vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Чому сильно болять кістки стопи ноги?

Якщо болять кістки стоп ніг, чому це відбувається?

Почему сильно болят кости стопы ноги?

Таке питання цікавить багатьох людей, а частота звернення до лікаря з цієї причини зростає з віком. Відомо безліч причин болю в нижній частині ноги, який обумовлений порушеннями кровообігу, хворобами суглобів і м’язовими патологіями. Досить часто больовий синдром може бути результатом процесів, що розвиваються безпосередньо в кістковій тканині, і цей симптом часом викликає багато проблем, що порушують людині звичний ритм життя.

Особливості патології

Стопи людини являють собою унікальну конструкцію, що має більше 20 різних кісток різної величини, пов’язаних суглобами і оточені безліччю зв’язкових і м’язових тканин. Вони є опорною частиною кінцівок і при русі відчувають величезні навантаження, при цьому забезпечують амортизацію, допомагають утримувати рівновагу і забезпечують відштовхування.

Природа створила ступні так, що за умови відсутності патологій в будові вони витримують нормальні навантаження і справно виконують свої функції. Екстремальні навантаження і патологічні зміни кісткової структури або навколишніх елементів призводять до пошкоджень тканин, порушення їх розташування, зміни кровопостачання і обмінних процесів.

Людська стопа підрозділяється на три основні частини: плесно, передплесно і пальці. У предплесневому відділі особливо виділяється п’ята, яка відчуває величезні навантаження. У всіх зазначених відділах розташовані кістки, пов’язані в єдину кісткову систему. З урахуванням наявності безлічі нервових волокон більшість кісткових порушень призводить до появи значного больового синдрому.

Етіологія больового синдрому

Як і будь-які кісткові структури, кістки стопи мають щільну частину, усередині якої розташовується червоний кістковий мозок, що бере участь у формуванні кров’яного складу, а самі кісткові тканини пронизані безліччю дрібних кровоносних і лімфатичних судин, а також нервових волокон.

Будь-які патологічні зміни, які призводять до порушення кісткової структури, викликають гематогенні, лімфатичні або невралгічні реакції, які відзначаються різними симптомами.

Ураження кісток стопи можуть бути обумовлені як зовнішніми впливами, так і внутрішніми процесами. Болі в кістках можуть виникнути в результаті механічного впливу, порушення кровопостачання, гормонального або обмінного дисбалансу, запальних і інфекційних процесів, дегенеративної деструкції тканин.

Винуватцями больового синдрому можуть стати порушення в червоному кістковому мозку, подразнення нервових закінчень або руйнування самої кісткової тканини. Найбільш часто ураження кісток стопи пов’язане з механічним руйнуванням кісткової тканини (переломи, тріщини). Такі пошкодження викликані надмірними навантаженнями або рухами, не передбаченими фізіологією.

У той же час патології можуть виникнути і без екстремальних навантажень, якщо кісткова структура порушена дегенеративними процесами.

Причини структурних змін криються в дефіциті мінеральних компонентів тканини (особливо кальцію), вітамінів (вітаміну D), гормональному дисбалансі. Важливою причиною неправильного розподілу навантажень стають вроджені патології і генетично ненормальний розвиток кісткової тканини.

Для розвитку патогенних процесів в кістковій системі стопи необхідні провокуючі фактори, що прискорюють розвиток захворювань. Можна відзначити наступні причини: часте фізичне перевантаження, носіння незручного взуття, неправильне харчування, вживання деяких лікарських препаратів, надлишкова вага, гіпотонія способу життя, хвороби внутрішніх органів (особливо ендокринного характеру), переохолодження кінцівки, віковий фактор.

Можливі патології стопи

В результаті дії різних факторів розвиваються захворювання і патології, які і викликають болі в кістках стопи.

Травми. Найбільш поширеним больовим синдромом стопи є пошкодження або руйнування кістки в результаті травми. До таким критичним поразок належать забиття, переломи, роздроблення і тріщини кістки. Удари являють собою сильну ударну дію без руйнування кісткової тканини.

В результаті такого ураження виникає значна компресія нервових волокон і порушення кровопостачання. Основний симптом: різкий біль при нанесенні травми і ниючий біль в подальшому з посиленням при натискуванні на уражену ділянку. Травма супроводжується гематомою та опухлістю.

Переломи, тріщини і роздроблення кістки можуть виникати при ударах і екстремальних навантаженнях. Часто виникають при невдалому приземленні при стрибку. Основні симптоми: сильний біль, набряк, гематома, втрата рухливості, посилюється біль при спробі наступати на хвору ногу. Така травма вимагає надійної іммобілізації (знерухомлення) стопи, введення знеболюючих засобів. Ступінь ушкодження встановлюється за рентгенограмі.

Втомні болі. Больові відчуття в кісткових тканинах нерідко виникають при надмірних фізичних навантаженнях у спортсменів, тривалому бігу або ходьбі (особливо по пересіченій місцевості або горах). Болі пов’язані з порушенням кровопостачання. Такі симптоми зазвичай знімаються шляхом забезпечення повноцінного відпочинку з розвантаженням нижніх кінцівок. Добре допомагають зігріваючі та заспокійливі мазі. При тривалих больових відчуттях, які не проходять після відпочинку, необхідно звернутися до лікаря для виключення інших патологій.

Остеомієліт. Він являє собою гнійну інфекцію, вражаючу кісткову тканину (остит), окістя (періостит) і кістковий мозок (мієліт). Спочатку остеомієліт проявляється в гострій формі, а при відсутності лікування переходить у хронічний тривалий перебіг з періодами загострення і ремісії. Проникнення інфекції до кісток стопи відбувається гематогенним способом з інших вогнищ в організмі або контактним шляхом через відкриті ранки, тріщини, потертості.

Захворювання проявляє себе у вигляді сильних кісткових болів. Спостерігаються наступні симптоми: підвищення температури вище 38°С; функціональні порушення, що призводять до неможливості опори на уражену кінцівку; загальна інтоксикація організму (слабкість, запаморочення і т. д.); почервоніння стопи; опухлість. При тривалому хронічному перебігу гнійник виходить назовні у вигляді фістули з гнійним виділенням.

Остеопороз. Він являє собою кісткове захворювання ступні з порушенням структури тканини. Больовий синдром зазвичай не супроводжується іншими симптомами. Хворобливе відчуття може виявитися в стані нерухомості і істотно посилюється при переміщенні. Особливо помітно воно виявляється при натисканні на ділянку ступні, де кістка розташована найближче до зовнішнього покрову. Патологія викликана видаленням фосфатів і кальцію, що пояснюється такими факторами: дефіцит кальцію в їжі; неприпустимі навантаження на ступні; надмірна власна маса; тривалий постільний режим; порушення ендокринного характеру.

Біль у п’ятковій кістці

Остеохондропатія бугра п’яткової кістки (хвороба Хаглунда-Шинца) іноді стає причиною болю в п’яті. Це захворювання обумовлено асептичним некрозом ділянок губчастого шару кістки під дією частих механічних навантажень. Больовий синдром у п’яті виникає при вертикальному положенні людини майже відразу після упору на бугор п’яткової кістки. Пересування з опорою на уражену ділянку через нестерпний біль стає практично неможливим. Людина змушена ходити, навантажуючи передній і середній відділи стопи за допомогою тростини або милиці. У більшості хворих на підошовній поверхні п’яти виявляються такі ознаки: атрофія шкірного покриву, помірний набряк м’яких тканин, підвищена тактильна чутливість. Іноді додається атрофія м’язів гомілки.

Кістки стопи можуть хворіти з багатьох причин, приносячи безліч проблем, знижуючи рухову здатність і обмежуючи працездатність. Для з’ясування виду патології слід пройти обстеження у фахівця. Такі патології можуть мати серйозний характер і вимагати ефективного лікування.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code