vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Чому виникає клишоногість (косолапість) і як це виправити?

Люди, які стикаються з проблемою клишоногості, намагаються знайти відповіді на питання: чому виникає хвороба та як її виправити. Давайте розглянемо патологію і методи її усунення.

Почему возникает косолапие и как его исправить?

Причини виникнення проблеми

Клишоногість у людини може бути:

 • вродженою,
 • набутою (вторинною).

Якщо проблема набута, то перші її ознаки можна буде помітити тоді, коли дитина починає ходити. Якщо при появі перших ознак клишоногості почати лікувати дану патологію, то в більшості випадків вдається позбутися від проблеми, а ступня при цьому стає нормальної форми. Дуже часто причиною вродженої клишоногості називають вплив на вагітну жінку шкідливих токсинів, наявність у майбутньої мами шкідливих звичок або часте використання медикаментів.

Вторинна клишоногість виникає в результаті зайвої ваги малюка. Коли відбувається активний розвиток кісткової та суглобово-зв’язкової систем у маленької дитини, то під впливом занадто великої ваги, тиск якої припадає саме на ноги, м’язи починають з часом розтягуватися. Відбувається досить помітне зміщення осі гомілковостопного суглоба. Саме в ньому у людини знаходиться найбільша кількість зв’язок і важливих м’язів.

У той же час патологія починає швидко розвиватись через неправильне положення стегнової кістки. При постійному навантаженні на кістки і зайву вагу через деякий час можна спостерігати значне зміщення в бічну площину.

Якщо розглядати проблему дорослої людини, то дуже скоро можна буде помітити, що хвора людина має фігуру «Вінні Пуха». Якщо не почати лікувати клишоногість, то незабаром грудний відділ починає викривлятися. Вигин в області попереку зникає, спина стає круглою, сідниці досить сильно підстрибують угору. Щоб можна було пересуватися, людина починає перевалюватися з ноги на ногу, бо інакше ходити вже не виходить.

Ознаки наявності клишоногості

Для того щоб ортопед-травматолог міг поставити діагноз «клишоногість», необхідна присутність таких ознак, як:

 1. Передній відділ ступні дорослого або дитини піднятий вгору.
 2. По зовнішньому краю підошва ступні опущена вниз, а по внутрішньому трохи піднята.
 3. В гомілковостопному суглобі рухи або повністю відсутні або вони мінімальні.
 4. У середній частині підошва ступні сильно зігнута.
 5. Є обмеження в ході стопи вгору.
 6. Пальці на ногах трохи або сильно підігнуті всередину.
 7. Під час пересування хвора людина перевалюється з ноги на ногу.

Для того щоб можна було вилікувати косолапие, ортопед повинен отримати результати комп’ютерної томографії, а також зробити кілька знімків за допомогою рентгена. Деякі фахівці додатково можуть проводити УЗД нижніх кінцівок у хворої дитини або дорослого пацієнта. Укупі дані методи допомагають не тільки вивчити проблему, але і в подальшому призначити лікування, яке допоможе позбутися від косолапия. Крім того, дослідження даного типу дозволяють точно визначити, яка саме частина анатомічної структури має відхилення від норми і стала причиною виникнення патології.

У зв’язку з небезпечними ускладненнями, позбутися клишоногості у дорослого пацієнта потрібно якомога швидше. Щоб виявити наявність проблеми, досить подивитися на устілку взуття, яке ви взуваєте часто. Якщо на зовнішній частині устілки є досить сильне вдавлення і, при цьому немає поглиблення в області першого пальця ноги, то можна говорити про наявність клишоногості.

Ускладнення в результаті розвитку клишоногості

Якщо дана патологія спостерігається у дорослої людини, то можуть виникнути досить серйозні захворювання, пов’язані з іншими органами і навіть системами органів людини. До найпоширеніших ускладнень можна віднести наступні:

 1. Проблеми з диханням.
 2. Венозний відтік з нижніх кінцівок буде відбуватися набагато важче.
 3. Починає розвиватися артроз стопи.
 4. Спостерігаються виразкові дефекти в області гомілки.
 5. Відбувається зміщення і опущення шлунка, нирок, печінки, а також прямої кишки у хворої людини.

Як виправити клишоногість

Лікування даної серйозної патології у дорослої людини відрізняється від лікування дітей до двох років. Для того, щоб зробити стопу нормальною, потрібно виконати наступні принципи терапії:

 1. Використовуються спеціальні медикаменти для того, щоб нервова провідність у м’язах стала кращою.
 2. Кожен день треба виконувати спеціальні гімнастичні вправи, які дозволять зміцнити зв’язки.
 3. Для того, щоб стопа набула нормальної форми, необхідно використовувати спеціальні тугі шини або навіть гіпсові пов’язки.
 4. Для ефективної корекції змін зводу носити ортопедичне взуття.
 5. Фахівці рекомендують в обов’язковому порядку застосовувати фізіотерапевтичні методики, які допоможуть прибрати запальні процеси в нижніх кінцівках і поліпшать кровообіг.
 6. Якщо всі ці методи не виявилися ефективними, то варто вдатися до хірургічного втручання.

Класичні методи лікування дуже рідко допомагають вирішити проблему з клишоногістю. Як правило, всі вони допомагають позбутися від вторинних ознак, але причина, що викликала патологію, при цьому залишається. Має значення при лікуванні клишоногості ставлення хворої людини до даної проблеми. Якщо для хворого важливо одужати і він ретельно виконує всі рекомендації спеціаліста, то ефект буде набагато вищим. Якщо говорити про хірургічне втручання, то дуже часто використовують операцію за методикою Понсеті. Такий тип операції дуже ефективний, вартість процедури при цьому неймовірно низька.

Як виправити клишоногість у дитини

Прийняти рішення про те, як виправити клишоногість у дитини, може тільки ортопед, який оглядав хворого. Як правило, для усунення клишоногості у дітей вдаються до гіпсування. Його можна використовувати для лікування навіть грудних дітей.

Для того, щоб провести процедуру, спеціаліст ретельно розминає стопи хворої дитини. Потім фіксує в нормальному положенні і одягає спеціальний чобіток, виготовлений з гіпсу. При цьому гіпс потрібно накласти від стопи і до того місця, що знаходиться трохи вище коліна дитини. Проводити подібну процедуру потрібно кілька разів, щоб її ефективність була максимальною.

Після цього можна приступати до другого етапу лікування. Коли малюк починає хоча б трохи ходити, то на ноги взувають спеціальне взуття – ортези. Вони можуть бути нічними або шарнірними (використовуються тільки вдень під час того, як дитина починає ходити). Необхідно регулярно проводити спеціальний масаж, фізіотерапію і лікувальну фізкультуру. В комплексі ці процедури допоможуть швидше позбутися від проблеми.

Крім того, батьки повинні придбати спеціальне ортопедичне взуття, а саме устілки з супінатором. Подібне взуття має високу вартість і купується тільки на замовлення, однак це єдиний спосіб уникнути більш серйозних проблем з нижніми кінцівками малюка. Коли дитині виповниться сім років, можна починати купувати йому звичайне дитяче взуття.

Дана методика лікування буде ефективна лише в тому випадку, якщо у дитини легка форма патології. В іншому випадку не можна обійтися без хірургічного втручання. Тоді фахівці, як правило, приймають рішення зробити операцію методи Зацепіна. Вона проводиться на зв’язках, а також на сухожиллях хворої дитини. Подібна процедура неймовірно складна і діти, як показує численна практика, погано переносять її. Тому до тих пір, поки дитина повністю відновиться, їй оформляють інвалідність.

Батьки, які зіткнулися з подібною проблемою, повинні пам’ятати, що клишоногість не зникає самостійно. Її потрібно обов’язково лікувати і постійно займатися профілактикою. Для цього робіть гімнастику і зарядку, витягайте його хребет, запишіть на якийсь спортивний гурток або навіть танці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code