vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

До якого віку зростає статевий член у чоловіків?

Ріст статевого члена у чоловіків регулюється статевим гормоном тестостероном, значне збільшення концентрації якого спостерігається під час статевого дозрівання. Існують середні показники зростання пеніса, найбільш поширені серед осіб чоловічої статі. Вік початку і закінчення збільшення члена залежить від індивідуальних особливостей загального зростання. У літніх чоловіків спостерігається зворотний процес – зменшення пеніса в результаті змін в його тканинах.

1

Розвиток статевих органів у чоловіків

Статевий член у чоловіка зростає під впливом основного чоловічого гормону – тестостерону. Розвиток репродуктивних органів умовно ділять на 3 етапи:

 • Внутрішньоутробний. На 5-6-му тижні розвитку плода відбувається диференціювання статевої системи на чоловічу або жіночу. Ген, відповідальний за визначення статі, стимулює білки, службовці фактором розвитку яєчок. В кінці 2-го місяця з’являється вольфов протока, з якого формуються сім’явивідні шляхи і насінні бульбашки. З 9-го тижня запускається вироблення тестостерону. Формування пеніса і мошонки у майбутньої дитини починається на 12-16-й тижні під впливом дигідротестостерону – біологічно активної форми тестостерону. У 2-й половині періоду в мошонку опускаються яєчка.
 • Допубертатний. Після народження у крові дитини підвищена концентрація тестостерону, фоллитропина (відповідає за розвиток насінників і сперматогенез), лютропина (стимулює вироблення тестостерону), але після 6 місяців їх зміст падає. У 97% доношених новонароджених яєчка вже опущені в мошонку, а до року життя це спостерігається у 99% дітей.
 • Пубертатний. У 7-8 років починається вироблення чоловічих статевих стероїдних гормонів у наднирниках, що визначають подмышечное і лобковое оволосіння. 9-14 років відбувається дозрівання гіпоталамо-гіпофізарної системи, і секреція тестостерону значно активізується.

Статеве дозрівання в пубертатний період (11+/-3 роки) починається з збільшення яєчок і мошонки, змінюється також колір і щільність тканини останньої. Об’єм яєчок у цьому віці є клінічним критерієм нормального розвитку хлопчика. Якщо в 14 років їх обсяг становить менше 4 мл, то це свідчить про затримку статевого дозрівання.

Після того, як відбуваються зміни у мошонці, починається зростання пеніса і волосся під пахвами, на лобку. Збільшення статевого члена починається в середньому у віці 10-14 років, але у деяких дітей це може спостерігатися раніше або пізніше на 2-3 роки. Спочатку статевий член збільшується в довжину, а потім в товщину. В цей же період відбувається стрибок загального зростання під впливом гормонів, змінюється голос.

Остаточний розмір органу залежить від генів. Довжина статевого члена в спокої може значно відрізнятися від її значення в стані ерекції, тому даний показник визначається, в першу чергу, коефіцієнтом подовження.

2

Відхилення від норми

У поодиноких випадках у дітей спостерігаються наступні вроджені відхилення, пов’язані з аномаліями внутрішньоутробного розвитку статевого члена:

 • Похований пеніс – його зменшення або повне зникнення. У важких випадках статевий член зовсім не візуалізується. Причиною такого відхилення є неправильне фіксування сполучнотканинної оболонки між пещеристыми тілами і черевною стінкою. При пальпації під шкірою визначаються сформовані кавернозні тіла. Ця патологія також виникає при радикальному обрізання крайньої плоті у дитини.
 • Перетинчастий статевий член. При цьому вродженому відхилення шкіра мошонки зафіксована в області вуздечки, а статевий член виглядає зануреним в мошонку.
 • Ретрактильний статевий член. При зміні положення тіла відбувається втягування пеніса з-за наявності зв’язки до лонного зчленування.
 • Гіпоспадія та епіспадія. Ці патології пов’язані з неправильним розвитком сечовипускального каналу.
 • Синдром микропениса. Причинами захворювання є дефіцит ферментів, що беруть участь у виробленні тестостерону, зміни чутливості рецепторів до статевих гормонів в тканинах статевого члена. У таких дітей часто спостерігаються неопущеніе яєчок в мошонку, її розщеплення і інші пороки розвитку. При анатомічно правильно сформованому пенісі зупинка його зростання пов’язана з порушенням продукції тестостерону в період статевого дозрівання.

Дані відхилення виявляються хірургом при огляді дитини і вимагають оперативного втручання.

3

Коли перестає рости статевий член?

Статевий розвиток і етапи росту члена у чоловіків в медичній науці оцінюються різними методами. Найбільш поширеною є шкала британського лікаря Таннера:

Період розвитку Характеристика змін Волосся на лобкової області Об’єм яєчок, куб. см Розмір статевого члена (довжина/діаметр), см Вік, років
1 Пеніс, яєчка, мошонка – дитячі Немає 5+/-3 3,5-4,5/1-1,5 <11
2 Яєчка і мошонка збільшуються, шкіра останньої стає товщі і червоніє У кореня пеніса; рідкісні, довгі, тонкі 7+/-3 4-4,5/1,5-2 11,7+/-1,3
3 Яєчка і мошонка продовжують рости, пеніс стає довшим Виростають на лобку, темніють 15+/-6 4-5/1,5-2 13,2+/-0,8
4 Мошонка темніє, пеніс стає довшим, товщі, формується головка Як у дорослих, по горизонтальній лінії лобка 20+/-6 5-7/2,5-3 14,7+/-1,1
5 Такі ж, як у дорослих Поширюються на внутрішню поверхню стегон 30+/-9 6-9/3-4 15,5+/-0,7
6 Такі ж, як у дорослих Починають рости по білій лінії живота 30+/-9 6-12/3,5-4,5 19,3+/-1,4

Згідно з цією шкалою, статевий член у чоловіків перестає зростати у віці 15 років. У більшості хлопчиків розмір геніталій відповідає дорослим у 14,9 років. У деяких зростання пеніса відбувається з високою швидкістю – протягом 1 року, а у інших цей процес може зайняти майже 6 років. Остаточний розмір члена стає відомим через 1-2 роки після того, як підліток перестав рости у висоту.

У підлітків з повільним ростовим розвитком член може поступово збільшуватися до 18 років. На затримку або прискорення цього процесу впливають і екологічні фактори. Так як вік початку пубертату варіюється, то у здорових дітей 13-14 років ознаки дозрівання можуть спостерігатися в повному обсязі або частково.

4

Що відбувається в старості?

У літньому віці розмір пеніса може з часом зменшуватися. Це обумовлено наступними факторами:

 • зміна структури молекул колагену в тканинах статевого члена;
 • зменшення кількості колагенових і еластичних волокон;
 • зниження розтяжності і еластичності білкової оболонки і печеристих тіл в результаті перших двох процесів;
 • зменшення припливу артеріальної крові.

Порушення кровотоку в пенісі призводить до появи венооклюзивной дисфункції, порушення ерекції і збільшення часу збудження. В середньому віці зменшення статевого члена обумовлено кавернозним фіброзом і хворобою Пейроні, які також пов’язані із зменшенням еластичності тканин пеніса в результаті їх заміщення на фіброзну.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code