vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Ефективність ЛФК при гіпертонічній хворобі

ЛФК при гіпертонічній хворобі широко застосовується в медицині. Адже користь фізичних вправ незаперечно велика. Вони позитивно впливають на серцево-судинну систему, нервову систему і обмінний процес в організмі.

Эффективность ЛФК при гипертонической болезни

Гіпертонія – це постійне підвищення тиску більше 140/90. Буває, що людина, маючи підвищений тиск, може цього не відчувати, однак його здоров’я піддається небезпеці. Найпоширеніші ускладнення гіпертензії: інфаркт міокарда та інсульт. Але якщо дотримуватися всіх правил при гіпертонії, можна уникнути таких ускладнень.

Загальні рекомендації при гіпертонії

 1. Слідкуйте постійно за тиском і контролюйте його. Вимірюється тиск з допомогою тонометра, який можна придбати в аптеці. Якщо апарат показав тиск вище 140 на 90, слід прийняти ліки, виписані лікарем.
 2. Відмовтеся від куріння і вживання спиртного.
 3. Скоротіть прийом жирної і солоної їжі. Із-за надлишку жиру в організмі підвищується холестерин в крові, що сприяє утворенню бляшок в судинах і їх закупорки.
 4. Не нервуйте і уникайте стресових ситуацій.
 5. Почніть займатися лікувальною фізичною культурою, більше гуляйте і дихайте свіжим повітрям. Але пам’ятайте, що лікувальна фізкультура повинна бути дозованою і проводитися під лікарським контролем.
 6. Крім медикаментозних препаратів, рекомендується застосування заспокійливих засобів рослинного походження (валеріана, материнка, собача кропива, м’ята).

Лікувальна гімнастика при гіпертонічній хворобі

Хворим на гіпертонію показано санаторно-курортне лікування, де успішно проводяться вправи по зміцненню серця і судин. Якщо можливості виїхати не є, можна відвідувати кабінет лікувальної фізкультури при поліклініці.

Форм ЛФК є кілька:

 1. Ранкова гігієнічна гімнастика.
 2. Лікувальна гімнастика.
 3. Ходьба по прямій дорозі.
 4. Трудотерапія.

Якщо не є протипоказання, то це можуть бути прогулянки на лижах, риболовля, катання на ковзанах.

Вправи при гіпертонічній хворобі можна робити самому, або ж їх може розробити лікуючий лікар. Приступаючи до гімнастичним вправам, потрібно діяти за наступним рекомендаціям:

 1. Тіло може перебувати в лежачому стані, сидячи або стоячи.
 2. Заняття гімнастикою здійснюються в добре провітрюваному приміщенні або на вулиці, це можуть бути вправи в малих групах або в індивідуальному порядку.
 3. Вправи повинні бути без напруги, ритмічні і вільні у виконанні. Варто пам’ятати, що силові вправи підвищують артеріальний тиск. При першому курсі лікування ніякого напруження м’язів у фізкультурі не повинно бути. У другій половині лікування, при гарній переносимості ЛФК, можна трохи посилити роботу м’язів. Слід також приділяти увагу дихальним вправам, так як вільне дихання сприяє зниженню тиску.
 4. Між основними вправами повинні бути паузи для відпочинку, коли можна зробити дихальну гімнастику.
 5. Тим хворим, у яких спостерігаються часті запаморочення, рекомендуються заняття з вестибулярної тренуванням, розраховані на утримання рівноваги. Це можуть бути повороти голови в просторі і ряд вправ із закритими очима.
 6. Як розрядку напруги пропонується проводити ігрові заняття з м’ячем, чергуючи їх з дихальною гімнастикою.

Вправи слід чергувати з прогулянками на свіжому повітрі.

Прогулянка передбачає подолання невеликих відстаней, чергуючи з відпочинком. Для початку слід долати дистанції в 500 м. Після чого слід присісти, відпочити, зробити лікувальну дихальну гімнастику і т. д. Пізніше дистанцію можна збільшити.

Непогано поєднувати ЛФК з елементами трудотерапії, влітку це можуть бути городні роботи, взимку – очищення території від снігу. Не варто примушувати хворого робити роботу, яка йому неприємна, так як це може його емоційно напружувати. Краще виконувати справи, які будуть викликати у людини з гіпертонією позитивні емоції. Нехай хворий знайде заняття до душі: це може бути риболовля, походи на лижах, різні гуртки. Все це викличе позитивні емоції, що благотворно позначиться на загальному стані людини.

Якщо стан хворого задовільний, то рекомендується м’яке загартовування у вигляді обтирань тіла. При гарній погоді слід недовгий час купатися (протягом 3-5 хвилин), після цього обтертися рушником і відпочити в тіні.

Фізичну активність треба поєднувати з пасивним відпочинком на свіжому повітрі або в добре провітрюваному приміщенні. Активну діяльність у вигляді ЛФК слід проводити вранці і ввечері, а пасивний відпочинок краще залишити на день.

Комплекс вправ при гіпертонічній хворобі I і II ступеня

Варто сказати, що гіпертонія ділиться на стадії залежно від тяжкості захворювання.

 1. I стадія артеріальної гіпертензії характерна непостійними і короткочасними підвищеннями артеріального тиску, яке при належних умовах швидко нормалізується.
 2. II стадія захворювання передбачає постійне стабільне підвищення тиску.
 3. III стадія гіпертонії вважається найбільш важкою, яка називається склеротичною, коли на тлі постійно підвищеного тиску розвиваються проблеми з судинами і предлежащими органами.

Так як третя стадія вважається важкою, то не варто розглядати гімнастичні вправи цього ступеня.

Лікувальна гімнастика при гіпертонії I ступеня

Обов’язково протягом 5-6 хвилин робляться ввідні вправи: це ходьба на місці і елементарні вправи, де задіяні руки та ноги. Рухи при цьому не повинні бути різкими.

Перше лікувальний вправу. Сидячи, виконуються вправи для рук, ніг і тулуба протягом 5-6 хвилин. При цьому слід чергувати їх з дихальними вправами.

Друга вправа. У положенні стоячи робляться вправи, що імітують метальні руху рук. Чергувати з розслаблюючими вправами, спрямованими на зміцнення м’язів рук і ніг.

Третя вправа. Перекидання м’яча і легкий біг на місці. Чергувати з паузами відпочинку й дихання.

Четверта вправа. Ходьба на місці, розслаблення м’язів тіла. Вдих і видих.

Лікувальна гімнастика при гіпертонії II ступеня

Вступні вправи проводяться в сидячому положенні, де задіяні руки та ноги. Вправи чергуються з дихальною гімнастикою і проводяться в розслабленому стані.

Перша вправа. Лежачи з піднятою головою, робляться вправи для рук і ніг, а також черевного преса. Слід зазначити, що напруга неприпустимо, якщо вправи виконуються з працею, слід чергувати їх з відпочинком і дихальними вправами.

Друга вправа. Протягом 3 хвилин здійснювати ходьбу на місці, не напружуючи м’язи. Чергується вправу з дихальною гімнастикою.

Третя вправа. Заключне. Протягом 6 хвилин, сидячи на стільці, хворий робить рухи руками і ногами, при цьому не напружуючи їх. Чергуються вправи з глибоким диханням.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code