vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як робиться скринінг під час вагітності?

Кожна жінка, яка дізнається про вагітність, що настала, розуміє, що тепер необхідно безліч аналізів і обстежень. Скринінг при вагітності – один із способів обстеження, який може стояти майбутньої матері за рішенням її лікуючого лікаря.

Как делается скрининг при беременности?

Перинатальний скринінг – це комплекс аналізів, спрямованих на те, щоб виявити ризик розвитку патологічних відхилень у плоду. Скринінг в медицині допомагає виявити під час вагітності такі патології розвитку дитини, як синдроми Дауна і Едвардса, відхилення в освіті нервової трубки, триплодия. Скрининги під час вагітності умовно розділяються за кількістю триместрів, тому що на кожному етапі розвитку дитини потрібні певні обстеження.

Скринінг під час першого триместру

Першим триместром прийнято вважати перші 13 тижнів від останньої менструації. В період з 8 по 13 тиждень майбутньої матері доведеться пройти різноманітні тестування.

У яких випадках рекомендується скринінг? Обстеження необхідно пройти:

 1. Тим, у кого при минулих вагітностях було завмирання плоду або народження мертвої дитини.
 2. Жінок, вагітність у яких наступила внаслідок статевого акту з близьким родичем.
 3. Тим, хто переніс два і більше викиднів.
 4. Тим, у кого вже є діти з синдромом Дауна або іншими відхиленнями від норми.
 5. При наявності родичів з генетичними патологіями.
 6. Якщо під час виношування було інфекційне або вірусне захворювання.
 7. Якщо майбутньої матері більше 30 років.
 8. Якщо жінці в період виношування довелося приймати препарати протипоказані під час вагітності.

Підготовка до скринінгу

При скринінгу під час першого триместру обов’язковою процедурою є УЗД. Ультразвукове обстеження може бути двох видів: трансвагінальне і абдомінальне. У першому випадку ніякої підготовки не потрібно. При абдомінальному способі необхідно, щоб сечовий міхур був заповнений. За півгодини до проведення ультразвукового дослідження майбутньої матері потрібно випити велику кількість води (близько 2 л).

Перед тим як здавати аналіз крові, перед скринінгом при першому триместрі теж потрібно трохи підготуватися. Підготовка полягає в тому, що за 4 години перед забором крові не можна нічого їсти. Крім того, перед здачею крові рекомендована дієта (для одержання більш точних результатів). За день до запланованої дати здачі аналізу потрібно відмовитися від шоколаду, м’ясних і жирних продуктів та морепродуктів.

Як проходить скринінг під час першого триместру?

Перший сеанс починається з загального обстеження. Лікар повинен вивчити історію хвороби майбутньої матері і провести огляд, який дасть інформацію про вагу і артеріальному тиску вагітної.

Скринінг при першому триместрі включає в себе УЗД, аналіз сечі, біохімічний аналіз крові, тест на групу крові і резус-фактор, аналізи на ВІЛ та інші венеричні або вірусні захворювання (сифіліс, гепатит та ін), а також пренатальний скринінг трисомії.

Пренатальний скринінг трисомії перевіряє рівень ХГЛ (хоріонічний гормон людини, або гормон вагітності) і РАРР-А (спеціальний білок, який забезпечує роботу плаценти і відповідає за імунітет організму жінки).

Гормон ХГЛ – головний показник наявності у жінки вагітності. У першому триместрі гормон із збільшенням терміну вагітності зростає. Максимального свого значення він досягає до 12 тижня. Після цього він поступово зменшується і в підсумку утримується на одному і тому ж рівні. ХГЛ складається з двох частин (альфа і бета). У діагностиці відхилень використовують бету. У разі якщо пренатальний скринінг трисомії показав високий ХГЛ саме в частині бета, то це може означати:

 • багатоплідність;
 • синдром Дауна або інші патології;
 • токсикоз;
 • цукровий діабет;
 • невірно встановлені терміни вагітності.

Низький ХГЛ позначає:

 • позаматкову вагітність;
 • загрозу викидня;
 • затримку розвитку дитини;
 • плацентарну недостатність;
 • загибель плоду.

Низький рівень РАРР-А може означати:

 • хромосомні аномалії плоду;
 • синдроми Дауна, Едвардса та ін;
 • загрозу викидня.

У разі якщо рівень РАРР-А підвищений, то це не повинно бути підставою для будь-яких турбот. Фахівці стверджують, що це норма скринінгу, а ризик появи відхилень з підвищеним РАРР-А такий же, як і у тих, у кого він у нормі. Крім того, в першому триместрі проводиться генетичний скринінг, який допоможе визначити, чи є у майбутніх батьків якісь генетичні захворювання. Генетичне обстеження включає в себе тестування на кістозний фіброз, клітинну анемію і хвороба Тея-Сакса.

В кінці першого триместру лікар проводить біопсію хоріона. Мета такого серйозного тестування – дослідження на різні генетичні відхилення та хромосомні патології. Тестування проходить наступним чином: під ретельним контролем УЗД-апарату через передню стінку очеревини вводиться голка, з допомогою якої береться проба тканин плаценти. Але, погоджуючись на цю процедуру, варто пам’ятати про те, що вона досить ризикована. Існує одновідсоткова ймовірність викидня. Тому просто заради інтересу це тестування краще не проходити, а тільки по серйозних показань.

Обстеження під час другого триместру

Скринінг-діагностика робиться з 15 по 20 тиждень. Проходження пренатального скринінгу трисомії підвищує до 80% шанс виявити синдром Дауна.

Цей та інші синдроми можна визначити за допомогою УЗД-обстеження. Результати скринінгу повинен пояснити лікуючий лікар, тому що їх розшифровка вимагає спеціальних знань. Але є особливі зовнішні ознаки, які можуть бути видні на ультразвуковому скринінгу.

Синдром Едвардса. На УЗД видно, що у плода є пуповинна грижа, носова кістка не візуалізується, знижена частота ударів серця. Є лише одна артерія в пуповині замість запланованих двох.

Синдром Дауна. Ознакою цієї патології є погана візуалізація кісток носа після 14 тижні, а до цього її не було видно зовсім. Контури обличчя у разі цього синдрому нечітко виражені.

Синдром Патау. Візуальні показники цього синдрому – це пуповинна грижа, патологія розвитку деяких ділянок головного мозку дитини, прискорене серцебиття.

Крім того, скринінг-діагностика може виявити патології розвитку нервової трубки, наприклад, розщеплення хребетних дуг. У цьому випадку, на відміну від генетичних патологій, існує ймовірність вилікувати такі порушення. При виявленні патології у перинатальному центрі приймається рішення про проведення кесаревого розтину, при якому дитина буде акуратно витягли з утроби матері без травм хребта. Розщеплені хребетні дуги незабаром після народження закриваються.

Скринінг під час третього триместру

На третьому триместрі скринінг-діагностика включає в себе кілька заходів: УЗД, доплерометрия, КТГ. Ці процедури потрібні на третьому триместрі для виявлення вад, які можуть проявитися лише на останніх тижнях виношування.

КТГ, або кардіотокографія, можна віднести до способів функціональної діагностики. Вона дозволяє провести оцінку плоду в період вагітності, а також його серцебиття. КТГ чутлива до рухів плода і скорочень матки, тому змінює свої значення залежно від цього. Це обстеження призначається тільки після 32 тижня, коли між руховою активністю плоду і частотою серцебиття існує чіткий взаємозв’язок.

Часто внаслідок пологів у жінок діагностується ерозія шийки матки. У цих випадках рекомендується пройти цервікальний скринінг. Цей метод діагностики дозволить перевірити вірогідність розвитку раку шийки матки.

Якщо є показання до проведення скринінгу і лікар спостерігає тенденцію до розвитку якоїсь патології, то краще провести це обстеження і бути готовою до всього заздалегідь. Можливо, вдасться запобігти розвиток якогось пороку до або відразу після народження дитини.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code