vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Який вітамін виробляється у людини від знаходження під сонцем?

Під дією ультрафіолетових променів у шкірі людини виробляється вітамін від сонця, тобто речовин, які об’єднані загальною назвою «вітамін Д». Вони беруть участь у всіх життєво важливих процесах в організмі. Без них неможливо уявити собі роботу серця, мозку, м’язів і ендокринної системи. Функції вітаміну Д включають в себе допомогу в засвоєнні кальцію та інших мінеральних речовин, які потрібні для міцних кісток, еластичних і сильних м’язів, у першу чергу для м’яза серця. Дуже негативно позначається нестача вітаміну Д в дитячому віці: підвищується ризик рахіту, виникають серйозні порушення в формуванні скелета. Нервова система потребує достатньої кількості вітаміну Д, як і нирки, і печінка.

Какой витамин вырабатывается у человека от нахождения под солнцем?

Всі процеси в організмі тісно взаємопов’язані, і для підтримки нормального метаболізму дуже важливий вітамін Д.

Як отримати вітамін Д?

Всупереч розхожій думці про те, що вітамін Д виробляється завдяки великої кількості сонячного світла, це не є правдою. Навіть жителі Півночі Росії можуть отримати його, якщо перебувають на сонці протягом всього півгодини в день. Важливо збільшити площу поверхні шкіри, на яку потрапляє сонячне світло, тому приймати сонячну ванну з відкритими кінцівками і спиною. Людина може накопичувати вітаміни від сонця в запас, щоб використовувати ці запаси під час холодного сезону. Підшкірна жирова клітковина ссавців і риб володіє унікальною здатністю зберігати вітамін Д необмежену кількість часу, саме тому їм так багата жирна морська і океанічна риба. Додатковим плюсом є те, що правильне засвоєння вітаміну Д з їжі відбувається саме за участю жирів. Коли людина хоче заповнити дефіцит, йому досить включити в свою дієту:

 • тріску, сьомгу, лосося, форель та інші види морської риби;
 • жирні молочні продукти – сметану, вершки, вершкове масло, сири;
 • лісові гриби лисички;
 • риб’ячий жир;
 • жирне м’ясо, свинину, яловичину.

З точки зору хімії під найменуванням «вітамін Д» виступає ціла група речовин – кальциферолів, найважливіші з яких – Д3 і Д2. Сонце дає можливість синтезувати саме Д3, а разом з насиченою тваринними жирами їжею можна отримати Д2. Ці речовини є спорідненими, але не повністю аналогічними один одному. При аналізі на кількість вітаміну Д в організмі конкретної людини враховуються обидва показника, тому що обидва мають значення для здоров’я.

Прийом вітамінів

Якщо роль кальциферолів для людини настільки значна, чому досі не введений обов’язковий прийом вітамінів? Вітамін сонця засвоюється і синтезується у людей з різною інтенсивністю. Якщо предки людини протягом багатьох поколінь існували на бідних сонячним світлом територіях, то в їх раціоні було більше їжі тваринного походження. Тому і метаболізм цієї групи людей перебудувався під отримання переважно Д2. Для деяких етнічних груп зовсім не обов’язково тривале перебування на сонці, але підтримка звичної дієти виявляється критично важливою, адже на це розрахований весь обмін речовин. Але якщо предки людини тривалий час жили на територіях сонячних країн, а потім він або його батьки переїхали в дуже похмурий регіон, у нього з великою часткою ймовірності буде дефіцит вітаміну Д. За якими ознаками можна самостійно запідозрити недостатність кальциферолів:

 • погіршується імунітет, людина часто і довго хворіє;
 • знижується гострота зору;
 • стають крихкими кістки;
 • погіршуються якість і колір зубної емалі;
 • страждає сон, з’являється безсоння;
 • знижується апетит, на тлі відмови від їжі знижується вага.

Існує дуже щільний зв’язок між вітаміном Д і здоров’ям кісток людини, адже без достатньої кількості кальциферолів неможливо отримати з їжі мінеральні речовини. Якщо в організмі недостатньо вітаміну Д, то відбувається перерозподіл кальцію. В першу чергу мінеральними речовинами забезпечуються головний мозок і серце. Відбувається витягування кальцію з усіх доступних джерел, з кісток та зубної емалі. Через зниження мінералізації кісткової тканини скелет стає крихким, багаторазово зростає ризик переломів.

Таке захворювання, як остеопороз, часто виникає на тлі авітамінозу Д. Особливо швидко цей процес можна помітити на прикладі дітей та немовлят. Якщо дитина не отримує достатньо тваринних жирів і сонця, у нього може розвинутися рахіт. У терапії рахіту завжди призначається посилений прийом кальциферолів. Так можна швидше заповнити дефіцит і дати дитині шанс на формування нормального скелета. Класичний риб’ячий жир в Радянському Союзі давали дітям. Він допомагав у профілактиці рахіту, сприяв нормалізації кількості вітаміну Д. Лікарі призначають цей засіб вагітним, адже щоб у плода сформувалися міцні кістки, потрібно дуже багато мінеральних речовин.

При плануванні вагітності слід враховувати, що якщо в організмі жінки буде нестача вітаміну Д, то кальцій на формування скелета дитини буде взятий з її кісткової тканини. Щоб за підсумками вагітності стан кісток і зубів жінки не постраждав, потрібно обов’язково ввести в свій раціон продукти з вітаміном Д, а також за рекомендацією лікаря використовувати вітамінні комплекси.

Як визначити, чи достатньо вітаміну Д?

Якщо у людини не спостерігається ніяких проблем з імунною системою – у його зубів міцна і здорова емаль. Також його не турбують проблеми зі сном. Він з апетитом поглинає їжу. Якщо все це є, у нього не буде дефіциту вітаміну Д. Якщо є якісь підозри, слід звернутися до дільничного терапевта, отримати направлення на спеціальний аналіз. З медичної точки зору значення мають тільки ці дані. Стан людини може не так швидко відреагувати на зміни в метаболізмі. Для аналізу береться кров з вени вранці натщесерце.

Щоб результати дослідження максимально відображали реальну ситуацію, потрібно за тиждень до здачі крові припинити вживати спиртне, а за дві доби – виключити з раціону жирне м’ясо і рибу. Особливо важливо не допускати браку вітаміну Д в дитячому і дитячому віці, коли формування і зростання кісток відбувається надзвичайно інтенсивно. Перш чим призначати дитині прийом будь-яких спеціальних вітамінів і харчових добавок, потрібно обов’язково отримати консультацію педіатра, тому що надлишок вітаміну Д не є чимось хорошим.

Гіпервітаміноз Д

Симптоми передозування вітаміну Д можуть виникати на тлі прийому препаратів для засвоєння кальцію. В рідкісних випадках це відбувається при частому вживанні риб’ячого жиру та інших жирів тваринного походження. Надлишок кальциферолів можна припустити за такими ознаками:

 • розлад шлунку, проноси і запори;
 • нудота і блювання;
 • підвищення температури;
 • біль у м’язах і кістках;
 • головний біль і важкість у голові;
 • порушення роботи серця, підвищення артеріального тиску;
 • інтенсивний біль у суглобах;
 • спазми м’язів, судороги, порушення дихання;
 • при повільному зростанні рівня вітаміну Д спостерігається остеопороз і мінералізація хрящової тканини, що утрудняє руху в суглобах.

Гостре передозування вітаміном Д представляє велику небезпеку для життя людини. Тоді потрібна негайна госпіталізація і лікарська допомога. Хронічне передозування призводить до захворювань опорно-рухового апарату. Саме тому деякі дуже дбайливі мами, які без міри дають дитині риб’ячий жир. Бо своїми діями приносять більше шкоди, чим користі. При прийомі будь-яких засобів завжди потрібно дотримуватися середньодобової дози. Треба враховувати вік і вагу дитини. Ткож слід попередньо консультуватися з компетентним лікарем. Без аналізу на підставі припущень можна діагностувати недолік вітаміну Д.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code