vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Добова норма вітаміну Е

Вітамін Е є жиророзчинним компонентом, що належать до токофероловой групі, і складається з чотирьох токориенолов і токоферолів. У цей вітамін входять 7 активних компонентів, що розрізняються за властивостями. Найактивніша група – альфа-токоферол. Добова норма вітаміну Е залежить від віку людини.

Суточная норма витамина Е

Даний вітамін зберігає свої корисні властивості під впливом високих температур, при сушінні або консервації продуктів. Негативний вплив на нього робить лише світло, тому всі масла, в яких вітамін міститься у великих кількостях, рекомендовано зберігати в затемненому ємності зі скла. Це дозволяє не допустити згіркнення олії.

Які функції вітаміну Е?

Розглянута група вітамінів володіє наступними корисними властивостями:

 1. Антиокислювальні. Вітамін входить в склад мембрани клітини і запобігає отруєння організму від отруйних елементів, наслідків радіації та інших негативних факторів навколишнього середовища. Завдяки цим властивостям дієта, що передбачає вживання продуктів з вмістом вітаміну Е, захищає від ракових захворювань і серцево-судинних патологій.
 2. Компонент бере активну участь в обмінних процесах людського організму.
 3. Зміцнює імунітет. Токоферол захищає лейкоцити від проникнення вірусів. Особливо важливий цей компонент для людей, які страждають від хронічних інфекцій і нервових розладів.
 4. Бере участь у системі кровообігу. Сприяє прискорення циркуляції крові, забезпечує її нормальну згортання. Крім того, вітамін Е зміцнює капіляри, знижує кров’яний тиск і попереджає дефіцит заліза в організмі.
 5. Відповідає за формування сітківки ока і збереження найважливішого для зорової системи вітаміну А. Щоденне вживання вітаміну Е попереджає розвиток багатьох офтальмологічних захворювань.
 6. Запобігає процеси руйнування клітин шкіри і кровоносних судин. Тому елемент в народі називають «вітаміном молодості». За даними досліджень, вживання вітаміну Е у високих дозах запобігає руйнуванню клітин головного мозку.
 7. Надає благотворний вплив на репродуктивну систему людини, відновлює дітородні функції. Компонент важливий і в період виношування дитини, оскільки сприяє розвитку плода.
 8. Останнім часом знайшов широке застосування в лікуванні патологічних захворювань грудей.

В 1997 році під час експериментів була виявлена здатність вітаміну полегшувати протягом такого захворювання, як цукровий діабет.

Добова норма вітаміну Е

Норма споживання токоферолу визначається, виходячи з багатьох чинників. Нормальна добова потреба у вітаміні Е для дорослої людини варіюється в межах від 15-30 мг. Для дітей до 1 року ця норма становить 5 мг на добу. Дітям від 1 року до 7 років в день достатньо приймати 7 мг вітаміну. З 8 років потреба в елементі сильно збільшується. Для підлітків цей показник повинен становити мінімум 10 мг, а в ідеалі – 14 мг речовини в день.

Дорослі люди повинні приймати від 15 мг вітаміну в день. Крім того, добова норма визначається і умовами середовища проживання. Так, наприклад, при впливі безлічі негативних факторів фахівці рекомендують збільшувати середню добову дозу компонента до 25 мг. Чоловіки мають потребу у вітаміні Е трохи більше, чим жінки. Для них цей показник може бути збільшений до 30 мг.

Існують і такі ситуації, коли середньодобова дозування вітаміну Е для людини може виявитися недостатньою. Коли спостерігається дефіцит цієї речовини, лікар може призначити пацієнту до 200 мг вітаміну. Варто перелічити і більш прості випадки, коли людині необхідне збільшення добової норми:

 • вік більше 50 років;
 • хронічні інфекції;
 • часті стресові ситуації і хронічна втома;
 • післяопераційний період;
 • робота, пов’язана з дією токсичних речовин на організм;
 • важка фізична праця.

Важливо враховувати, що, перед тим як збільшити в раціоні кількість продуктів і речовин, що містять вітамін Е, потрібно звернутися за порадою до фахівця. Передозування цим компонентом, так само як і будь-яким іншим, здатна привести до негативних наслідків.

Наслідки нестачі і надлишку вітаміну Е

Недолік речовини призводить до різких змін настрою, хронічної втоми, поганого самопочуття і апатичному станом. Такий стан стає звичним для людини через порушення передачі нервових імпульсів. В результаті цього внутрішні резерви організму починають працювати в режимі економії.

Нестача вітаміну Е нерідко провокує дистрофію м’язів (це одне з найбільш поширених захворювань гіповітамінозу). Дане захворювання згодом сприяє виникненню дистрофія скелетних м’язів, особливо діафрагми. Недолік речовини в організмі людини здатний викликати дисфункції серцевих м’язів, некроз печінки та зниження життєвого циклу здорових клітин. Негативний вплив гіповітаміноз впливає і на роботу репродуктивної системи.

Пігментні плями на шкірі людини – наслідок нестачі токоферолу в організмі. Вони утворюються за рахунок руйнування жирових тканин і виникнення на їх місці окислених скупчень. Пігментні плями присутні не тільки на шкірних покривах людини, але і в багатьох його тканинах і внутрішніх органах. Наявність плям в організмі може бути свідченням гострих і хронічних захворювань. Однак цих проблем можна уникнути, забезпечивши організм достатньою кількістю вітаміну Е.

Надлишок речовини – явище, що зустрічається вкрай рідко. Токоферол – нетоксична речовина, і прояви його передозування можуть зустрічатися лише за певних обставин:

 • у грудних дітей, що перебувають на штучному вигодовуванні, при підвищеній кількості в раціоні поліненасичених кислот;
 • у людей, які страждають від захворювань травної системи;
 • у спортсменів при високому рівні фізичного навантаження.

Іноді надмірне вживання речовини може спровокувати нудоту, кишкові розлади, підвищення артеріального тиску. Негативні впливи передозування компонентом швидко проходять при зменшенні його дози.

Вітамін Е в продуктах харчування

Оскільки організм людини нездатний самостійно синтезувати вітамін Е, то отримати його можливе лише з продуктів харчування або лікарських препаратів. Дуже багаті токоферолом злакові культури і листя молодих рослин. Найціннішою категорією харчових продуктів в цьому відношенні є горіхи, вівсянка і рослинні масла. Наприклад, в соняшниковій олії в 100 г продукту містить 60 мг вітаміну Е, в кукурудзяній олії – до 80 мг. Серед горіхів за змістом речовини слід зазначити горіхи пекан і фундук (доза вітаміну Е становить 20,4-24,4 мг на 100 г продукту). Багаті токоферолом обліпиха, шипшина, курага і спаржева квасоля.

З-за цього багато дієти забороняють вживання продуктів, насичених токоферолом. Цим пояснюється виснаження м’язових і шкірних покривів. У таких випадках додатковий прийом вітаміну Е обов’язковий у формі лікарських препаратів.

Препарати, що містять вітамін Е

В безліч полівітамінних комплексів входить токоферол (Ундевіт, Комплівіт). У вітамінах для вагітних жінок наявність компонента вважається обов’язковим. Практично всі препарати для вагітних, за винятком Гендевіту, покривають добову норму споживання речовини. Популярний російський препарат Вітамін Е містить 100 МО речовини в одному драже. Зарубіжні виробники випускають препарати з капсулами, що містять по 200 або 400 МО. Однак, крім збільшеної дозування, істотних відмінностей між імпортними і вітчизняними препаратами виявлено не було.

Можна приймати Бади і пити воду. Деякі Бади містять вітамін Е в завищених кількостях (до декількох тисяч МО). Без рекомендацій фахівця вживання таких препаратів не рекомендовано, оскільки організм не зможе засвоїти більшу кількість речовини, чим йому необхідно.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code