vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Дізнаємося: мамографія молочних залоз або УЗД молочних залоз

Мамографія молочних залоз або УЗД молочних залоз проводяться сьогодні в кожній міській поліклініці. Рак молочної залози – досить поширене захворювання, його діагностують за допомогою рентгенологічних досліджень вже протягом багатьох років. Але чому віддати перевагу і що є більш ефективним у діагностичних показниках – питання, що турбує кожну жінку, що стежить за станом свого здоров’я.

Узнаём: маммография молочных желез или узи молочных желез

На сьогоднішній день найсучасніші методи допомагають на самих ранніх етапах виявити злоякісні новоутворення, попередити розвиток раку і його наслідки.

Мамографічні дослідження

Обстеження проводиться у здорових жінок з профілактичною метою, а в тих, хто має захворювання молочних залоз, ця процедура допомагає своєчасно визначити патологічні зміни в грудях. У сучасній медицині мамографія визнана ефективним методом виявлення патологій.

Кожній жінці, яка досягла 30-річного віку, лікарі-онкологи рекомендують зробити базисну мамографію, щоб діагностувати структуру грудей. Вже після сорока років рекомендується проводити цю діагностику один раз в два роки, після п’ятдесяти – кожен рік.

Основними показниками, які є причиною для обстеження, прийнято вважати:

 • мастодинию;
 • вузлові ущільнення в грудях;
 • виділення із соска;
 • діагностування раку молочної залози.

Діагностика ракового новоутворення включає в себе визначення стадії захворювання, вибір ділянки грудей для пункційної біопсії, контроль другої молочної залози після проведення мастектомії – видалення грудей.

Перед тим як робиться мамографія, жінка проходить медичний огляд у гінеколога, щоб акцентувати увагу лікаря на зоні ризику в грудях. Категорично протипоказано використання антиперспірантів, тальку та інших косметичних засобів, так як на плівці може виявитися дефект знімка.

Рентгенологічні знімки виявляються на мамографі. Сама процедура обстеження практично нічим не відрізняється від звичайного ультразвукового обстеження (УЗО): жінка стоїть, її груди поміщаються між двома пластинами. Щоб зменшити дозу опромінення і зробити знімок якісніше і точніше, його роблять при деякій компресії. Процедура відрізняється від УЗД нетривалої болючістю під час дослідження. За стандартом необхідно проводити по два знімка кожної грудей – в прямій проекції і з косою. При необхідності для уточнення деяких моментів виконуються прицільні знімки, збільшуючі спірну ділянку в кілька разів.

Плюси і мінуси мамографії

Мамографічний метод обстеження має ряд переваг.

 1. Метод є абсолютно безпечним, так як доза опромінення за один знімок становить 0,1 мл/3в. Це підтверджує низький рівень опромінення організму.
 2. Всі зміни, які можна виявити за допомогою цього методу, неможливо визначити при пальпації. Це дає можливість вилікувати пухлину на перших стадіях її розвитку – обмежитися тільки видаленням ущільнення, а не всієї грудей. Така перевага демонструє високу роздільну здатність методики.
 3. Сам процес діагностики проводиться дуже швидко протягом декількох хвилин.
 4. Готові знімки можуть використовуватися та зберігатися довгий час і надаватися різним фахівцям для зіставлення з новими рентгенограмами.

Серед недоліків, які зустрічаються в цій методиці обстеження молочної залози, виділяють:

 1. Низьку можливість визначення змін грудей під час вагітності та лактації. Причина цього полягає в тому, що в період вагітності та після пологів в молочній залозі накопичується залозиста тканина, з’являється набряклість і рихлість всіх складових, що формують залозу, що накладається як щільний фон і заважає побачити справжню картину відхилення.
 2. Під час здавлювання грудей при самій процедурі обстеження на апараті жінка відчуває болючі відчуття.
 3. На мамографі складно провести диференціальну діагностику кісти від фіброаденоми, жирового некрозу від раку, що не прощупати пальцями. Це відбувається внаслідок подібності в рентгенологічній картині. У цьому випадку проводять ультразвукове дослідження, що ефективніше за мамографічну діагностику.
 4. При проведенні мамографії бувають випадки хибнопозитивних результатів, тому добре, якщо буде проведена в якості додаткового дослідження пункційна біопсія.

УЗД молочних залоз

Ультразвукове обстеження молочної залози на сьогоднішній день визнано самим безболісним способом діагностування онкологічних захворювань.

Цей метод діагностики дозволяє не просто діагностувати захворювання, а виявити на ранніх етапах його розвиток, вчасно почати необхідне лікування без ускладнень.

Відмінність цього методу від мамографії в його безболісності і можливості давати набагато розгорнуту картину при більш щільній структурі молочних залоз.

Щодо виявлення кіст, фіброзно-кістозної мастопатії ультразвукове дослідження є лідером. Цей метод діагностики лікарі використовують постійно при спостереженні доброякісних утворень молочних залоз з метою відстеження їх подальшого стану.

Онкологи рекомендують жінкам, яким ще не виповнилося 30 років, проводити УЗД діагностику, а пізніше – мамографію. Відмінність нового методу в тому, що мамографія не може дати результат обстеження при вагітності та годуванні груддю. А УЗД залишається основним методом діагностики в цей період у жінок.

Безперечним залишається питання, що якість ультразвукового дослідження залежить не тільки від досвіду лікаря, але і від стану обладнання. Апарати нового покоління, завдяки високочастотним датчикам та іншим видам модернізації, дозволяють диференціювати кісту від пухлини.

УЗД молочних залоз проводять пацієнтці в положенні лежачи. При великих розмірах молочних залоз їх діагностують у положенні стоячи або сидячи з піднятими вгору руками, іноді лежачи на боці. На груди наносять спеціальний гель для рентгена, який не залишає плям, не має запаху, кольору і не заважає проходженню ультразвуку. Пацієнтка при цьому абсолютно не відчуває болю і дискомфорту. Час діагностики – від 5 до 20 хвилин.

Так як процедура обстеження абсолютно нешкідлива, її можна робити двічі на рік. Це допомагає запобігти захворюванням на ранніх стадіях. За рекомендаціями лікарів-онкологів жінки, які мають схильність до гінекологічних або онкологічних захворювань, повинні проходити обстеження не менше двох разів на рік.

Який спосіб діагностики ефективніше

Жінки, які зіткнулися з проблемою необхідного діагностування стану молочних залоз, стають перед дилемою, що краще: УЗД або мамографія.

Оцінивши всі переваги та недоліки методик, можна з упевненістю назвати ряд плюсів, які вказують на користь ультразвукового обстеження.

Мамографія є точним діагностичним обстеженням та використовує в своїй методиці найсучасніший напрямок діагностування. Однак трапляється, що метод дає неправильний результат по причині високої щільності грудей у деяких жінок.

У підсумку, неправильний результат обстеження і витікаючі з цього наслідки. УЗД дає правильний аналіз обстеження у різних вікових категоріях жінок. Ціни на УЗД у різних медичних установах нижчі, чим на мамографію.

Великим плюсом УЗД є те, що обстеження проводять один раз, а у випадку з мамографією все відбувається інакше. Для більшості жінок мамографія є першим етапом діагностики.

Відбувається це внаслідок того, що лікар, який вивчає на знімку зображення, може побачити тільки наявність змін в тканині, область з неоднорідним ущільненням та інші ділянки ущільнення шкіри. Грунтуючись на таких показниках, онколог не зможе з точністю діагностувати, рак це чи ні, так як усі ознаки практично однакові при діагностуванні на мамографі.

Незважаючи на те, яким методам діагностування буде віддано перевагу, кожна жінка повинна пам’ятати, що без них неможливо почувати себе впевнено. Жіночі груди – це не тільки символ краси і материнства. Необхідно пам’ятати і про те, що існує багато негативних факторів, які можуть вплинути на стан їх здоров’я. Необхідним рішенням в цьому може стати тільки регулярне обстеження.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code