vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Дослідження органів малого тазу або трансректальне УЗД

ТРУЗД або трансректальне УЗД представляє собою один з видів ультразвукового дослідження за допомогою спеціального індукційного (високочастотного) ультразвукового датчика, що використовується в дослідженні ураженої області прямої кишки шляхом проникнення в неї через анальний отвір.

Исследование органов малого таза или трансректальное УЗИ

Що таке трансректальне УЗД?

Принцип ультразвукового дослідження ґрунтується на використанні звукових хвиль високої частотності. Частотність хвиль коливається в діапазоні від 2 до 12 МГц. Людське вухо здатне вловлювати звук частотою 20 кГц. На сьогоднішній день трансректальне ультразвукове дослідження (ТРУЗД) прямої кишки вважається одним із самих надійних і ефективних методів:

 • виявлення гнійних затоков і каменів в простаті;
 • визначення глибини пухлинної інвазії на стінках кишечника;
 • розпізнавання характеру пухлини (злоякісна, доброякісна);
 • виявлення розташування свищевого ходу під час парапроктита;
 • діагностики аденоми передміхурової залози;
 • дослідження ураження лімфатичних вузлів і наявності в них метастаз;
 • отримання точної інформації про стан сім’яних пухирців, а так само простати;
 • виявлення патологічних процесів в органах малого таза.

Завдяки якісному тривимірному баченню можна оцінити стан кишкової стінки, параректальний (навколокишковий) простір, ступінь поширення різних патологічних процесів (пухлини, збільшені лімфатичні вузли, свищева ходи). Особливою перевагою даного методу є можливість проведення біопсії параректальної клітковини і передміхурової залози.

Найчастіше ТРУЗД призначається пацієнтам чоловічої статі для дослідження передміхурової залози. Однак трансректальне УЗД практикується і у жінок, коли існує підозра на рак прямої кишки. Перед тим, як проходити процедуру діагностики, пацієнтові необхідно зробити очисну клізму. Наявність калових мас у момент дослідження неприпустимо, оскільки це ускладнює постановку діагнозу. Показанням до ТРУЗД можуть стати:

 • хронічні запори;
 • сильні болі і кров’яні виділення в момент випорожнень;
 • наявність новоутворень в прямій кишці;
 • безпліддя (у чоловіків);
 • труднощі при сечовипусканні;
 • зміна потенції (у чоловіків).

У разі, якщо у хворого є алергія на латекс, він повинен повідомити про це лікаря. Якщо пацієнтові доведеться проходити процедуру біопсії, він також повинен заздалегідь повідомити свого лікаря про всіх прийнятих їм медичних препаратах.

Як проходить трансректальне УЗД?

Зазвичай дослідження прямої кишки призначається на першу половину дня. У цьому випадку прийом їжі ввечері напередодні проведення ТРУЗД дозволений, а сніданок краще перенести на більш пізній термін, після завершення діагностики. За два дні до процедури рекомендується прийом вітрогінний препаратів: чим менше газів накопичиться в кишечнику на момент дослідження, тим більш точним виявиться діагноз. Якщо ваш організм не звик спорожнятися після сну, то рекомендована очисна клізма.

У кабінеті лікар попросить хворого лягти на лівий бік і зігнути ноги в колінах і тазостегнових суглобах. Пацієнта можуть попередити про можливі неприємні відчуття в момент введення в анальний отвір зонда. Зазвичай ректальний зонд уводять на глибину близько 5-6 див. Саме обстеження абсолютно безболісно, але у випадку, якщо у хворого спостерігається важка форма запалення, можливе використання місцевих знеболювальних препаратів.

На датчик ультразвукового апарату одягається презерватив (для забезпечення максимальної стерильності) після чого приступають до дослідження. В першу чергу досліджують анальний канал, після чого сфинкерный апарат, далі дивляться шари стінок товстої кишки і, якщо пацієнт чоловічої статі, досліджують простату і насінні бульбашки. Анальний канал повинен мати тришарове будова:

 • слизова оболонка;
 • внутрішній сфинкер;
 • зовнішній сфинкер.

Досліджувана стінка прямої кишки теж повинна мати у своїй структурі три шари:

 • слизова оболонка;
 • м’язова оболонка;
 • адвентиція або серозна оболонка. (Залежить від того, який відділ прямої кишки досліджується).

Порушення в конструкції стінок прямої кишки, а також структурні зміни в пошаровому будові можуть сигналізувати про інвазивному рості пухлини. Свідчити про зростання пухлини може і локальне потовщення стінок органу.

Варто відзначити, що при традиційному (абдомінальний) метод УЗД використовуються датчики з частотою 3,5 – 5 Мгц. В той час, як при трансректальному УЗД можливо використання високочастотних датчиків з частотою 8 – 12 Мгц.

Результат, отриманий за допомогою трансректального ультразвукового дослідження, відрізняється високою точністю та часом перевершує результати магнітно-резонансної томографії (МРТ) та комп’ютерної томографії (КТ). За рахунок цього ТРУЗД дає можливість з максимальною точністю діагностувати захворювання простати і прямої кишки. ТРУЗД не є променевим методом дослідження, а тому може використовуватися для динамічного спостереження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code