vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Якою буває патологія вагітності?

Патологія вагітності – це різного роду ускладнення при виношуванні жінкою дитини, які здатні завдати шкоду і дитині, і мамі. Найвідоміші ускладнення це позаматкова вагітність, аборт, недокрів’я дитини і матері, токсикоз, патологія плаценти, недорозвиненість плоду, гемолітична хвороба ембріона.

Какой бывает патология беременности?

Варто сказати, що правильне і грамотне спостереження за майбутньою мамою і надання їй своєчасної фахової допомоги у важких ситуаціях здатні запобігти появі ускладнень або ж мінімізувати їх протікання. Багато патології можна виявити за допомогою УЗД.

Наскільки небезпечний ризик

Оцінка ризику обговорюється лікарем фахівцем з матір’ю на початку виношування майбутнього малюка. В акушерській практиці головним критерієм спостереження за вагітністю залишається оцінка ризику перинатальної патології в період виношування. Тут враховуються всі можливі фактори, які ускладнюють перебіг вагітності і стан жінки. Такі фактори виділяють кілька груп:

  1. Захворювання жінки в період виношування. Це можуть бути хвороби внутрішніх органів, сильний токсикоз, гострі інфекції (грип, ангіна), хронічні хвороби, кровотечі з матки при резус-конфлікті.
  2. Соціальні та біологічні явища. Шкідливі умови праці, віковий бар’єр – жінки старше 30 років і чоловіки старші 40 років, зловживання алкоголем і куріння можуть викликати хромосомні зміни і інші патології.
  3. Захворювання плода різного характеру. Паратрофія – коли вага дитини вище норми, гіпотрофія плода – вага дитини нижче норми, гіпоксія, коли дитина отримує недостатньо кисню, також є поняття гіпертрофія, коли маса дитини перевищує нормальну вагу більш чим на 10%.
  4. Акушерсько-гінекологічні фактори. Виявляються під час консультацій з майбутньою мамою і при огляді на кріслі. Сюди входять – аборти між 1 і 2 вагітністю, безпліддя, захворювання попереднього плода, народження мертвої дитини, число пологів – 5-6 і більше, народження малюка раніше терміну, захворювання матері з гінекологічної частини.

Недокрів’я і недорозвиненість

Недорозвинення плоду – це результат різних порушень в розвитку ембріона. Всім відомо, що саме від матері малюк отримує всі поживні речовини і кисень. Тому хвороби матері або дефіцит в її організмі вітамінів і поживних елементів можуть виявитися згубними для малюка. Кретинізм – недорозвинення плоду при поганій роботі щитовидної залози (не вистачає йоду). Якщо жінка має будь-які захворювання щитовидки, то її організм виробляє менше гормонів, і плід перестає розвиватися. Ці гормони впливають на розвиток кісток та нервової системи. Також зростання скелета плода може бути порушене нестачею кальцію.

Анемія (недокрів’я) – часта патологія вагітності. Порушується нормальний розвиток ембріона або раніше часу переривається вагітність за рахунок нестачі кисню. Часто анемія з’являється через нестачу в організмі матері мінералів і вітамінів. Як правило, не вистачає фолієвої кислоти і заліза. Жінка може відчувати сухість шкіри, скаржитися на потріскані губи, погане волосся і нігті. Плід розвивається повільно або завмирає зовсім.

Найбільше страждає головний мозок ембріона, оскільки цей орган більш чутливий до нестачі кисню, чим інші.

“Погана вагітність” і токсикози

При позаматковій вагітності зародок розвивається в матковій трубі, на різних органах очеревини, яєчниках або шийці матки. Якщо запліднена яйцеклітина прикріпилася до стінки маткової труби, то її розвиток призводить до збільшення і розриву труби, рясної кровотечі і викидня. Як правило, така вагітність переривається на 4-7 тижні. Симптоми можуть бути такі: сильні болі внизу живота, швидка стомлюваність, запаморочення, зміна кольору шкіри. При відторгненні зародка болі можуть бути і несильними, а виділення слабкими. Однак якщо такі ознаки є, і менструація не настає, то жінці терміново потрібно показатися лікарю. Оскільки при розриві труби настає сильна кровотеча, яка може призвести до серйозних і навіть смертельних для жінки наслідків.

Що впливає на позаматкову вагітність? Відповідь проста – хронічні хвороби статевих органів, спайки в трубах і т. д. Виявити «погану» вагітність допоможе УЗД.

Частими ускладненнями виношування плоду залишаються токсикози. Вони підрозділяються на ранні до 19 тижнів і пізніші від 19 до 41 тижня виношування. Токсини виникають за рахунок порушення обмінних процесів матері в період виношування малюка. Багато лікарів не виключають, що токсикоз може з’явитися від імунних та алергічних змін.

Симптоми легкого токсикозу – це блювота і виділення великої кількості слини. Частота блювоти може бути пару разів за день і навіть щогодинною. Виділення слини може доходити до 1 літра на добу. При інших формах токсикозу можуть з’явитися свербіж, астма, екзема. Що стосується пізньої форми, то тут симптоми більш небезпечні та можуть представляти серйозну загрозу для здоров’я малюка і мами. Пізній токсикоз зустрічається у 10% вагітних і здатний порушити роботу внутрішніх органів матері. Сильно порушується робота мозку, серця, нирок, кровоносних судин.

Симптоми пізнього токсикозу – це підвищений тиск, набряки, еклампсія. Дуже небезпечними вважаються прееклампсія, нефропатія і гіпертонія. Прееклампсія з’являється як наслідок високого артеріального тиску і порушень нормальної роботи нирок, що негативно позначається на роботі мозку. При даній патології плода у жінки починає крутитися голова, постійно хочеться спати, відкривається блювота, втрачається зір. Якщо не лікувати прееклампсію, то вона перейде в еклампсію, при якій можуть з’явитися судоми, і вагітна почне втрачати свідомість. Часто при еклампсії виникають такі ускладнення як: пневмонія, дихальна і серцева недостатність, набряк мозку, смерть ембріона, відшарування сітківки.

Нефропатія – це ураження нирок, при якому сіль не виводиться і вода в організмі затримується. Гіпертензія з’являється внаслідок ураження нирок та зміни роботи кровеносно-судинної системи. Якщо тривалий час жінка відчуває підвищення артеріального тиску, то може з’явитися спазм судин, що негативно позначиться на стані плаценти і циркуляції кисню до плоду. Такий стан здатний перервати вагітність.

Викидень і гемолітична патологія

Викидень – мимовільне відторгнення ембріона. До цього стану можуть призвести запальні процеси статевих органів жінки. До 12 тижнів переривання вагітності називають раннім абортом, а в 13-20 пізнім. На більш пізніх термінах переривання виношування дитини називають штучними пологами. На термін 29 тижнів дитина може залишитися живою, якщо йому нададуть фахову допомогу.

Ще викидню сприяють гормональні перепади, недостатність в організмі мінералів і вітамінів, патологія ембріона внутрішньоутробна.

Симптоми мимовільного викидня: криваві виділення, сильні переймоподібні болі внизу живота. У цей момент плодове яйце починає відшаровуватися, проте в деяких випадках вагітність можна ще врятувати. Якщо кровотеча посилюється і стає рясною, то шанс на порятунок мінімальний.

Така патологія як гемолітична хвороба виникає у жінок з негативним резус-фактором крові, в той час як у плоду резус-позитивний (Rh+ залежить повністю від батька). Організм вагітної починає боротися з чужорідним білком, який є в складі позитивної групи крові, шляхом вироблення антитіл. Ці антитіла по судинах потрапляють у кров ембріона і провокують порушення еритроцитів. У багатьох випадках сильне руйнування клітин у ембріона або у народженого малюка може привести до смертельного результату.

Резус конфлікт, як правило, буває у жінок при виношуванні другого малюка з урахуванням, що перша дитина теж володіла позитивною групою крові. На сьогоднішній день визначити групу і резус крові можна, здавши спеціальні аналізи. А сучасні препарати допоможуть жінці впоратися з цією проблемою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code