vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

Узд нирок і сечового міхура: як правильно підготуватися?

Пацієнти, що страждають захворюваннями сечовидільної системи, цікавляться питанням про УЗД нирок і сечового міхура. Як підготуватися до обстеження правильно? Існує кілька основних правил щодо проведення самої процедури, а також загальні показання та основні види таких специфічних досліджень.

Узи почек и мочевого пузыря: как правильно подготовиться?

Ультразвукове обстеження зараз вважається одним з найбільш інформативних способів і методів для діагностики захворювань. УЗД легке у застосуванні, не вимагає від пацієнта ніяких особливих витрат. Також метод переноситься без всяких наслідків та не потребує використання та введення в організм хворого ніяких контрастних речовин. Даний метод жосить надійний. Він практично із стовідсотковою точністю визначає наявність запального процесу або якого-небудь новоутворення. Таке дослідження можна проводити по кілька разів: воно не має ніякого побічного впливу на організм пацієнта.

Основні види УЗД нирок

Існує два основних види ультразвукового дослідження нирок:

 1. Ультразвукова ехографія.

Застосовують, коли потрібно точно дізнатися топографію нирок, визначити все наявні порушення в їх паренхімі, виявити присутність будь-яких новоутворень.

Такий метод ґрунтується на тому, що сам по собі ультразвук завжди здатний швидко проходити через різні рідини. Хвилі відбиваються від тих тканин і органів, які мають різну щільність.

 1. Ультразвукова доплерографія.

Метод являє собою оцінку стану загального процесу кровообігу у всіх судинах нирок. Ефект самого Доплера ґрунтується на тому, що середня частота хвиль, що відбиваються від датчика самого апарату і тих, які відбиваються від елементів людської крові, значно відрізняються. Обробка різниці частот відбувається автоматично і відображається на екрані у вигляді спеціального графіка. За допомогою візуального аналізу проводять визначення кровотоку в нирках. Таким чином визначаються порушення кровообігу як ламінарного, так і турбулентного характеру.

Підготовка пацієнта до безпосереднього проведення процедури УЗД нирок

Як підготуватися до цього дослідження? Особливістю ультразвукових хвиль є те, що вони відмінно проходять через різні рідини, але ніяк не проявляють себе при наявності в самій порожнині певної кількості повітря. Тому даному дослідженню часто може перешкодити наявність надлишкової кількості накопичених газів в черевній порожнині. Таким чином, вся підготовка до проведення ультразвукового дослідження нирок полягає лише в тому, щоб звільнити весь кишечник пацієнта від всіх газів і накопичених шлаків.

Ще за кілька днів до призначеного дослідження пацієнт повинен дотримуватись спеціальної дієти. З раціону слід виключити свіжу капусту, картоплю, коров’яче молоко, чорний хліб, свіжі овочі та деякі фрукти, а також все солодке. Вже за три дні до самого УЗД регулярно приймають активоване вугілля або ж Еспумізан. Такі сорбенти здатні знижувати рівень метеоризму і зменшувати кількість газів в кишечнику. Перед самим дослідженням рекомендується легка вечеря. Перед сном їсти категорично забороняється. Після вечері треба обов’язково зробити хорошу очисну клізму. Безпосередньо в день дослідження приймати їжу і пити не забороняється.

Перед тим, як готуватись до такого обстеження, слід знати симптоми, що свідчать про розвиток захворювання нирок. Основними показаннями до безпосереднього проведення будь-якого УЗД вважаються:

 • підвищення звичного артеріального тиску з досить частими і сильними головними болями;
 • сильні безпричинні набряки обличчя і особливо ніг;
 • стійке порушення процесів сечовипускання;
 • болі у всій поперекової області.

Захворювання, які виявляє ультразвукове дослідження нирок

Наприклад, нирковокам’яна хвороба носить хронічний і постійний характер. Камінці утворюються безпосередньо в нирках. Захворювання пов’язане із загальним порушенням процесу обміну деяких речовин, з-за якого в нирках накопичуються солі. Далі це солі перетворюються на невеликі камені. Вони можуть бути як поодинокими, так і множинними.

Саме рух цих каменів у сечовивідних каналів може спровокувати розвиток гострої і стійкої ниркової коліки. При цьому спостерігається раптове і стійке порушення необхідного відтоку сечі. Такий стан вимагає надання термінової і кваліфікованої допомоги.

Буває і пієлонефрит. Може бути як гострим, так і затяжним хронічним. Проявляється у вигляді запалень всіх сечових шляхів. При цьому з’являються сильні болі в області попереку, стійке порушення необхідного відтоку сечі, підвищується температура тіла.

Іноді зустрічаються вроджені патології судинної системи нирок. Тоді в нирках порушується кровопостачання, припиняється відтік сечі, піднімається тиск, з’являються сильні головні болі. Утворюються сильні набряки, аж до розвитку гострої ниркової недостатності.

Крім того, мають місце кісти і деякі пухлини нирок, які теж можуть бути як доброякісними, так і носити злоякісний характер.

УЗД сечового міхура

УЗД сечового міхура також вимагає підготовки: це найбільш інформативний спосіб діагностики деяких захворювань. Безпосередньо перед дослідженням потрібно виконувати всі рекомендації лікаря. Правильна підготовка впливає на правильність проведення та чіткий аналіз отриманих результатів дослідження.

Основні показання до точного проведення процедури:

 • надзвичайно часті позиви до процесу сечовипускання;
 • болі в самій надлобковій області;
 • виділення крові разом з сечею;
 • наявність різних каменів в порожнині сечового міхура;
 • утруднене сечовипускання;
 • міхурово-сечовідний рефлюкс.

Підготовка при призначенні УЗД сечового міхура

Лише за 2 години до початку обстеження слід випити не менше двох літрів негазованої води або будь-якої іншої рідини. Під час проведення процедури ваш сечовий міхур повинен бути повністю заповнений. Все це необхідно для кращої і коректної візуалізації структури органу. Більш фізіологічним заходом можна вважати утримання від сечовипускання протягом близько 6 годин до початку процедури.

Доступ виконують через черевну стінку. При сильному ожирінні або ж наявності будь-якої пухлини дослідження проводять через пряму кишку, а у жінок можливо трансвагінально. Процедура триває не більше, чим 15 хвилин.

В даному випадку пацієнта кладуть на спину. На певну надлобкову область наносять спеціальний гель і за допомогою приладу сканується сечовий міхур.

При проведенні такого дослідження можна оцінити:

 • форму міхура і наявність у ній асиметрії;
 • його розміри, які можуть бути як маленькими, так і досить великими, що буде свідчити про наявність патологічного процесу;
 • добре змальовуються всі внутрішні і зовнішні контури міхура;
 • оцінюється характер вмісту. Це може бути сеча, кров або гній;
 • виявлення в порожнині самого міхура яких-небудь сторонніх тіл або ж новоутворень, оцінюється їх форма, розмір і рухливість;
 • присутність будь-яких травматичних пошкоджень стінок міхура, внаслідок чого порушується їх цілісність.

Наприклад, при хронічному циститі контури міхура будуть нерівномірними, а його структура дещо потовщена. При цьому в порожнині самого сечового міхура часто виявляють камені різної форми і величини.

УЗД нирок і сечового міхура, яке відбувається під час вагітності

Проведення ультразвукового дослідження цих органів має вирішальне значення при підростаючої вагітності. Адже багато жінок можуть навіть не підозрювати про наявність яких-небудь проблем з боку сечовидільної системи.

Недообстежуваність може привести до негативних наслідків. Як відомо, під час вагітності організм жінки зазнає значних змін.

Причому в цей період можуть загостритися і давно забуті хронічні захворювання, які пов’язані з фільтрацією і виділенням сечі. Жінкам, які знають про наявність якого-небудь патологічного процесу в даних органах, необхідно регулярно проходити обстеження з цього приводу.

Провідний лікар зобов’язаний призначити УЗД нирок і сечового міхура. Пацієнтки повинні регулярно здавати аналізи сечі, оскільки за ними теж можливо визначити, чи розвивається патологія. Все це має велике діагностичне значення. При появі будь-якого запального процесу або ж білка в сечі слід приймати екстрені заходи по ліквідації таких симптомів. Якщо вчасно не допомогти, то жінка ризикує отримати розвиток пізнього гестозу, який може спричинити за собою не тільки передчасні пологи, але і навіть смерть плода.

Тому ніколи не варто ігнорувати призначення провідного лікаря, щоб запобігти можливий розвиток ускладнень під час вагітності, в процесі пологів і в післяпологовому періоді, коли організм витрачає енергію на відновлення після виношування дитини в утробі і процесу пологів, особливо якщо вони були природними.

Таким чином, підготовка до УЗД нирок і сечового міхура має вирішальне значення в проведенні процедури. При цьому слід неухильно дотримуватись всіх рекомендацій лікаря. Тоді можна отримати точні та адекватні результати ультразвукового дослідження, яке допоможе в майбутньому правильно встановити діагноз і призначити оптимальне лікування при патологіях.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code