vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Діагностика кісти п’яти і її лікування

Сьогодні виникає питання, чому при кісті п’яти лікування не завжди здійснюється правильно? З якими причинами пов’язано неточне визначення терапії або діагностики захворювання? Чому ж кіста розвивається, яким чином проявляє себе і як від неї позбутися?

Диагностика кисты пятки и ее лечение

Визначення кісти п’яти

Під п’яткової кістою найчастіше розуміють утворення порожнини в товщі п’яткової кістки, заповненої повітрям або яким-небудь секретом.

Основною причиною, що призводить до її розвитку, є порушення внутрішньокісткового обміну речовин і кровопостачання. В результаті, спостерігається уповільнення природних метаболічних процесів і активація кісткової резорбції. В результаті діяльності остеокластів (основних клітин, що відповідають за руйнування клітин кістки) спостерігається розвиток порожнини в товщі кістки.

Супутніми симптомами, які негативно впливають на розвиток кісти, є високе навантаження на стопу, незручне, погано амортизуюче взуття і надмірна вага. Всі вони приводять до погіршення стану та прогресування росту кістозної порожнини. Поступово відбувається її заповнення специфічної рідиною, в результаті чого утворюється кіста.

Класифікація кісткової кісти

Найбільш поширеною формою є солітарна кіста – одиночна, з чіткими кордонами і контурами на рентгенівському знімку. Розвивається в 90% випадків всіх кістозних уражень кісток.

Більш рідкісними вважаються множинні дрібні кісти, які розвиваються переважно на місцях колишніх травм і переломів.

Рідкісною формою кісткового ураження вважається аневризматична кіста. В п’яті її розвиток спостерігається нечасто (один випадок на кілька мільйонів). Її характерною особливістю є неправильне закладення тканин на ембріональному рівні і утворення порожнини, заповненої кров’ю.

Всі форми є патологічними утвореннями. Якщо не вжити необхідних заходів, їх прогресування може призвести до появи специфічних клінічних симптомів, до порушення трудової і соціальної функцій.

Клініка кістозного ураження

Яким чином може проявляти себе кіста, яка розвивається в п’яті?

Перший час не вдається помітити ніяких змін в структурі п’яткової кістки, однак по мірі прогресування процесу можуть з’являтися біль при ходьбі, відчуття тяжкості в стопі і розпирання.

Багато людей не звертаються до травматолога або ортопеда, посилаючись на незручне взуття, перевтому, інші причини.

В гіршому випадку виникає інфекція, яка може потрапляти в порожнину кісти як гематогенним шляхом, заносячи збудників за допомогою струму крові, так і безпосередньо при ураженні шкіри на п’яті. Якщо спостерігається розвиток інфекційного процесу, можуть приєднуватися такі симптоми, як підвищення температури до фебрильних цифр, відчуття печіння та інтенсивного болю в стопі.

При прориві кісти в синовіальні порожнини суглобів стопи може спостерігатися поширення процесу та розвиток синовіту і бурситу.

При запущеному запальному процесі в кістки може спостерігатися остеомаляція (розм’якшення кістки запальними середовищами), що призводить до інвалідності, втрати кінцівки.

Якщо утворюється заповнена повітрям кіста, високий ризик руйнування п’яткової кістки (за рахунок виснаження стінок кісти) і прориву кісти назовні, що робить дану кістку відкритою для інфекції.

Діагностика п’яткової кісти

Постановка даного діагнозу спирається на наступні дані:

  1. Анамнез захворювання. Слід з’ясувати у пацієнта, як давно з’явилися зазначені симптоми захворювання, як вони проявляли себе, які препарати або процедури дозволяли купірувати біль або призвести до її зниження.
  2. Трудової анамнез. Обов’язково слід з’ясувати в хворого особливості його роботи. Треба вияснити, чи займався він тривалий час яким-небудь видом спорту, чи були травми нижньої кінцівки.
  3. Об’єктивний огляд. Звертають увагу на стан пацієнта, його ходьбу, рухи ніг. Враховуючи, що може мати місце інтенсивний больовий синдром, пацієнти будуть щадити уражену ногу, а їх хода може мати характер анталгічний (обумовлений болем).
  4. Інструментальні дослідження. У дитячому віці виявлення вроджених кіст в п’яткової кістці можливо при проведенні ультразвукового дослідження. Воно стає доступним, так як кістки стопи ще не повністю окостініли і пропускають ультразвукові хвилі. Однак УЗД п’яткової кістки можливо тільки у дітей до 4-5 років. У дорослих перевагу слід віддати рентгенологічним методам виявлення патології кісток. На знімку стає видно порожнину всередині п’яткової кістки з візуально визначеним рівнем рідини або повітря.
  5. Додатково на наявність кісти можуть вказати деякі лабораторні дослідження (рівень кальцію в крові, співвідношення іонних рівнів фосфору і кальцію). Хоча вони і не вказують безпосередньо на розвинуту кісту, але дають необхідні лабораторні показники патології кісткової тканини.

Терапія п’яткових кіст

Якщо виявлена кіста в п’яті, лікування для кожного пацієнта підбирається суто індивідуально. Необхідно враховувати вік людини, можливість його самостійного пересування.

При маленькій кісті можливо консервативне лікування шляхом проведення пункції під рентгеном.

У молодих людей, у яких наявність п’яткової кісти було виявлено випадково, лікування бажано починати з розкриття її порожнини. Далі робиться ретельна санація, потім проводиться видалення кісткового детриту та рідинного вмісту. Після чого слід заміщення кісткового дефекту штучної кісткою або спеціальним кістковим цементом.

Дане втручання відноситься до малоінвазивних (велика операція на стопі проводиться в тому випадку, якщо є величезна кіста, що заповнює всю п’яткову кістку) і дозволяє усунути патологічний процес за досить короткий термін.

Подальший час відновлення та активізації пацієнта залежить від обсягу хірургічного втручання. У середньому, вже через пару днів (при сприятливому результаті) пацієнту дозволяється вставати, ходити з опорою.

Профілактика розвитку освіти

Чи існують якісь методи, що дозволяють запобігти розвитку кісти в порожнині п’яткової кістки?

В першу чергу увагу слід приділити правильному харчуванню. Саме воно відповідає за нормальне здійснення всіх обмінних процесів в організмі. Необхідно наситити свій повсякденний раціон багатими кальцієм і тваринним білком продуктами:

  • м’ясом;
  • сиром, іншими молочними продуктами.

Надмірне вживання рослинної їжі може призвести до вимивання кальцію з кісток, що сприятиме їх руйнуванню.

Використання ортопедичного взуття. Високе навантаження на стопу прискорює розвиток в ній кісти (при наявності ішемії в кістці і порушень метаболізму). Необхідно використовувати взуття з м’якою, добре амортизованою підошвою. При наявності патології зв’язкового апарату стопи необхідно ще в ранньому дитинстві провести операцію по корекції.

Уникнення травм і пошкоджень. Дані механізми є основними у розвитку вторинних (розвиваються в результаті будь-якого супутнього захворювання) кіст. Дотримання техніки безпеки і правил важкої фізичної праці можуть практично повністю звести до мінімуму ризик розвитку кісти в п’яті.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code