vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Аритмія серця: особливості лікування та симптоми

Порушення ритму є одним з важких проявів кардиопатологии. Тому дуже важливо розуміти, що таке аритмія серця, лікування, симптоми захворювання.

Аритмия сердца: особенности лечения и симптомыУ нормі скорочення серцевого м’яза починається з синусового вузла, який являє собою скупчення клітин у правому передсерді. Потім імпульс іде в інший крупний вузол – атріовентрикулярний. Він розташовується в місці переходу передсердь у шлуночки. Потім збудження міокарда передається далі – по лівій і правої ніжок пучка Гіса.

Скорочення при звичайних умовах відбувається рівномірно, і частота ударів в спокої у звичайної людини становить близько 60-100 в хвилину. У спортсменів пульс рідше, так як при тренованому серці йому вдається за одне скорочення проштовхнути більшу кількість крові. У дітей в нормі пульс більш частий, але по мірі росту і розвитку організму він приходить до звичайних показників.

Яка зустрічається аритмія

Як визначити, що таке аритмія? Це будь-які порушення ритму серця, які відрізняються від звичайного – регулярного синусового.

В залежності від того, звідки ідуть імпульси, аритмія поділяється на такі види:

 1. Синусова аритмія. Відзначається синусова тахі – і брадикардія, коли пульс стає частішим або рідкісним, синусова аритмія (скорочення серця йдуть через різні проміжки часу), синдром слабкості синусового вузла.
 1. Идиовентрикулярная або атріовентрикулярна аритмія. Синусовий вузол не працює, ритм йде від АВ-вузла або з нижньої частини передсердь.
 1. Аритмія з різних відділів. Пароксизмальні тахікардії, екстрасистолії.
 1. Аритмії з порушенням провідності. Блокади, синдром WPW.
 1. Змішані. Мерехтіння або тріпотіння передсердь або шлуночків.

Всі симптоми аритмії можуть проявлятися як за причин захворювань у самому серці (ішемічна хвороба, стенокардія, порок, міокардит), так і за внесердечным причин (тиреотоксикоз, лихоманка, інфекційний процес, гіповолемія, шок).

Іноді аритмія буває в нормі: при стресах і хвилюваннях, надмірного фізичного навантаження.

Симптоми аритмії не завжди бувають вираженими. При зниженні частоти пульсу (брадикардії, брадиаритмії) можуть відзначатися наступні ознаки:

 • слабкість, запаморочення;
 • стомлюваність;
 • задишка;
 • непритомний стан, потемніння в очах;

При частішанні пульсу (тахіаритмія):

 • слабкість;
 • задишка;
 • відчуття частого серцебиття;
 • слабкість і стомлюваність.

Іноді ознаки аритмії серця можна виявити тільки на ЕКГ або за допомогою холтерівського моніторування.

Екстрасистолія: особливості, симптоми

Найбільш частим порушенням ритму є екстрасистолія. Вона виникає з-за появи позачергового скорочення серця або серії таких скорочень. Іноді вона може виникати у абсолютно здорової людини як реакція на хвилювання або перевтома, вживання міцної кави або чаю, алкоголю, але в такому випадку вона швидко проходить, не викликає занепокоєння і не носить частий або залповий характер.

При такому явищі, як екстрасистолія, симптоми можуть не виникати і хворий при цьому не пред’являє ніяких скарг, що вказують на наявність такої патології, але іноді людина відзначає:

 • відчуття нерівномірності ударів серця або «перекидання» його в грудній клітці;
 • виникнення задишки на тлі частого або залпової екстрасистолії;
 • тиснуть болі або дискомфорт в області серця;
 • відчуття неспокою, страху, припливів;
 • пітливість.

Симптоми екстрасистолії найчастіше проявляються при функціональних відхилень, хворі при цьому описують їх дуже барвисто. Навпаки, нерідко при серйозних відхилень у роботі серця пацієнти не пред’являють ніяких скарг.

Знаходження при обстеженні на кардіограмі кілька ектопічних вогнищ збудження називається парасистолией.

Класифікація екстрасистол

Якщо поспіль йдуть дві екстрасистоли, то вони називаються парними, а кілька екстрасистол, зареєстрованих поспіль, носять назву залпових або групових.

 1. Чергування однієї ЕС і одного нормального скорочення – це бігемінія. Зустрічається також тригеминия, при якій позачергової імпульс з інших відділів йде стабільно слідом за двома скороченнями.
 1. Зустрічаються також політопні ЕС, які генеруються з декількох вогнищ збудження, і монотопные – з одного і того ж місця.
 1. По причині виникнення вони можуть бути органічні, токсичні та функціональні.

Функціональні види екстрасистол виникають без всякої причини і можуть бути спровоковані стресовими чинниками або вживанням речовин і напоїв, які діють збудливим чином.

Симптоми екстрасистолії органічного походження можуть бути несприятливою ознакою і вказують на розвиток серцевої патології. Вони бувають при дистрофічних змінах міокарда при ішемії серця, розвитку його недостатності, при специфічних захворюваннях з ураженням серцевого м’яза.

Токсичні екстрасистоли з’являються при отруєннях або прийомі деяких медикаментів. Деякі фахівці відносять до такого виду ЕС ті, що проявляються під час тиреотоксикозу або лихоманки.

Іноді причиною розвитку аритмії по типу екстрасистолії можуть служити порушення балансу іонів у клітинах міокарда і позаклітинному просторі.

Несприятливою ознакою можуть бути групові ЕС. З-за безлічі неповноцінних скорочень може відбутися зниження кровотоку в життєво важливих органах (серці, головному мозку, нирках. Це призведе до розвитку інсульту, інфаркту міокарда, гострого нападу стенокардії, виникнення парезів, непритомного стану. Часта поява подібних порушень ритму закінчується хронічною ішемією органів.

Небезпека множинних і залпових екстрасистол полягає в тому, що вони можуть трансформуватися в більш серйозні порушення ритму: тріпотіння і мерехтіння передсердь або шлуночків, пароксизмальну тахікардію. Це призводить до різкого порушення гемодинаміки, тромбозу і летального результату.

Лікування порушень ритму

При наявності функціональних видів аритмій, які проявляються в одиничних випадках і не викликають занепокоєння, терапевтичні методики, як правило, не призначаються. Лікувати порушення ритму необхідно в тому випадку, коли воно може спричинити за собою серйозні наслідки або ж сильно ускладнює життя пацієнта. Цим займається кардіолог або аритмолог.

Якщо у хворого порушення ритму розвиваються на тлі якої-небудь патології, то необхідно в першу чергу прийняти всі заходи по її усуненню або переведення в стан ремісії:

 1. Слід провести санацію всіх хронічних інфекційних вогнищ в організмі, а при гострому процесі пройти антибактеріальну терапію.
 1. При вираженій вегетосудинної дистонії слід приймати препарати заспокійливої дії, виключити з раціону міцні напої, алкоголь, покінчити з такою звичкою, як куріння.
 1. Особливу увагу слід приділити профілактиці і лікування аритмії при наявності кардіальної патології.

Для цього застосовуються:

 1. Препарати, які здатні запобігти тромбоутворення. До них відносяться Аспірин, Клопідогрел. Це допоможе мінімізувати ризик виникнення ускладнень у вигляді інфаркту або інсульту. Можна також на додаток до лікарських засобів використовувати методи народної медицини, але ні в якому разі не замінювати одне іншим.
 1. Лікар може рекомендувати препарати, які покращують метаболічні процеси в міокарді. До них відносяться Рибоксин, Мілдронат, АТФ. Крім того, вони успішно підвищують стійкість кардіоміоцитів до ішемії.
 1. При стійких і злоякісних аритміях, які можуть закінчитися летальним результатом, існує арсенал антиаритмічних засобів, підбираються лікарем строго індивідуально, з урахуванням виду аритмії, причини її виникнення, ступеня ризику при її розвитку.

Іноді за рекомендацією спеціаліста проводиться чрезпищеводная електрокардіостимуляція. Іноді такий метод застосовують для діагностики патології.

При відсутності ефективності медикаментозної терапії застосовується вживлення електрокардіостимулятора (штучного водія ритму). Іноді при рубцях на міокарді проводиться хірургічне відновлення шляхів проведення.

Слід пам’ятати, що синдром аритмії може свідчити про досить серйозні порушення в організмі і роботу серця, тому при виникненні найменших ознак порушення частоти і послідовності серцевих скорочень слід неодмінно звернутися за допомогою до лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code