vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Як проявляється перелом стопи: ознаки і лікування?

Іноді буває так, що складно визначити перелом стопи, ознаки якого слабо виражені. Тому поговоримо про те, які кістки в споті можна зламати і особливості таких переломів. Також після визначення захворювання розберемо процедуру першої допомоги при таких травмах.

Как проявляется перелом стопы: признаки и лечение?

Кістки стопи і види переломів

Перелом кісток стопи – досить часта травма. Такі переломи мають частку до 10% від загальної сукупності всіх переломів. Дану травму можна отримати у разі навантаження кісток більшою силою, чим вони можуть витримати, або в результаті їх слабкості. Також можливі механічні причини, наприклад, якщо на стопу опустити важкий предмет. Отримавши таку травму, ніяк не можна нехтувати симптомами і намагатися лікувати її самому, адже так можна зробити зсув пошкоджених кісток всередині стопи, що виробляє до її деформації і неправильної форми. Якщо кістки зростуться в неправильному положенні, це може спричинити за собою масу неприємностей.

Всього в стопі 26 кісток, які пов’язані між собою безліччю дрібних зв’язок і суглобів. Нескладно здогадатися, що порушення цілісності одного елемента потягне за собою інші неприємні події. До того ж травма кожної групи кісток має свої симптоми і методи лікування. Для початку ознайомимося з видами переломів стопи, які бувають наступними:

  • фаланги пальців і плеснові кістки;
  • таранна;
  • кубовидна;
  • човноподібна;
  • клиноподібна.

Ще переломи бувають закриті і відкриті. Тут будуть описуватися ознаки закритого перелому, так як всі повинні знати один основний ознака, який розвіює всі сумніви відкритого перелому, якщо кому-то ще невідомо, то це стирчить з тіла кістка.

Травма таранної кістки

Перелом таранної кістки зустрічається досить рідко. Вважається важким пошкодженням, яке часто супроводжується разом з іншими пошкодженнями (перелом, вивих стопи). В основному таку травму можна отримати з-за падіння з висоти або підвертання стопи. При такому переломі стопи ознаками є:

  • набряклість гомілковостопного суглоба і стопи;
  • стеж внутрішнього крововиливу на шкірі;
  • сильні болі в пошкодженій області.

Можливий більш серйозний випадок, коли при травмі кістки зміщені зі свого місця або розколюються на дрібні шматочки. А якщо перелом зі зміщенням, то буде видно деформація. Також при травмі хворий не може рухати стопою, так як відчуває при цьому сильну біль. Показати всю картину перелому і його серйозність допоможе рентген, зроблений у двох проекціях. Далі лікар проводить репозицію уламків. Чому потрібно відразу звертатися до лікаря? Бо якщо відразу не поставити все на місце, всі уламки кістки невірно можуть зростися, а в неправильному положенні їх репозиція вже буде неможлива. В такому випадку доведеться робити відкрите вправлення кісток і скелетне витяжіння.

Для фіксації стопи накладають гіпс строком від 3 до 5 тижнів залежно від тяжкості травми. Через кілька тижнів пацієнту можна виймати ногу з шини і намагатися робити активні рухи або різні вправи для гомілковостопного суглоба. Рекомендується часто щоб уникнути розвитку травматичного плоскостопості поносити спеціальний супінатор. Тому при такій проблемі в терміновому порядку необхідно звернутися до спеціалізованого лікаря, який після проведення деяких процедур зможе точно розпізнати, які кістки зламані, щоб при необхідності вправити їх на місце.

Травма човноподібної кістки

Розглянемо іншу кістка, яку легко зламати. Як правило, причиною перелому човноподібної кістки виступає падіння на тильну частину стопи важкого предмета. Ще однією причиною може служити надмірне навантаження, при якій виникає здавлення човноподібної кістки між таранної головкою і клиноподібними кістками.

Подібний перелом часто поєднується з іншими переломами.

Симптоми проявляються у вигляді припухлості і слідів крововиливи на тильній стороні стопи. Постраждалий не може стати на ноги з-за сильного болю. Болючість можуть викликати навіть спроби поворухнути пошкодженої стопою. Для діагностики, як і в попередньому випадку, роблять рентгенівські знімки у двох проекціях. Першим ділом дати хворому анальгетик для зняття болю, дочекатися дії таблеток і тільки тоді намагатися знерухомити пошкоджену ногу, за допомогою бинтів акуратно зафіксувавши гомілку. Бажано надати нозі підняте положення, це посилить відтік крові від кінцівки і зменшить набряклість. Якщо ж спроба підняти пошкоджену ногу тільки посилює біль, то потрібно спробувати знайти найбільш зручне положення ноги, при якому біль буде мінімальною.

Якщо при переломі немає зміщення кісточок або її шматочків, то моделюють склепіння стопи і накладають разом з ними циркулярну гіпсову пов’язку. Пов’язка носиться близько 5 тижнів. Якщо ж має місце зміщення, то проводять вправлення зміщеного фрагмента або цілу операцію по складанню кісточок. Після чого все ж ретельно моделюють склепіння стопи і накладають циркулярну гіпсову пов’язку терміном не менше 10 тижнів.

Категорично забороняється перевантажувати ногу, а пересування здійснювати тільки за допомогою милиць.

Плюсневая і кубовидна кістка

Найбільш часто зустрічається травма з усіх перерахованих тут – це перелом плеснової кістки. Зламати її можна при прямому впливі фактора, до прикладу, якщо кістка переїхав автомобіль, на ногу впав важкий предмет або в результаті удару кінцівки. Бувають травми поодинокі та множинні.

При одиночному перелом стопи ознаками служать набряклість на тильній стороні стопи і підошві, больові відчуття при дотику до ударенному місцем. Множинний перелом характеризується набряком всієї стопи, больовими відчуттями при русі, неможливістю опори на травмовану стопу, слідами крововиливи. Визначають характер перелому за допомогою все тих же двох рентгенівських проекцій (за винятком п’ятої плеснової кістки, при переломі якої роблять три проекції).

Лікування перелому стопи подібного характеру відбувається за допомогою накладання задній гіпсової шини терміном до 30 днів. При переломі зі зміщенням роблять вправлення або скелетне витяжіння. Для фіксації накладають гіпсову пов’язку з так званим каблучком. Що гойдається кубовидної кістки, то потерпілий відчуває біль при переломі внаслідок руху стопою, спостерігається набряк м’яких тканин. Діагностика проводиться за допомогою рентгена і накладання циркулярної гіпсової пов’язки на 5 тижнів. Важливим моментом після лікування перелому і зняття гіпсу є реабілітація ноги. Щоб повернути колишню рухливість суглобів і змусити їх нормально функціонувати, лікар повинен призначити спеціальний комплекс вправ. Такий процес буває досить довгим, тому іноді необхідно запастися терпінням.

Надання першої допомоги

Якщо ж перелом зі зміщенням або відкритий, його ніяк не можна намагатися вправити самому, оскільки це може лише погіршити і без того погану ситуацію. До того ж спроба самостійно вправити кістку може призвести до больового шоку, від якого потерпілий може втратити свідомість або взагалі померти. Ще проблема полягає в тому, що без підготовки можна неправильно провести вправлення, тим самим збільшивши стан кістки, наробити від неї осколків і зробити ряд інших нехороших речей, які залишаться з потерпілим на все його життя. Подібна операція повинна проводитися тільки кваліфікованим (і бажано досвідченим) лікарем! І ще, навіть якщо ви знаєте ознаки перелому кісток для кожного випадку, в будь-якому випадку потрібно робити рентген, адже тільки він дасть повну картину про характер травми.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code