vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Ефективні вправи при поздовжньо-поперечній плоскостопості

Вправи при поздовжньо-поперечній плоскостопості потрібні для лікування цього захворювання все більшому числу людей. Можна сказати, що ця проблема – біч XXI століття. Поширюється ця недуга стрімко, і дана проблема досить актуальна. При поперечній плоскостопості та плоскостопості змішаного типу травмуються не тільки стопи ніг. Особливо страждають:

 • мозок;
 • суглоби;
 • хребет.

Эффективные упражнения при продольно поперечном плоскостопии

Дуже важливо не забувати про профілактику і терапію захворювань ніг. Лікування проводиться комплексно. У комплекс включаються ЛФК, масаж, носіння спеціальних ортопедичних аксесуарів та взуття.

Види і причини розвитку захворювання

Плоскостопість – це деформація склепіння стопи, що призводить до неправильної амортизації і розвитку різних ускладнень, збоїв у роботі організму. Плоскостопість може бути трьох видів, таких як:

 • поздовжна;
 • поперечна;
 • змішана або поздовжньо-поперечна.

Кожен вид має свої особливості. Слід зупинитися докладніше на моментах, які характеризують той чи інший вид захворювання. Отже:

 1. Поперечна плоскостопість характеризується ущільненням зводу стопи. Широка стопа, збільшується відстань між пальцями. Для нормального стану стопи ці проміжки не характерні. При даному виді патології страждає судинна система кінцівок. Вени на підошвах здавлюються, порушується венозний відтік крові. Додатковий негативний вплив надає зайва маса тіла, робота стоячи і носіння тягарів. При поперечному плоскостопості лікарі рекомендують виконувати будь-які рухи стопами.
 2. Поздовжній вид характеризується ущільненнями у поздовжньому зводі стоп. Людина ходить переважно на внутрішній стороні стопи. Помітити цей дефект можна, звернувши увагу, як зношене взуття. У пацієнтів з поздовжньою плоскостопістю все взуття скошене всередину. Лікарі рекомендують виконувати будь-які гімнастичні вправи, виключаючи пронацію, тобто не можна ставити стопи на внутрішню сторону.
 3. Поздовжньо-поперечна плоскостопість характеризується змішаними ознаками, стопа як ніби розпливається. Повністю втрачається ресорна функція стоп. Зазвичай розвивається сколіоз і сутулість. Людина нерідко скаржиться на больові відчуття в нижніх кінцівках, на больові відчуття в попереку і голові, на загальну втому. У результаті працездатність людини знижується, вона відчуває судоми вночі,  стопи деформуються, пальці скривлюються. Вправи при змішаній плоскостопості можуть бути різними, і про це піде мова нижче. Виключити з комплексу вправ слід будь-які рухи з розведенням пальців стоп і постановкою стоп на внутрішній звід.

Причинами плоскостопості є:

 • аномалія розвитку;
 • гіподинамія;
 • ожиріння;
 • робота, пов’язана з підняттям тягарів;
 • плоске взуття не за розміром або взуття на дуже великих підборах;
 • перелом стоп;
 • ряд захворювань нервової системи.

Приводом для звернення до лікаря-ортопеда є стоптане взуття, болі в ногах, голові, хребті і швидка втома при прогулянках. Для ЛФК необхідно придбати килимок, масажер, м’ячик, дерев’яну палицю, обруч, гладкі камінчики. Буде добре, якщо в будинку є шведська стінка, але якщо такої немає, то не страшно, можна виконувати вправи і без неї.

Лікувальна фізкультура, масаж

Для самомасажу лікарі рекомендують застосовувати спеціальний крем “Малавтилин”.

Перед тим, як робити масаж, слід розтерти долоні рук, тим самим розігрівання їх. Масаж необхідно робити за напрямом венозного струму крові, а саме від стопи вгору до коліна. Спочатку треба масажувати задню частину гомілки, погладжуючи, розтираючи і обережно розминаючи її. Після цього можна масажувати бічні частини гомілки, також розтираючи, погладжуючи і розминаючи їх. Далі слід приступити до масажу ахілового сухожилля. Необхідно не сильно пощипувати область сухожилля, а також виконувати спіралеподібні погладжування. Передню частину масажувати рекомендується на тильній поверхні стоп, починаючи з пальців і закінчуючи середньої областю гомілки. Далі слід почати погладжування всієї долонею знизу вгору від пальців до гомілки. Після цього рекомендується виконувати пасивні рухи стопою. Обертати за годинниковою стрілкою, згинати і розгинати. На завершальному етапі масажу стоп рекомендується погладжування, розтирання підошви і масаж кожного пальця стопи.

Комплекс вправ

Вправа “Черв’ячок”. Необхідно сісти зручно на стілець і впертися руками в сидіння ззаду. Ноги в цей час перебувають на підлозі близько один до одного. З вихідного положення слід потягнутися стопами вперед, на максимально можливу відстань, притискаючи при цьому витягнуті пальці до поверхні підлоги. Далі з того ж положення необхідно підняти п’яти ніг і притягти їх до пальців як можна ближче, таким чином, щоб стопа нагадувала дугу. У такому положенні треба рухати стопу від себе і назад. Обов’язково слід вести контроль за станом стоп, краще робити повільно, але правильно. Після того, як вправу зроблено, необхідно покатати масажні м’ячі. Стопа повинна рухатися вперед, назад, по колу.

Вправа “Веселка”. Необхідно виконати ряд ізотонічних вправ, які тонізують м’язи, що утримують стопи в правильному положенні. Слід зробити згин, таким чином, щоб збільшився подовжній звід стопи. У такому положенні потрібно утримати стопи до хвилини.

Необхідно зафіксуватися або сидячи або стоячи. Далі потрібно перекочувати стопи по спеціальній дошці-масажеру. Увага! Масажер не повинен бути вібруючим.

Вихідне положення – сидячи на стільці. Необхідно зробити поздовжнє скорочення м’язів стоп і сідничних м’язів – це посилить м’язову напругу. На вдиху розслабитися. Вправу виконувати до 8 разів.

Вправа “Обертання”. Вихідне положення – сидячи на стільці. Слід закинути ногу на ногу і тієї стопою, яка на вазі, виробляти обертання спочатку в одну сторону, потім в іншу. При цьому слід на поверхню коліна покласти кисті рук “в замку”, щоб знерухомити коліно. Повтор на рахунок 4 в одну сторону і назад. Виконувати до стану втоми. Повторити те ж саме з іншою ногою.

Вихідне положення – сидячи на стільці. Руки слід поставити на талію, ноги звести разом. Далі слід на вдиху витягнути одну ногу в бік і виставити ногу на носок. Вдихаючи, треба покласти праву ногу на ліву ногу. Повторити. Вправу виконати по 6 разів на кожну стопу.

Вправа “Зигзаг”. Вихідне положення – сидячи на стільці. Слід переставляти ноги з п’яти на носок і назад, розводячи ноги в сторони. Спочатку розсунути, потім рухати в зворотному напрямку. Повторити 4 рази.

Вправа з палицею. Необхідно сісти на стілець і завести палицю за спину, тримаючи її двома руками. Далі слід опустити палицю перед собою і встановити на неї праву стопу. Повернути палицю за спину. Виконати ті ж рухи з лівою стопою. Повернутися в початкову позицію. Повторити по 5 разів на кожну ногу.

Вправа з бруском. Необхідно встати на край бруска. П’ятка повинна звисати. Далі необхідно підніматися на носочки як можна вище і опускатися в початкове положення. Виконувати до втоми. Виконуючи вправу, треба обов’язково за що-небудь дотримуватися руками.

Вправа “Малюємо олівцем”. Необхідно закріпити на підлозі аркуш паперу. Пальцями ніг взяти олівець, великим і другим пальцем, і постаратися щось написати, намалювати. Виконати рух обома ногами.

Вправа “Літак”. Вправа на виправлення постави. Необхідно лягти на живіт і підняти витягнуті ноги і голову вгору, прогнувшись у спині. Постаратися якомога довше втриматися в такому положенні. Повторити кілька разів.

У висновку варто відзначити, що будь-яку гімнастику слід проводити, дотримуючись техніки безпеки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code