vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Чим небезпечна алергія у дітей

Чим небезпечна алергія у дітей? Відповідь на це питання залежить від форми і типу прояви алергічної реакції, а також від індивідуальної схильності дитячого організму до алергії.

Чем опасна аллергия у детей

Кілька слів про алергії

Алергія, за своєю суттю, – це надчутливість організму по відношенню до якого-небудь агенту внутрішньої або зовнішньої середовища. В якості цих агентів, які є в даному випадку алергенами, виступають деякі харчові продукти (полуниця, морепродукти, молоко, яйця, шоколад і ін), засоби побутової хімії та косметики, деякі тканини, матеріал підгузників, такі агенти, як пилок рослин, побутова пил, спори цвілевих грибків, деякі ліки (антибіотики та ін) і т. п. Що стосується продуктів життєдіяльності різних патогенних і непатогенних мікроорганізмів, то вони теж викликають різні алергічні реакції.

У свою чергу, алергічне реагування є імунною відповіддю організму на той чи інший алерген.

Існує кілька видів алергенів, які діляться на 2 групи:

 • екзогенні (проникають в організм з навколишнього середовища);
 • ендогенні (продукуються самим організмом і є аутоаллергенами).

Крім того, алергічні агенти, що попадають у дитячий організм із зовнішнього середовища, в залежності від своєї етіології можуть бути інфекційними та неінфекційними. Так, наприклад, шерсть тварин і побутова пил є алергенами неінфекційної етіології, а ось вакцини, віруси, спори цвілевих грибків належать до алергенів інфекційної природи.

При проникненні в організм із зовнішнього середовища алергічні агенти можуть викликати різні захворювання внутрішніх органів і систем забезпечення життєдіяльності.

До чого призводить алергія

Як правило, надчутливість організму призводить до виникнення і розвитку низки хвороб. Найчастіше алергія провокує розвиток таких захворювань, як кропив’янка, риніт алергічного типу, поліноз, діатез, бронхіальна астма і ін

Крім того, у дитини можуть реєструватися різні види алергічних реакцій. Так, мають місце 4 типу реагування. Це імунні відповіді негайного, цитотоксичного, уповільненої і імунокомплексного типу. Найчастіше імунна відповідь негайного типу розвивається через 15-20 хвилин з моменту контакту організму з алергічним фактором і проявляється у формі:

 • набряку Квінке;
 • атопічних дерматитів;
 • алергічних ринітів;
 • поліноз;
 • бронхіальної астми;
 • анафілаксії;
 • кропив’янки.

А от у випадку імунокомплексного типу реагування імунну відповідь організму на алергічні агенти набуває форму лікарської алергії, сироваткової хвороби, алергії на харчові продукти, алергічного альвеоліту, аутоалергічних захворювань (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит та ін).

Що стосується імунної відповіді уповільненого типу, то такий тип алергії виникає через 24-48 годин з моменту взаємодії з алергічними агентами і може проявитися у формі таких хвороб, як бронхіальна астма, контактні дерматити, риніти, аутоалергічних ураження ЦНС або залоз внутрішньої секреції.

Особливості перебігу алергії у дітей

Слід зазначити, що протягом і прояв алергічних реакцій у дітей має свої особливості. Це обумовлено процесом становлення дитячого імунітету. Так, найчастіше алергічні реакції у дитини впливають на загальний стан організму, що проявляється наступним чином:

 • знижується пристосовуваність дитину до навколишньому середовищі;
 • розвивається певна реактивність;
 • з’являється схильність до ряду хвороб;
 • патологічні процеси і захворювання набувають ряд характерних особливостей, серед яких основне місце займають серйозні ускладнення.

Як правило, не всі діти схильні до алергії. Алергія у дитини зазвичай виникає на тлі генетичної схильності, а також великої кількості зовнішніх алергенів, які контактують з дитячим організмом.

Слід зазначити, що алергія у дітей раннього віку найчастіше виражається у формі:

 • шкірних проявів (попрілості, себорея, екзема, свербець та ін);
 • слабкості та вразливості слизових оболонок (блефарит, нежить, кон’юнктивіт, ангіна тощо);
 • дисфункцій ШКТ (нестійкі випорожнення, диспепсія);
 • збільшення лімфатичних вузлів;
 • певних особливостей поведінки (крикливость, дратівливість або, навпаки, інертність і малорухливість);
 • набряклість і блідість шкіри;
 • в’ялість м’язів і підшкірної клітковини;
 • незначне ожиріння;
 • в аналізах крові виявляються еозинофілія, лейкоцитоз (від 18000 до 20000 од.) і зсув нейтрофілів вліво.

Такі прояви характерні для частіше всього зустрічається ексудативно-катаральної нестабільності дитячого організму (аномалія конституції). Крім того, у дітей спостерігаються лімфатико-гіпопластична і нервово-артритическая аномалії.

Необхідно сказати, що перші прояви схильності до алергічних захворювань можуть спостерігатися у дитини у віці 3-5 місяців або навіть раніше. Як правило, пік алергічних проявів припадає на другу половину першого року життя і на початок другого року. До 2-3 років дитина може перерости алергію, однак деяка реактивність організму може зберегтися і на все життя. Це нерідко проявляється у схильності до дисфункцій органів ШКТ, бронхіальної астми, шкірних захворювань та ін. Ось чим небезпечна алергія у дитини.

Запобіжні заходи

Чого потрібно побоюватися, якщо дитина є алергіком і в нього постійно спостерігаються реакції на різні зовнішні подразники? Чим небезпечна алергія у дітей? Перш за все, основні заходи в цьому випадку повинні стосуватися можливості повного виключення контактів з алергенами. Так, профілактичну вакцинацію слід проводити в період ремісії алергічних реакцій і на тлі десенсибілізуючої терапії. Крім того, слід періодично проводити курси вітамінотерапії, гартувати дитини і привчати його вести правильний спосіб життя.

У будь-якому випадку, для того щоб дитина, яка має схильність до алергії, міг повноцінно рости і розвиватися, необхідна консультація і постійне спостереження лікаря-алерголога.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code