vse-zdorovy.info

Сайт про здоров'я: хвороби, симптоми, методи лікування, процедури, ліки та багато іншого

У чому полягає підготовка до УЗД черевної порожнини

Коли мова йде про УЗД черевної порожнини, підготовка у даному випадку відіграє особливу роль. Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини – це процедура, що дозволяє дати оцінку їх фізичного стану. Дана процедура є практично безпечною для здоров’я людини. Ультразвукові хвилі певної довжини відбиваються від тканин внутрішніх органів. Отримані сигнали піддаються аналізу і обробки на комп’ютері. Далі, ґрунтуючись на даних цього аналізу, фахівці оцінюють стан органів черевної порожнини.

В чем заключается подготовка к УЗИ брюшной полости

Необхідність проведення УЗД

Необхідність у УЗД органів черевної порожнини виникає в наступних випадках:

 • неисчезающий гіркий присмак в роті;
 • хворобливі відчуття нез’ясованої етіології у правому підребер’ї та області живота;
 • посилене утворення газів (метеоризм), здуття;
 • відчуття «розпирання»(надмірною наповненості) шлунку після їжі;
 • перенесений гепатит (А, В, С);
 • підозри на пухлини і новоутворення;
 • цукровий діабет;
 • при необхідності повторних перевірок з метою підтвердження попередніх діагнозів (захворювання жовчного міхура, підшлункової, печінки, нирок);
 • при передопераційній підготовці.

Органи і показники їх стану при УЗД черевної порожнини

Обстеження області очеревини з допомогою процедури УЗД включає огляд:

 • печінки (при гепатитах та цирозі);
 • жовчного міхура (при холециститах, жовчнокам’яній хворобі, пухлинах різної етіології, холангітах);
 • нирок (при гломерулонефриті, ниркової недостатності, пієлонефриті, пухлинах, кістах);
 • селезінки (при новоутвореннях, кістах);
 • підшлункової залози (при пошкодженнях, кістах, пухлинах, запаленнях).

При проведенні огляду фахівець досліджує і описує структуру оболонки, розташування відносно інших органів, наявність новоутворень, змін і вогнищевих запалень, а також присутність ознак, характерних для хронічних захворювань і наслідків травм.

Мета підготовчого етапу до проведення УЗД

Чіткий і правильний перегляд фахівцем всіх органів і судин можливий тільки при обов’язковому проведенні підготовки органів черевної порожнини. Головна перешкода – це наявність повітряних бульбашок в кишечнику. Це пояснюється тим, що повітря є поганий середовищем для поширення ультразвуку і заважає сканування, а збільшені петлі кишечника «закривають» практично всі органи.

Мета підготовки – повне видалення надлишку бульбашок повітря з петель кишечника. Підготовку дуже ретельно необхідно проводити у людей з надмірною вагою, так як жирова прошарок – це друга перешкода при проходженні ультразвуку. Про те як правильно підготуватися до УЗД черевної порожнини слід уточнити у свого лікаря.

Основні складові підготовки

Харчування. За 3 доби до процедури необхідно почати дотримуватися дієти. Це самий мінімальний термін, для більш точного результату дієту можна розпочати за тиждень. В раціон можна включити наступні продукти:

 • вівсяна, гречана, ячна каша, приготовані без використання олії, на воді;
 • м’ясо: яловичина, птиця – перепелиця або курка;
 • риба нежирних сортів, приготована на пару, запечені або відварна;
 • 1 раз в день – яйце, зварене круто;
 • сир нежирний, твердих сортів;
 • 1,5 л неміцного і несолодкого чаю або газованої води на добу. Пити необхідно після їжі або за годину до неї.

Заборонено вживати в їжу:

 • бобові;
 • будь-яку випічку і солодощі;
 • молоко і кисломолочні продукти;
 • овочі та фрукти в сирому вигляді;
 • риба і м’ясопродукти жирних сортів;
 • алкоголь, газовану воду, соки, кава.

До складу цих продуктів входять полісахариди (фруктоза, лактоза та інші). У кишечнику вони піддаються процесу бродіння з підвищеним утворенням газових бульбашок.

Крім того, барвники, консерванти та інші добавки, в складі напоїв і різних солодощів можуть викликати подразнення слизової оболонки. Подразниками є прянощі, кава і алкоголь. Їжу треба приймати кожні 3-4 години 4-5 разів на добу.

Коли процедуру проводять зранку, то останній прийом їжі повинен бути ввечері. Це легкий вечерю. Снідати не можна – процедура повинна проводитися натще. Це пов’язано з тим, що органи розташовані один за одним. Наприклад, підшлункова залоза за шлунком. Якщо шлунок наповнений, її неможливо буде розглянути. При проведенні процедури після 15:00 можна поснідати в 8-11 годин. Після цього їсти і пити не можна.

Лікарська підготовка. Якщо потрібно, призначають прийом таких препаратів:

 1. Для поліпшення травлення призначають Фестал або Мезим форте 3500.
 2. Для зниження газоутворення препарати симетикона – «Еспумізан», «Метеоспазмил».

У випадку, коли у пацієнта непереносимість препаратів, які містять симетикон, або відсутній ефект від їх застосування можна застосовувати найрізноманітніші сорбенти – «Смекта», «Білий вугілля», «Ентеросгель», «Полісорб», «Поліфепан» «Вугілля активоване». Всі ці сорбенти (крім Активованого вугілля») приймаються ввечері напередодні і за 3 години до проведення дослідження в дозі, прописаної в інструкції. Доза «Вугілля активованого» повинна бути не менше 6 таблеток.

 1. Якщо організм схильний до запорів, то напередодні ранкового дослідження необхідно випити рослинна проносне в 16:00. Це можуть бути препарати сени: «Сенаде», «Сенадексин». Можна замість внутрішнього застосування використовувати слабительную свічку, що містить бісакодил. Її необхідно ввести в пряму кишку.

Очищення кишечника. Проводиться о 16:00, але не пізніше 18:00 напередодні проведення дослідження. Для цього 1,0-1,5 л прохолодної води вводяться в пряму кишку, використовуючи при цьому кружку Есмарха. Після проведення такої чистки необхідно 1-2 рази прийняти сорбент або препарати симетикона.

Очисну клізму можна замінити застосуванням препаратів з проносним ефектом:

 1. «Фортранс», 1 пакет розрахований на 20 кг маси дорослої людини.
 2. «Сенаде», «Сенадексин» (рослинна проносний засіб необхідно випити 16:00).
 3. Суппозиторией з проносним ефектом, містить бісакодил. Її необхідно вводити в пряму кишку. Дія настане протягом 1 години після введення.
 4. Микроклизмой «Норгалакс», вводиться ректально. Терапевтичний ефект настає через 5-20 хвилин після введення препарату.

Не можна застосовувати для очищення препарати лактулози, так як ефект від їх застосування зворотний необхідному, здуття живота. Це «Нормазе», «Дуфалак», «Прелаксан».

Підготовка до УЗД нирок, шлунка і кишечника

Додатково підготовка до УЗД черевної порожнини включає в себе наповнення сечового міхура: треба випити близько 2 літрів води без газу або чаю без цукру за 1 год до дослідження. Бажано утриматися від відвідування туалету до закінчення обстеження.

УЗД шлунка і кишечника проводиться рідше, чим всіх інших органів. Це пов’язано з тим, що ці органи порожнисті і позбутися повітря повністю практично неможливо. При дуже ретельно проведеної підготовки можливий лише неповний огляд стінок товстого кишечника і шлунка. Для цього необхідно тривалий час. Крім того, ця процедура погано переноситься – необхідно повністю спорожнити товстий кишечник за допомогою сифонної клізми і заповнити його рідиною.

Особливості досліджень жовчного міхура

Процедуру проводять після жовчогінного сніданку. Він необхідний для запобігання ризику розвитку жовчної коліки. У її раціон входять:

 • жовтки зварених круто яєць;
 • жирна сметана або вершки.

Іноді цей сніданок замінюють розчином «Сорбіту». Воду пити заборонено, так як жовчний міхур може скоротитися раніше часу і це повністю спотворить картинку. Якщо дослідження призначені на другу половину дня, то в 07:00 можна поснідати. Їжа повинна бути легкою. Для якісного дослідження спорожнення жовчного міхура має бути не менше 50-70%.

Принципи проведення УЗД у дітей

Як підготуватися до УЗД черевної порожнини, коли мова йде про маленьких дітей. Для дітей до 1 року необхідно виключити одне годування – проміжок часу від годування до проведення процедури повинен становити 2-4 години. Не дозволяється пити за 1 год до дослідження.

Проміжок 2-4 години пояснюється тим, що дитина не витримує 8-12 годин інтервали між годуваннями. При штучному годуванні проміжок повинен бути не менше 3,5 годин, так як молочні суміші засвоюються значно довше, чим грудне молоко. Бажано зовсім не давати дитині фруктові, овочеві суміші і будь-які чаї.

Для дітей від 1 року до 3 років не можна їсти протягом 4 годин. Не дозволяється також пити за 1 годину до сеансу.

Перед проведенням у дитини УЗД сечового міхура кількість випитої рідини повинно бути достатнім для того, щоб спеціаліст міг чітко переглянути органи, але не більше необхідної кількості, так надлишок рідини призведе до того, що в дитини буде діагностуватися піелоектазія і залишкова сеча.

Приблизна кількість – 200-800 мл негазованої води за 30-40 хвилин до обстеження. Такий широкий діапазон в обсязі пояснюється характеристиками кожного окремого організму і може бути визначено тільки шляхом підбору. Якщо така кількість випити за один раз важко, необхідно почати пити воду невеликими кількостями за 1-1,5 години до сеансу УЗД. Якщо кількість рідини вибрано правильно, то у дитини під час проведення процедури повинні бути позиви до сечовипускання.

Додаткові вимоги до проведення УЗД

За 2 години до процедури суворо забороняється палити. Це пов’язано з тим, що куріння може спровокувати спазм органів шлунково-кишкового тракту, і результат буде спотворений. Крім того, процес куріння супроводжується заковтуванням повітря і скупченням його в кишечнику.

При захворюванні на цукровий діабет забороняється тривале голодування. Тому необхідно обстеження цієї категорії пацієнтів проводити в ранковий час.

При комплексному обстеженні в умовах стаціонару, коли крім УЗД органів черевної порожнини проводять рентгеноскопію, лабораторні дослідження та інші діагностичні процедури, необхідно враховувати їх вплив один на одного.

Так, УЗД можна проводити не раніше чим через 2 дня після проведення ірігоскопії і рентгенографії, при яких використовують препарати барію. Залишки цього рентгеноконтрастної речовини можуть спотворити результат. Не можна проводити УЗД відразу після ендоскопічних обстежень, які можуть спровокувати спазм гладкої мускулатури кишечника. Також не можна проводити УЗД відразу після проведення фіброгастроскопії та колоноскопії.

При постійному прийомі спазмолітиків («Спазмалгон», «Спазган», «Папаверин», «Но-шпа», «Папазол», «Дибазол», «Андипал» і їм подібних) необхідно проконсультуватися з гастроентерологом про можливість їх скасування в період проведення дослідження. Необхідно обов’язково проінформувати лікаря про прийом інших препаратів, серцевих, що знижують артеріальний тиск.

Рівно за 2 години до проведення процедури дослідження не дозволяється жувати жувальну гумку або розсмоктувати льодяники, тому що в результаті відбувається виділення шлункового соку, що не дозволено перед УЗД черевної порожнини.

При проведенні процедури повторно, необхідно надати результати попереднього обстеження. Це допоможе фахівцю зрозуміти, які зміни відбулися з моменту його проведення.

Таким чином, для того, щоб дослідження виявилося максимально успішним, підготовка до УЗД органів черевної порожнини повинна бути проведена з усією відповідальністю з боку пацієнта та з дотриманням всіх приписів лікаря.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

code