

Останнім часом все більше жінок страждають від пухлин молочних залоз, як доброякісних, так і злоякісних. Щоб запобігти недуга, потрібні здорове харчування, активний спосіб життя, регулярні перевірки і догляд за собою. Жінкам рекомендується раз в місяць спостерігати за тим, чи не змінилася груди. Для цього потрібно роздягнутися, витягнути руки і подивитися, чи немає змін величини, форми грудей.

Можна здійснювати перевірки, лежачи на спині. У цей момент залози більш плоскі, але вони рівномірно розподіляються по грудях. Під ліве плече підкладається подушка, ліва рука приймає за голову, в цей час правою рукою круговими рухами за годинниковою стрілкою здійснюється обстеження. Його потрібно проводити один раз на 30 днів, наприклад, після місячних, коли груди особливо м’яка.

Якщо, обмацуючи пахвову западину при згині в лікті, жінка виявляє невелику припухлість, це, швидше за все, лімфатичні вузли. Вони стають більше або менше в залежності від стану жінки. Якщо лімфовузли збільшені, потрібно перевіряти їх кожен день, поки вони не прийдуть в норму. І якщо пухлина не сходить, слід звернутися до лікаря.

Перевірити груди можна і під час миття у ванній. Для цього кінчиками пальців (круговими рухами) груди прощупується за годинниковою стрілкою, стискаються соски для перевірки на виділення.

Крім самообстеження, необхідний професійний огляд кілька разів на рік, особливо якщо це стосується групи ризику. До групи ризику можуть віднести себе жінки з поганою спадковістю, які народили первістка після 30 років або не народжували зовсім, а також ті, у кого вже був рак, або ті, у кого місячні почалися з відхиленнями (занадто пізно або рано).

У кожної жінки молочні залози унікальні, вони можуть змінюватися і трансформуватися в різні періоди життя (в залежності від багатьох факторів, в тому числі від віку). Самостійні перевірки не дадуть повної гарантії і точної діагностики захворювання, якщо воно виявлено, але всі пухлини, як злоякісні, так і доброякісні, об’єднують спільні ознаки: виділення з соска, напруження і болю, зміни шкіри грудей і самого соска.

Хвороби молочних залоз

Пухлини молочних залоз можуть бути і доброякісними, наприклад, часто зустрічається мастит. Це інфекція, викликана стрептококами немовляти, що потрапили в груди годуючої жінки через три тижні після початку годування. Найчастіше таке відбувається, якщо у жінки були тріщини соска або не повністю спустошена від молока груди. На зростання захворюваності також впливають стреси, загальна втома, недосипання і багато іншого.

Навіть у некормящих жінок може бути мастит після абортів, викликаний абсцесом або розірваної кістою. Найяскравішими ознаками маститу є тріщини, виразки, западини, почервоніння або пухлину, зміщення соска, біль, іноді супроводжується жаром. Не треба заспокоювати себе тим, що це пройде само, краще відразу звернутися в лікарню.

Фіброаденома – це ще одна доброякісна пухлина, з якою не варто відкладати візит до лікаря. На дотик вона схожа на твердий кулька з чітко окресленими кордонами. Таких шарів може бути декілька, вони рухливі і болять при натисканні.

Папілома розташовується ближче до соска, може бути з розростаннями і викликати серозні або кров’янисті виділення з соска.

Кіста – пухлина з тонкими стінками, всередині якої знаходиться рідина. Зазвичай вона еластична, має округлу форму і чіткі межі.

Рак молочних залоз

Якщо лущиться шкіра грудей, є дискомфорт в області залоз, асиметрія і ущільнення, виділення з сосків, припухлі або запалі соски, збільшені лімфовузли, ямочки на одній грудей при її піднятті вгору, хворобливі менструації з набуханням залоз, відразу ж необхідно йти до лікаря і проходити ультразвукове дослідження молочних залоз.

Рак молочних залоз в останні роки турбує жінок все частіше. Вчені досі сперечаються про походження хвороби. Звичайно, це особливо небезпечно, якщо жінки в роду вже переносили рак грудей або раніше були захворювання молочної залози, порушення менструації. Пізні пологи (після 30 років) також можуть піддати жінку ризику.

Молочна залоза, як і слизова матки, миттєво і різко реагує на будь-які гормональні збої в організмі, на стан інших статевих органів.

Якщо панцирний рак, пухлина накриває молочну залозу кіркою, зменшує і звужує її. При маститоподобной і рожистоподобной формах йде запальна реакція: шкіра червоніє, може підніматися температура. Все це варіації дифузного, дуже агресивного, швидко розростається раку без чітких меж. Якщо рак вузловий, то, як можна припустити з назви, в грудях утворюється ущільнення або вузлик, що мають чіткі межі, можуть досягати різних розмірів, починаючи від 1,5 див.

Рак може протікати у прихованій формі, в силу чого звернення до лікаря іноді не дає потрібного результату, так як той помилково починає лікувати пацієнтку зовсім від інших захворювань грудей. У великій молочній залозі навіть уважним до себе жінкам важко помітити невеликі пухлини. Саме тому таке значення для жіночого здоров’я має УЗД грудей, точніше, молочних залоз.

Дослідження молочних залоз

УЗД – нешкідливе, швидке, безболісне дослідження, улюблене лікарям і пацієнтам. Якщо рентгенівських променів варто боятися і уникати, то ультразвукові хвилі не завдають організму шкоди. Структура тканини самої залози дозволяє хвилях, відштовхуючись від неї, відобразити здорові або уражені ділянки. УЗД краще робити на початку циклу (приблизно з четвертого дня).

Підготовка до УЗД молочних залоз полягає в наступному: необхідно лягти на спину, позбувшись від одягу. Якщо груди велика, пацієнтка може сісти, лягти на бік або навіть стояти з піднятими руками. Датчик, дія якого підсилює спеціальний гель, плавно ковзає по поверхні грудей протягом 10 хвилин, в процесі чого визначаються товщина залозистого шару і наявність утворень. Після процедури слід розшифровка. Лікаря потрібно максимум 1 годину, щоб проаналізувати отримані результати, зробити протокол УЗД (висновок), а після обговорити його з пацієнткою.

Вважається, що вагітність і пологи – панацея від хвороб грудей. Якщо майбутня мама помічає якісь аномалії або хворобливі відчуття, їй, звичайно, слід звернутися до лікаря і попрямувати на УЗД.

Якщо збільшена товщина молочних залоз під час вагітності – це нормально, то при наявності таких симптомів, як біль або неприємні відчуття в грудях, підвищена температура, сонливість, втрачений апетит, слабкість, набряки з почервоніннями, виділення гнійної рідини з соска, ультразвукове дослідження вкрай необхідно. На якому терміні вагітності допустимо проходити УЗД молочної залози, на який день його робити? Особливих вказівок немає, це може бути будь-який призначений лікарем день.

Останнім часом УЗД стали використовувати не тільки для самого обстеження, але і як орієнтир під час операції на грудях. За допомогою дуже тонкої голки в стінку новоутворення вводиться провід, лікар отримує всю необхідну інформацію під час видалення пухлини.

Якщо раніше люди хворіли і вмирали здебільшого від незнання, невміння лікарів вчасно діагностувати і вилікувати хворобу, від відсутності ефективних методів лікування, лікарських препаратів та обладнання, то зараз, завдяки УЗД, є всі передумови, щоб залишатися здоровими і радіти життю. Причому сьогодні не виникає питання щодо того, де зробити УЗД молочних залоз або інших органів: дана процедура робиться практично в кожній клініці.

Не даремно стверджують, що краще запобігти хворобі, своєчасно подбавши про себе, чим лікувати її. Подбавши про себе заздалегідь, можна не просто стати щасливою людиною, але й ощасливити близьких людей, залишаючись здоровою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code